reklama

Seniorzy literacko o koronawirusie ? znamy laureatów konkursu

Opublikowano: 18 grudzień 2020, 11:24 Kategoria Kultura
CSiKKlub Seniora
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Pierwsze miejsce w I konkursie literackim Klubu Seniora zdobyła Maria Stefanowska. Jej wiersz o nowej rzeczywistości z wirusem ujął komisję konkursową. Na podium stanęły także: Mariola Klat-Majewska i Danuta Wróbel. Celem konkursu było, między innymi utrwalenie przeżyć związanych z nową sytuacją społeczną, która w znaczący sposób odmieniła życie seniorów.

Osoby starsze jako jedna z najbardziej zagrożonych grup społecznych szczególnie doświadczyły zmian, jakie nastąpiły w wyniku wiosennej kwarantanny. Odosobnienie, strach, niemożność wyjścia z domu, trudności w komunikacji to tylko niektóre problemu, które opisywali uczestnicy literackich zmagań. W pracach poruszono wiele osobistych wątków, pokazujących wrażliwość autorów i ich wnikliwą obserwację nowej rzeczywistości.

- Cieszymy się z tej inicjatywy. Z pewnością miała ona, w pewnym sensie, znaczenie terapeutyczne. Możliwości podzielenia się z innymi własnymi, czasem bolesnymi, doświadczeniami pozwala spojrzeć świeżym okiem na aktualne wydarzenia ? mówi Barbara Kupczyk-Mikulska ? koordynatorska konkursu z ramienia CSiK.

reklama


 

10 grudnia w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu. Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak w swoim przemówieniu podkreśliła rolę seniorów, ich zaangażowanie i kreatywność. Zwróciła uwagę, jak trudny był czas pierwszej pandemii i związanej z nią izolacji. Grażyna Makulec, przewodnicząca Klubu Seniora w Garwolinie oraz członek komisji konkursowej, w słowie skierowanym podczas uroczystości wręczania nagród wskazała, jak ważne jest utrwalanie wspomnień i dzielenie się nimi tak, by pozostały one znakiem dla przyszłych pokoleń. Dziękowała także sponsorom: firmom Ochnik i Carinii oraz księgarni Mądra Sowa. Ta ostatnia włączyła się w konkurs literacki w szczególny sposób. Rok 2020 jest dla niej rokiem jubileuszowym związanym z 10-letnią obecnością na rynku. W związku z tym wyróżnienie specjalne od księgarni otrzymała pani Maria Stefanowska. Wszyscy pozostali uczestnicy także otrzymali upominki.

Konkurs dotyczył prac pisanych prozą lub wierszem odnoszących się do tematu wirusa i przeżyć z nim związanych. ?Co wirus mi zabrał, a może jednak coś dał? ? tak brzmiał konkursowy temat. Nadesłane prace były pełne emocji, wzruszeń i ciekawych spostrzeżeń. Jury w składzie: Grażyna Makulec (Klub Seniora), Grażyna Wojdyga-Girtler (Księgarnia Mądra Sowa), Bogumiła Kopyść (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna) oraz Barbara Kupczyk-Mikulska (Centrum Sportu i Kultury) wyłoniło ogłosiło zwycięzców.

Pierwsze miejsce w I konkursie literackim Klubu Seniora zdobyła Maria Stefanowska. Jej wiersz o nowej rzeczywistości z wirusem ujął komisję konkursową. Na podium stanęły także: Mariola Klat-Majewska i Danuta Wróbel.

Zgodnie z informacjami zawartymi w Regulaminie wszystkie prace konkursowe zostaną zaprezentowane podczas Wieczoru Literackiego. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia na razie zostaje on przełożony na bliżej nieokreślony termin.

Przeczytaj prace laureatów:

Trudny czas ? Maria Stefanowska

Nowy wirus ? Mariola Klat-Majewska

To opowiem Wam jak było ? Danuta Wróbel

mat.pras.

fot. CSiK


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama