Poczuli mięte do poezji – recytowali miłosne wiersze Osieckiej

Opublikowano: 10 luty 2020, 12:32 Kategoria Kultura
CSiKrecytatorski

Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zorganizowało już po raz drugi walentynkowy konkurs recytatorski. Kilka lat temu uczniowie wybierali spośród wierszy miłosnych Haliny Poświatowskiej. Tym razem na warsztat wzięto twórczość Agnieszki Osieckiej – w nawiązaniu do koncertu Katarzyny Żak „Miłosna Osiecka”, który odbędzie się 13 lutego w sali widowiskowej CSiK.

Adresatami walentynkowego konkursu recytatorskiego „Miłosna Osiecka” byli uczniowie 7. i 8. klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich powiatu garwolińskiego. Do uczestnictwa w nim zgłosiło się 23 młodych recytatorów.

- Chcieliśmy, by konkurs walentynkowy przybliżył młodzieży twórczość Agnieszki Osieckiej. Uczestnicy mieli niełatwe zadanie, oprócz miłosnego wiersza poetki konieczne też było wyrecytowanie fragmentu prozy. Agnieszka Osiecka to postać niezwykle barwna, jej dorobek artystyczny obejmuje utwory literackie, wiersze, listy, scenki satyryczne, a także ponad dwa tysiące tekstów piosenek. Poza ogromną popularnością tych ostatnich, faktem jest, że „mówimy Osiecką”, często nie wiedząc o tym. Na stale do języka weszły zwroty takie jak: „czy te oczy mogą kłamać?”, „zielono mi”, czy „niech żyje bal” - mówi Barbara Kupczyk-Mikulska, organizatorka konkursu.

 

Do jury zaproszone zostały: Bogumiła Kopyść – na co dzień pracująca w Miejsko-Powiatowej Bibliotece w Garwolinie, Małgorzata Walenda – nauczycielka ze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Garwolinie i twórczyni Teatru Tymczasem oraz Marlena Korab – nauczycielka ze szkoły w Pilawie.

W kategorii klas siódmych i ósmych przyznano następujące nagrody: I miejsce dla Jolanty Błażejczyk, uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Łąkach, II miejsce dla Wiktorii Lachowycz ze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Garwolinie, III miejsce dla Julii Wiącek ze Publicznej Szkoły Podstawowej w Żelechowie oraz jedno wyróżnienie dla Aleksandry Tkaczyk ze Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Władysławowskiej.

W kategorii szkół średnich I miejsce zajął Jan Dusza z Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie, II miejsce przyznano Julii Lodowskiej, uczennicy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie, a III miejsce zajął Jakub Mucha z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie. Wyróżnienie otrzymał Franciszek Kozicki z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, płyty „Miłosna Osiecka” Katarzyny Żak oraz bilety na koncert.

Okazja do spotkania z twórczością Agnieszki Osieckiej już w najbliższy czwartek. Koncert Katarzyny Żak „Miłosna Osiecka”, który odbędzie się 13 lutego o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie to doskonały pomysł nie tylko na Walentynki. Bilety do kupienia na www.csik.garwolin.pl oraz w sekretariacie CSiK, ul. Nadwodna 1.

mat.pras.

fot. CSiK

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież