reklama

Ludowe ostatki w gminie Łaskarzew

Opublikowano: 26 luty 2019, 08:36 Kategoria Kultura
gmina Łaskarzew
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

"Ostatki na Ludowo" to karnawałowa impreza integracyjna zorganizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Gminy Łaskarzew "Sięgamy Sukcesu", podczas której zebrani goście sięgnęli do tradycji naszych przodków i wspólnie bawili się i biesiadowali. Tak jak kiedyś bywało, by poczuć klimat tamtych dni, kiedy to ludzie potrafili wspólnie ciężko pracować i sobie pomagać, aby potem razem się weselić i integrować przy wspólnym stole.

Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Kilka ostatnich dni karnawału, trwające od ?tłustego czwartku? do północy wtorku poprzedzającego Środę Popielcową zwane są ostatkami, zapustami lub mięsopustem.

Zapusty obchodzona głośno i hucznie: jedzono i pito ponad miarę, tańczono, swatano. Raczono się tłustymi słodkościami ? racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Stąd pochodzi tradycja ?tłustego czwartku?, który rozpoczynał ?tłusty tydzień?, wieńczący karnawał. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko ?tłusty czwartek?, w którym królują na naszych stołach pączki i faworki, czyli chrust. W zapusty przebierano się także za postacie ?nie z tego świata? i chadzano po wsi od domu do domu.

reklama


Najważniejszym dniem zapustów był wtorek, znany w Polsce jako śledzik, ostatki czy kusaki. W dzień ten bawiono się do północy, po czym po podłodze rozsypywano popiół i tak rozpoczynał się Wielki Post.

W "Ostatkach na Ludowo" wzięli udział: Marek Ziędalski ? Radny Powiatu Garwolińskiego, Jerzy Błachnio ? przewodniczący Rady Gminy Łaskarzew, radni Gminy Łaskarzew: Jacek Wysocki, Teresa Kondej, Marzenę Getka, Wojciech Zackiewicz, Krystyna Kuc, Gabriel Wasilka, Jerzy Rękawek, Krzysztof Wysocki, Sylwia Szopa ? Zastępca Wójta Gminy Łaskarzew, Hanna Seremak ? Skarbnik Gminy Łaskarzew, Henna Gaładyk ? Instruktor z ODR w Garwolinie, Członkowie Klubu Senior+ na czele z panem Prezesem Zdzisławem Wójcikiem i P. Małgorzatą Parol ? koordynatorem Klubu Senior+. Wspólnie bawili się także: Stowarzyszenie ?Kacprowianki?, Koło Gospodyń Wiejskich w Budlu, Koło Gospodyń Wiejskich w Izdebnie, Koło Gospodyń Wiejskich ?Helenki? w Starym Helenowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Melanowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Rowskiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Uścieńcu ? Krzywdzie, Członkowie Stowarzyszenia ?Sięgamy Sukcesu?, Mieszkańcy Gminy Łaskarzew.

Ostatki na Ludowo rozpoczęto od Przeglądu Twórczości Ludowej Gminy Łaskarzew, w którym wystąpiły następujące zespoły: Stowarzyszenie ?Kacprowianki?, KGW w Budlu
Klub Senior+, KGW w Uścieńcu ? Krzywdzie. Zespoły wspaniale zaprezentowały dawne przyśpiewki i piosenki ludowe.  Za występy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Drugą częścią imprezy była biesiada przy wspólnym stole i degustacja potraw i słodkości przygotowanych przez organizatorów i panie z kół gospodyń. Były same pyszności: żurek, pieczone ziemniaki, pyzy, pierogi, paszteciki, swojskie wędliny i chleb, chrust, oponki, ciasta, sałatki. Do tańca zagrała Kapela Krzysztofa Staręgi. W rytmie dawnych oberków, walczyków i polek zabawa była wyśmienita, nogi same rwały się go tańca, a humory wszystkim dopisywały.

Współorganizatorami Ostatków na Ludowo byli: Klub SENIOR+, Gmina Łaskarzew, OSP w Uścieńcu ? Krzywdzie, Jacek Wysocki ? radny Rady Gminy Łaskarzew, Firma Henkel Polska oraz panie z Kół Gospodyń.

laskarzew.pl/oprac. red.

fot. laskarzew.pl


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama