reklama

Mazowsze wydało własną wersję Monopoly

Opublikowano: 29 kwiecień 2022, 08:34 Kategoria Kultura
monopolmazowszemuzeum
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Wirtualne spacery – to największy taki projekt w kraju. Mazowsze przenosi do wirtualnej przestrzeni 26 swoich instytucji kultury. Co to oznacza w praktyce? Nie wychodząc z domu, będziemy mogli spacerować po zamku w Liwie, podziwiać wnętrza Muzeum Regionalnego, czy obejrzeć sale Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Koszt przedsięwzięcia to 10,6 mln zł. W przygotowaniu wirtualnych spacerów pomogła UE.

W kapciach do muzeum

Jak będzie można, nie ruszając się z domu zwiedzić Muzeum Regionalne czy zamek w Liwie? Wystarczy założyć gogle VR i rozpocząć wirtualne zwiedzanie. Łatwa nawigacja pozwoli nam odwiedzać muzea pomieszczenie po pomieszczeniu. Jeśli zainteresuje nas jakiś obraz lub inny eksponat, po najechaniu na niego kursorem, wyświetlą nam się informacje na jego temat.

reklama


Jak mówi członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska, wirtualne spacery otwierają muzea na jeszcze szerszą publiczność. – Od teraz dzięki nowoczesnej technologii do naszych muzeów będzie można zajrzeć z każdego zakątka świata. Oprócz niewątpliwych walorów promocyjnych, na projekcie digitalizacji zbiorów skorzystają badacze historii i naukowcy – dodaje.

Pandemia odsunęła nas od kultury

Dzięki digitalizacji zbiorów, usługom interaktywnym i wirtualnemu zwiedzaniu mazowieckie instytucje kultury będą na wyciągnięcie ręki. W nieograniczony sposób otrzymają do nich dostęp uczniowie, młodzież, studenci, seniorzy, nie tylko z Mazowsza, kraju, ale i z całego świata. Niestety, pandemia i związane z nią obostrzenia spowodowały, że wiele instytucji kultury musiało ograniczyć swoją działalność. Również szkoły mniej chętnie organizowały różnego rodzaju wycieczki.

– Trudno sobie wyobrazić nasze życie bez kultury i historii, dlatego tak ważne jest podążanie z duchem czasu i unowocześnianie oferty instytucji kultury – zauważa Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa. – W takich przedsięwzięciach pomagają między innymi środki unijne, które w 80 proc. pokryły koszty tego wyjątkowego projektu – dodaje.

Wielka digitalizacja zbiorów

Proces digitalizacji zbiorów to nie tylko łatwiejszy dostęp do kultury, ale także korzyści dla muzeów. Dzięki zdigitalizowaniu zasoby instytucji zostaną kompleksowo zarchiwizowane, ponadto będzie możliwość ich prezentacji na arenie międzynarodowej bez konieczności przewożenia cennych przekładów i dokumentów poza granice miasta, regionu czy kraju. To jednak niejedyne możliwości, jakie stwarza projekt.

Projekt E-kultura – na czym to polega?

Projekt Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu realizowany jest w ramach RPO WM 2014-2020. Jego celem jest publikacja zestandaryzowanych usług elektronicznych na jednej wspólnej regionalnej platformie. Wdrożone systemy back-office z jednej strony zapewnią ustandaryzowanie działań w zakresie e-usług instytucji kultury, a z drugiej ułatwią, usprawnią i zautomatyzują dostęp do oferowanych wydarzeń kulturalnych, zapewnią wymianę danych między instytucjami oraz standaryzację usług elektronicznych.

Jak mówi Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A., w Polsce nie ma drugiego takiego projektu, w którym byłyby zdigitalizowane i udostępnione do oglądania w technologii VR tak bogate zbiory. – Posługujemy się tą samą technologią, która została zastosowana m.in. w wirtualnym zwiedzaniu Luwru, ikony muzeów europejskich. Co ciekawe, badania pokazują, że tam gdzie pilotażowo wdrażano takie projekty, zwiększała się później liczba odwiedzających, zwłaszcza tych w młodym wieku – podkreśla.

W ramach projektu prowadzona jest digitalizacja zbiorów muzealnych oraz tworzone są spacery wirtualne, które zostaną udostępnione na stronach internetowych instytucji kultury oraz na Regionalnej Platformie Kulturalnej. Dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z gogli VR, które przenoszą obserwatora w wirtualny świat muzeum.

Termin zakończenia realizacji projektu to marzec 2023 r. Jego całkowita wartość wynosi 10,6 mln zł.

Zagrajmy w Monopoly Mazowsze!

Samorząd Mazowsza ma również coś dla fanów gry Monopoly. To oferta dla każdego bez względu na wiek! Właśnie powstała jej mazowiecka wersja – Monopoly Mazowsze. Monopoly to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Powstała w Stanach Zjednoczonych w czasach Wielkiego Kryzysu i wciąż przyciąga szerokie grono odbiorców. Obecnie powstają rożne jej odmiany, nawiązujące do ciekawych miejsc, wydarzeń historycznych czy motywów kulturowych. Wśród nich są już edycje poświęcone m.in.: Warszawie Retro, miastu Ciechanów, Bałtykowi czy Tatrom. Do tego grona dołączyło właśnie Mazowsze.

Aby stać się właścicielem zamku w Liwie, Żelazowej Woli, Kolei Mazowieckich czy Metra Warszawskiego wystarczy rzucić kostką. Możemy także kupić Elektrownię w Dębem, warszawskie Filtry, zamek w Czersku, Pojezierze Gostynińskie czy rzekę Bug. Jeśli jednak będziemy mieli pecha – trzeba będzie zapłacić wysokie „janosikowe”.

Do gry dołączony został przewodnik, który przybliży graczom miejsca znajdujące się na mapie. Poznamy z nim na przykład historię kilku mazowieckich zamków, dowiemy się, jakie miejsca można zwiedzić podczas wycieczki wzdłuż Bugu czy z którymi mazowieckimi miastami związani byli Zygmunt Krasiński i Witold Gombrowicz. Aby zdobyć specjalną edycję gry Monopoly Mazowsze należy śledzić konkursy organizowane przez urząd marszałkowski i mazowieckie instytucje kultury.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama