Kultura ludowa ziemi garwolińskiej w Sobolewie

Opublikowano: 16 sierpień 2019, 09:14 Kategoria Kultura

Narodowe Centrum Kultury oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sobolewie zapraszają do udziału w konkursach i warsztatach w ramach realizowanego projektu „W kręgu kultury ludowej ziemi garwolińskiej”.

Głównym celem prezentowanego projektu jest pobudzenie do aktywności okolicznych mieszkańców, ukazanie dorobku miejscowych artystów, kolekcjonerów, przybliżenie historii, tradycji i kultury regionu. Znajomość własnych korzeni daje możliwość budowania tożsamości oraz uświadomienia sobie w jakim kraju się mieszka, w przypadku Polski, jak ciężko musiały walczyć wcześniejsze pokolenia o swoją ojczyznę.

 Przede wszystkim chodzi o pokazanie i uświadomienie ludziom, że w małej wsi także mogą mieć miejsce fantastyczne i wartościowe wydarzenia kulturalne, będące rozrywką dla całych rodzin.

Na całość projektu składa się szereg działań, które swój wielki finał będą mieć podczas Festiwalu Kultury i Tradycji Regionu. - Od czerwca do września chcielibyśmy zaprosić mieszkańców gminy Sobolew do uczestniczenia w szeregu warsztatów rękodzieła, prowadzonych przez lokalnych twórców oraz w konferencjach dotyczących historii i kultury regionu, które także prowadzić będą tutejsi pasjonaci. A także do wzięcia udziału w trzech konkursach. Spotkania, warsztaty, prelekcje kierowane do wszystkich grup wiekowych – zarówno dzieci, młodzieży i dorosłych - mają na celu przybliżenie kultury ludowej, integrację społeczną oraz aktywizację lokalnych mieszkańców – podkreślają organizatorzy.

Całość projektu zakończy się 29 września Festiwalem Kultury i Tradycji Regionu, który odbędzie się w Gończycach. Tworzone na warsztatach dzieła, będą prezentowane na odpowiednich stanowiskach, oprócz tego ze swoimi produktami i zbiorami przybędą twórcy ludowi (zarówno ci, którzy prowadzili warsztaty, jak i szereg innych), na scenie zaprezentuje się kilka ludowych kapel, a imprezę zakończy tutejszy, wielopokoleniowy Zespół Ludowy z barwną inscenizacją wesela sprzed 100 lat. Dodatkowo każdy chętny będzie mógł zwiedzić skansen gończyckiego historyka. Nie zabraknie także tradycyjnego jadła, które będzie także częścią inscenizacji jak i prezentacji dawnych wyrobów. Wyeksponowane zostaną prace konkursowe: plastyczne, fotograficzne oraz odbędzie się koncert laureatów konkursu piosenki ludowej, to wtedy również nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom.

Do tej pory odbyły się już warsztaty: „W dawnym gospodarstwie” – spotkanie z lokalnym historykiem, kolekcjonerem, pasjonatem kultury ludowej i tradycji.
Noc Świętojańska – prelekcja dotycząca tradycji Sobótki oraz uczestniczenie czynne w wiciu wianków i puszczaniu ich. „Raz na ludowo” – warsztaty muzyczne, na których dzieci poznają różne tradycyjne instrumenty wykorzystywane w kapelach ludowych, będą miały także możliwość zagrania na nich oraz skomponowania własnego utworu. ”W moim ogródecku” – warsztaty rękodzieła, na których uczestnicy poznają metodę wykonywania różnego rodzaju kwiatów m.in. z bibuły, papieru oraz będą mieli możliwość własnoręcznego wykonania kwiatowego bukietu.

W najbliższym czasie ogłaszane będą kolejne warsztaty i konkursy. Więcej na www.gdksobolew.pl. Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

mat.pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież