Psalmy Dawida rozbrzmiały w garwolińskiej kolegiacie

Opublikowano: 19 listopad 2019, 12:46 Kategoria Kultura
dni muzyki chóralnejLumenchór miasta Garwolina

Trzy połączone chóry, soliści i zespół muzyki sakralnej Lumen wykonali 15 utworów na bazie biblijnej Księgi Psalmów. Wyjątkowy koncert POP-Oratorium Psalmy Dawida, który odbył się w niedzielny wieczór w garwolińskiej kolegiacie, był pierwszą częścią tegorocznych Dni Muzyki Chóralnej. Już w piątek kolejne spotkanie z muzyką chóralną. I nie tylko.

Dni Muzyki Chóralnej na stałe wpisały się w kalendarz ważnych wydarzeń muzycznych, nie tylko w Garwolinie i powiecie garwolińskim, ale w całym naszym regionie. To coroczne spotkania z muzyką chóralną, które przybierają różną formę – zawsze uwielbianą przez publiczność. Wczoraj publiczność zgromadzona w garwolińskiej kolegiacie miała szansę wysłuchać wyjątkowego koncertu.

 POP-Oratorium Psalmy Dawida to 15 różnych utworów opartych na bazie biblijnej „Księgi Psalmów”. Są wśród nich te pochwalne, radosne, ale i te pełne skruchy i błagania. Opracowanie muzyczne w pełni współgrało z charakterem poszczególnych psalmów. Kompozytor, ubierając je w szatę muzyczną, na bazie muzyki rozrywkowej, zastosował różnorodne elementy. Widoczny był między innymi wpływ muzyki gospel.

Dzieło wykonane zostało przez Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN pod kierownictwem kompozytora tego oratorium Zbigniewa Małkowicza. Zaśpiewali soliści: Marzena Małkowicz, Paulina Maciejewicz oraz gość specjalny, polski wokalista jazzowy Marek Bałata oraz trzy lokalne chóry: Chór Villanella Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Garwolinie, chór parafii św. Bartłomieja w Korytnicy oraz Chór Miasta Garwolina. Połączonymi chórami dyrygował Radosław Mitura.

Koncert dał publiczności dużo radości, ale także wzruszał i zmuszał do refleksji. Podziękowania artystom za prawdziwą ucztę muzyczną złożyli organizatorzy wydarzenia – ks. Stanisław Szymuś, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol oraz partnerzy wydarzenia – wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Wśród zaproszonych gości byli także: poseł Grzegorz Woźniak i posłanka poprzednich kadencji Stanisława Prządka, wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, przewodniczący Rady Miasta Garwolina Jarosława Jaskuła, ks. prałat Ryszard Andruszczak oraz ks. Zbigniewa Grzymała – proboszcz parafii św. Bartłomieja w Korytnicy.

Drugą częścią Dni Muzyki Chóralnej będzie Wieczór Świętej Cecylii, który odbędzie się w garwolińskiej kolegiacie w piątek, 22 listopada o godzinie 18:00. Wystąpią schole dziecięce z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie i parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, schola dorosłych „Młodzi Duchem” z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie oraz chóry z Pilawy i Żelechowa. Częścią tego wydarzenia będzie także krótki koncert organowy w wykonaniu Ewy Sawoszczuk.

mat.pras.

fot. CSiK

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież