reklama

Senatorska jakiej nie było! Festiwal w sieci

Opublikowano: 20 maj 2020, 18:03 Kategoria Kultura
senatorskafestiwal kultury i tradycji garwolinacsik
Ten artykuł przeczytasz w 3 - 5 min.

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2020 przeszedł do historii. I na tegoroczna edycja zapisze się w niej wyjątkowo. Była muzyka, teatr, rękodzieło, pytania o Garwolin, trochę edukacji i dużo zabawy. Ale tym razem wszystko tylko w wirtualnym świecie. Zaletą Senatorskiej ONline jest to, że choć wydarzenie się zakończyło, nadal wszystkie jego elementy są dostępne.

Na coroczne spotkania na Senatorskiej czekają zarówno młodzi, jak i starsze pokolenia mieszkańców Garwolina. Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina ma ogromną rzeszę swoich wiernych fanów i na stałe wpisał się do kalendarza miejskich wydarzeń.

- W tym roku ze względu na zakazy związane z pandemią koronawirusa święto na Senatorskiej spędzimy inaczej, nie w gwarnym tłumie, lecz w domowym zaciszu, wspominając edycje z lat poprzednich i mamy nadzieję, biorąc udział w aktywnościach, które przygotowaliśmy. Wierzymy, że dzięki temu wirtualnemu przedsięwzięciu, mieszkańcy nie zapomną o festiwalu, a my obiecujemy, że za rok ze zdwojoną siłą przywrócimy na ulicę Senatorską radość, wrzawę i zabawę ? mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolnie, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

reklama


 

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina wystartowała 15 maja i potrwała do niedzieli. Przez trzy dni, na wszystkich czekało sporo atrakcji. Było coś do obejrzenia, posłuchania, poczytania.

Niewątpliwą zaletą wydarzenia organizowanego w Internecie jest to, że wszystkie materiały są wciąż dostępne. Jeśli ktoś przegapił wydarzenie i tak może sięgnąć do jego archiwum i skorzystać z przygotowanych atrakcji.

Senatorska wczoraj i dziś - film

Tegoroczna edycja festiwalu była wyjątkowa, bo wirtualna. Na Senatorskiej cisza i spokój, a w poprzednich latach o tej porze był jarmark, wrzawa i zabawa. Specjalnie na tę okazję Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przygotowało film pokazujący Senatorską dziś i Senatorską w poprzednich latach w czasie festiwalu.

.be&fbclid=IwAR09nEpjWo1UWhpdKlqoNTomg5WxcdHiZBOfPMFaQ1Q5k5hH1g03ROooSms">Zobacz film

Garwolińskie kolorowanki

To pomysł na relaks dla starszych i dobrą zabawę dla najmłodszych. Specjalnie przygotowane z okazji siódmej edycji festiwalu kolorowanki to głównie obrazki wyjęte z Senatorskiej z poprzednich edycji wydarzenia. Teraz można im nadać swój własny charakter.

Pobierz kolorowanki

Oko na oka. Przyglądamy się rosołowi - przepis bez tajemnic

Od rosołu się wszystko zaczęło! Przynajmniej jeśli chodzi o festiwal na Senatorskiej. Niby to prosta zupa, a jednak często nie wychodzi taka, jak byśmy chcieli. Problematyczna szczególnie dla początkujących kucharzy. Specjalistki od rosołu z Senatorskiej - Iwona Kiełt i Elżbieta Buczek z Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki zdradziły kilka tajemnic, dzięki którym rosół na pewno się ugotuje.

Zobacz prezentację 

Retrolico, czyli jak wyglądasz w stroju z dawnych lat?

Jednym z charakterystycznych elementów festiwalu na Senatorskiej jest przebranie. Spacerując wzdłuż rozstawionych stoisk mijało się ortodoksyjnych Żydów, ubogie kwiaciarki, wytwornych panów i eleganckie panie. Przebieranie się zawsze było źródłem doskonałej zabawy. Nie inaczej było w tym roku.  #garwolinskiRETROchallange2020 to wyzwanie w przebieranie. Prze trzy dni mieszkańcy nie tylko Garwolina, ale także innych miejscowości powiatu garwolińskiego wrzucali swoje retro stylizacje i zachęcali do włączenia się w zabawę swoich znajomych.

Co wiesz o Garwolinie?

Co roku ze sceny Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina płyną pytania o historię Garwolina, miejscowe legendy i tradycje, znane i mniej znane miejsca oraz ludzi. Quiz cieszy się ogromną popularnością i zawsze jest okazją do wspomnień i świetnej zabawy. W tym roku inaczej - nie na Senatorskiej, a w wirtualnej rzeczywistości, ale pewnie z nie mniejszą przyjemnością można było zmierzyć się z pytaniami, które, jak co roku, przygotował Tadeusz Zalewski. W trzech częściach quizu były pytania o ludzi, miejsca i historię. Czwartą część testu przygotował Krzysztof Kot z portalu Garwolin.org. W niej oczywiście znaleźć można stare zdjęcia. Pytania wcale nie są łatwe, ale to tym większa okazja do wspólnej, rodzinnej, międzypokoleniowej zabawy. Dla tych, którzy poradzili sobie najlepiej we wszystkich 4 quizach, powędrują nagrody. A zwycięzcami zostali Marek Mikulski, Andrzej Kotlarski, Rafał Jaworski i Ewa Gałązka.  Z pytaniami wciąż można się zmierzyć, ale już poza konkursem

Quiz 1 - LUDZIE 

Quiz 2 - MIIEJSCA

Quiz 3 - HISTORIA

Quiz 4 - STARE FOTOGRAFIE

TrAdycja trafia do sieci

Spektakl plenerowy ?trAdycja?, to podróż z biegiem rzeki, której fale osłaniają dawne historie małego leniwego miasteczka zawieszonego gdzieś w czasie i przestrzeni. Życie mieszkańców porządkują tu niezmienne tradycje, nienaruszalne wartości i zasady. Pewnego dnia rzeka jednak znika aby pojawić się w zupełnie innym miejscu. Zmienia kierunek, odkrywa jedne tajemnice, zakrywając inne. Już nic nie jest pewne, oczywiste, znajome. Codzienne czynności, to teraz tajemnicze rytuały, mieszające się ze snami i marzeniami. Rzeczywistość staje się odrealniona. Miasteczko przemienia się w Weronę przedzieloną rzeką niczym murem, dzielącym mieszkańców na lepszy i gorszy sort. Pranie koszul staje się zarzewiem konfliktu rodem z Szekspira, a rozwieszone na sznurach prześcieradła opowiadają miłosne sekrety. Welon Panny Młodej opowiada o skutkach małżeństwa a zamieszkujące w kurniku kury kryją w swych sercach marzenia o sławie i wielkości. Na tym niecodziennym tle rozkwita miłość miedzy dwojgiem młodych, którzy, jak to bywa, żyją tylko sobą. W finale młodość spotyka się ze starością, rewolucja z tradycją, miłość z małżeństwem. Co będzie dalej? Panta rhei.

Spektakl miał swoją premierę podczas Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina w 2018 roku. Teraz trafił do sieci. 17 maja 2020 roku o godzinie 17:00 miał swoją premierę internetową.

.be&fbclid=IwAR3X9fFYzGDAN63i0K6HHymDnDajObF2H6P4W9yJTKym8jScrpVqgrwKzEU">Link do spektaklu

Garwolskie pianie

Co roku na Senatorskiej, jak świeże bułeczki rozchodziło się ?Garwolskie pianie?, czyli festiwalowy rocznik ilustrowany.  Tym razem gazetę można przeczytać w wersji elektronicznej lub wydrukować u siebie w domu. W tegorocznym ?Garwolskim pianiu? można znaleźć między innymi wspomnienia poprzednich edycji festiwalu, przeczytać o najstarszym murowanym budynku w mieście, o topograficznych zagadkach miasta, o powstającym wirtualnym muzeum czy zobaczyć, jak po wojnie odżywało życie kulturalne miasta.

Pobierz gazetę

Cuda i dziwy - przewodnik po foklorze

Każde spotkanie na Senatorskiej to także edukacja ? uczenie poprzez zabawę, uczenie poprzez zabawę, czy przez patrzenie. W tegorocznej internetowej edycji także tego nie zabrakło. Specjalnie przygotowany przewodnik ?Cuda i dziwy? po książkach podpowie, jak o folklorze i ludowości mówić dzieciom, jak ich zachęcić do spotkań z kulturą tradycyjną

Zobacz przewodnik

Więcej informacji o tegorocznej edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina Senatorska ONline można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

Dołącz do wydarzenia

mat.pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama