„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - wernisaż w Galerii Kotłownia

Opublikowano: 15 styczeń 2020, 13:46 Kategoria Kultura
CSiKGaleria Kotłownia

W najbliższy piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Galerii Kotłownia odbędzie się kolejny wernisaż. Po pierwszej wystawie zbiorowej artystów związanych z Garwolinem, kustosz galerii - Luiza Kondej zaprasza na ekspozycję zbiorów stałych. To prawdziwa gratka dla koneserów sztuki! W rodzimej kolekcji znajdują się prawdziwe sławy polskiego malarstwa współczesnego.

Pomysłodawcą kolekcji malarstwa współczesnego jest Eugeniusz Ochnio. Pod koniec lat 70. zaczął on tworzyć zbiory garwolińskiego domu kultury. Wówczas zakupiono obrazy takich artystów jak: Henryk Stażewski, Stefan Gierkowski, Alfred Lenica, Maria Anto.

- Wiele osób nie wie, jak bardzo interesujące, cenne i wartościowe prace posiada nasz ośrodek kultury. Jest dokładnie tak, jak w znanym powiedzeniu: „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”. Stąd też tytuł wystawy. Chciałam, by mieszkańcy Garwolina mogli zobaczyć wysokiej klasy prace malarskie tutaj, u siebie. Zdarza się, że, wybieramy się do Warszawy na wystawy znanych twórców, a przecież mamy je w zasięgu ręki. Bezpośredni kontakt z nimi, mam nadzieję, przyczyni się do większego zainteresowania ich twórczością – mówi Luiza Kondej, kustosz Galerii Kotłownia.

Niestety z uwagi na niesprzyjający splot wydarzeń na wernisażu nie będzie obecny twórca kolekcji – Eugeniusz Ochnio. Mimo swojego wieku jest on artystą aktywnym i właśnie realizuje projekt poza Garwolinem. Obiecał jednak odwiedzić ekspozycję i opowiedzieć o zbiorach. - Zapraszam do pilnego śledzenia profilu Galerii Kotłownia. Będziemy informować o ewentualnym spotkaniu z nim – zapewnia Luiza Kondej.

Pojedyncze obrazy kolekcji były prezentowane w poprzednich latach podczas wystaw tematycznych (np. o pejzażu). Podczas najbliższego wernisażu Galeria Kotłownia pokaże całościową koncepcję kolekcji, z wyłączeniem jedynie kilku obrazów, których stan wymaga odrestaurowania.
Podczas wystawy zatytułowanej „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, którą będzie można oglądać do 7 lutego, zostaną zaprezentowane m.in. prace artystów takich jak: Jan Lis, Julian Henryk Raczko, Henryk Stażewski, Lech Okołów, Jacek Siudziński, Rajmund Ziemski, Stefan Gierowski, Alfred Lenica, Edward Dwurnik, Maria Anto, Jan Betley i Edmund Burke.

Więcej informacji można znaleźć na www.csik.garwolin.pl

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”
Wernisaż wystawy w Galerii Kotłownia
17 stycznia 2020, godz. 18:00

mat.pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież