reklama
reklama
reklama

„Autoportrety“ - Miron Białoszewski na jazzowo

Opublikowano: 09 czerwiec 2022, 13:38 Kategoria Kultura
csikMiron BiałoszewskiStruninkoncertjazz
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

17 czerwca w Centrum Sportu i Kultury w ramach wydarzenia „Mironowi na urodziny” odbędzie się koncert Sashy Strunin z programem, w którym głównym materiałem twórczym są wiersze Mirona. „Autoportrety” to projekt, w którym przesycona wewnętrznym rytmem poe-zja Białoszewskiego łączy się i przenika z jazzowymi nutami. Wokalistce towarzyszyć na scenie towarzyszyć będą wybitni muzycy.

Projekt „Autoportrety” obejmuje dziewięć unikalnych, spójnych kompozycji do wierszy Mirona Bia-łoszewskiego. Album, skomponowany specjalnie dla Sashy Strunin przez Garego Guthmana, został wydany w czerwcu 2019 r. nakładem wydawnictwa Soliton. Koncert premierowy odbył się na dzie-dzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, które obok MKiDN, IMIT, JazzPRESS i RDC było patronem pro-jektu, a artystka za to nagranie została nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.

- Chcemy oswoić Mirona na wiele sposobów. Chcemy pokazać, że jego twórczość – często tak ła-two i szybko odrzucana, z uwagi na swoją oryginalność, jest w rzeczywistości niezwykle interesują-ca i dająca się interpretować na wiele sposobów. Stad pomysł na przedstawienie Mirona poprzez muzykę – mówi Barbara Kupczyk-Mikulska – koordynatorka projektu.

reklama


 

Sasha Strunin to charyzmatyczna artystka o wielkim talencie i prawdziwie słowiańskiej duszy, która pomimo młodego wieku dysponuje ogromnym międzynarodowym doświadczeniem koncertowym. Gości na scenach polskich i europejskich od 2005 roku. Zaczynała od występów na targach muzycz-nych w Cannes. W tym samym roku jej album wydany nakładem Universal Music Polska uzyskał status złotej płyty. W roku 2007 odbyła tournée po Europie (Hiszpania, Irlandia, Rosja, Ukraina, Cypr, Łotwa, Litwa), a w 2009 Sony Music wydało jej pierwszy album solowy.

W 2016 nagrała album jazzowy „Woman In Black” wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Ra-dia. Koncert promujący płytę odbył się przy pełnej sali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie honorującej artystkę stojącymi owacjami i zaowocował wspaniałymi recenzjami w m.in.: Audio, JazzPress i Jazz Forum.

Program ten był prezentowany wielokrotnie na licznych koncertach m.in.: W latach 2017-2019 program ten był prezentowany na licznych koncertach podczas największych i najważniejszych mu-zyczych wydarzeń w Polsce.
- Sasha Strunin jest oczywiście absolutną Divą tego projektu, śpiewając głębokie, skomplikowa-ne teksty z elegancją, polotem i niesamowitą pasją. Jej głębia ekspresji i moc frazowania są na-prawdę poruszające i tak zapierające dech w piersiach, że nie można się oderwać. Jej całkowite i bezwarunkowe zaangażowanie w ten projekt jest wzorem, za którym powinni podążać inni artyści. Pomimo swojego stosunkowo krótkiego pobytu na arenie polskiej sceny jazzowej, Sasha jest dziś z pewnością jednym z jej największych skarbów – pisał o koncercie „Autoportrety”- Adam Baruch, krytyk jazzowy i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu Warszawa Singera.
Podczas koncertu w Garwolinie utalentowanej wokalistce towarzyszyć będą na scenie nie mniej wybitni muzycy. Przy pianinie zasiądzie Filip Wojciechowski. Jeden z niewielu artystów, którzy w swojej karierze łączą jazz i muzykę̨ klasyczną. Laureat wielu konkursów, m.in.: Claude Kahn Com-petition w Paryżu oraz specjalnej nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina. Koncertuje jako solista w Europie, Ameryce, Azji, w renomowanych miejscach jak Filharmonia Ber-lińska, Tokyo International Forum i Opera w Monte Carlo.

Na kontrabasie zagra Paweł Pańta, który współpracuje z czołówką polskiego jazzu oraz z artystami scen teatralnych. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio. Obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Bogackiego, Gary Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego, Filipa Wojciechowskiego oraz Włodek Pawlik Trio (Grammy 2014 za album „Night in Calisia”).

Za perkusją zasiądzie Cezary Konrad – perkusista. Koncertował m.in. z muzykami takimi jak: Randy Brecker, Susan Weinert Didier Lockwood, Karrin Allyson, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Omar Hakim, Paul Imm, Pat Metheny, Nippy Noya, Leszek Modzer, Tomasz Stańko oraz z Włodek Pawlik Trio (Grammy 2014 za album „Night in Calisia”).

Koncert jest częścią wydarzenia „Mironowi na urodziny”, które uzyskało dofinansowanie w ramach programu Promocji czytelnictwa. Wstęp wolny.

Koncert: Autoportrety – Miron Białoszewski na jazzowo
17 czerwca 2022 r., godz. 19:00
sala widowiskowa Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie
Wstęp wolny

 mat.pras.


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama