Ludowe ostatki w gminie Łaskarzew

Opublikowano: 26 luty 2019, 08:36 Kategoria Kultura
gmina Łaskarzew

"Ostatki na Ludowo" to karnawałowa impreza integracyjna zorganizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Gminy Łaskarzew "Sięgamy Sukcesu", podczas której zebrani goście sięgnęli do tradycji naszych przodków i wspólnie bawili się i biesiadowali. Tak jak kiedyś bywało, by poczuć klimat tamtych dni, kiedy to ludzie potrafili wspólnie ciężko pracować i sobie pomagać, aby potem razem się weselić i integrować przy wspólnym stole.

Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Kilka ostatnich dni karnawału, trwające od „tłustego czwartku” do północy wtorku poprzedzającego Środę Popielcową zwane są ostatkami, zapustami lub mięsopustem.

Zapusty obchodzona głośno i hucznie: jedzono i pito ponad miarę, tańczono, swatano. Raczono się tłustymi słodkościami – racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Stąd pochodzi tradycja „tłustego czwartku”, który rozpoczynał „tłusty tydzień”, wieńczący karnawał. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko „tłusty czwartek”, w którym królują na naszych stołach pączki i faworki, czyli chrust. W zapusty przebierano się także za postacie „nie z tego świata” i chadzano po wsi od domu do domu.

Najważniejszym dniem zapustów był wtorek, znany w Polsce jako śledzik, ostatki czy kusaki. W dzień ten bawiono się do północy, po czym po podłodze rozsypywano popiół i tak rozpoczynał się Wielki Post.

W "Ostatkach na Ludowo" wzięli udział: Marek Ziędalski – Radny Powiatu Garwolińskiego, Jerzy Błachnio – przewodniczący Rady Gminy Łaskarzew, radni Gminy Łaskarzew: Jacek Wysocki, Teresa Kondej, Marzenę Getka, Wojciech Zackiewicz, Krystyna Kuc, Gabriel Wasilka, Jerzy Rękawek, Krzysztof Wysocki, Sylwia Szopa – Zastępca Wójta Gminy Łaskarzew, Hanna Seremak – Skarbnik Gminy Łaskarzew, Henna Gaładyk – Instruktor z ODR w Garwolinie, Członkowie Klubu Senior+ na czele z panem Prezesem Zdzisławem Wójcikiem i P. Małgorzatą Parol – koordynatorem Klubu Senior+. Wspólnie bawili się także: Stowarzyszenie „Kacprowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich w Budlu, Koło Gospodyń Wiejskich w Izdebnie, Koło Gospodyń Wiejskich „Helenki„ w Starym Helenowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Melanowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Rowskiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Uścieńcu – Krzywdzie, Członkowie Stowarzyszenia „Sięgamy Sukcesu”, Mieszkańcy Gminy Łaskarzew.

Ostatki na Ludowo rozpoczęto od Przeglądu Twórczości Ludowej Gminy Łaskarzew, w którym wystąpiły następujące zespoły: Stowarzyszenie „Kacprowianki”, KGW w Budlu
Klub Senior+, KGW w Uścieńcu – Krzywdzie. Zespoły wspaniale zaprezentowały dawne przyśpiewki i piosenki ludowe.  Za występy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Drugą częścią imprezy była biesiada przy wspólnym stole i degustacja potraw i słodkości przygotowanych przez organizatorów i panie z kół gospodyń. Były same pyszności: żurek, pieczone ziemniaki, pyzy, pierogi, paszteciki, swojskie wędliny i chleb, chrust, oponki, ciasta, sałatki. Do tańca zagrała Kapela Krzysztofa Staręgi. W rytmie dawnych oberków, walczyków i polek zabawa była wyśmienita, nogi same rwały się go tańca, a humory wszystkim dopisywały.

Współorganizatorami Ostatków na Ludowo byli: Klub SENIOR+, Gmina Łaskarzew, OSP w Uścieńcu – Krzywdzie, Jacek Wysocki – radny Rady Gminy Łaskarzew, Firma Henkel Polska oraz panie z Kół Gospodyń.

laskarzew.pl/oprac. red.

fot. laskarzew.pl

Komentarze  

+1 #10 wkurzonaDek 2019-03-05 13:22
Cytuję Wkurzona:
Cytuję Dek:
Cytuję Wkurzona:
Jak mnie denerwuje gość który czepia sie wszystkiego, muzyka nie taka, stroje nie takie....Weź się ogarnij i nie wypisuj głupot, bo to byla jedna z najlepszych imprez w naszej gminie.

To dlaczego nie było najjaśniejszej gwiazdy "nasego manka"

Myslisz ze dlatego nie bylo P. Wójta ze impreza mu się nie podobała?

Jak miała mu się podobać impreza jak na niej nie był.Zalatuje krowami z manka stajni.
Cytować
0 #9 DekWkurzona 2019-02-28 10:56
Cytuję Dek:
Cytuję Wkurzona:
Jak mnie denerwuje gość który czepia sie wszystkiego, muzyka nie taka, stroje nie takie....Weź się ogarnij i nie wypisuj głupot, bo to byla jedna z najlepszych imprez w naszej gminie.

To dlaczego nie było najjaśniejszej gwiazdy "nasego manka"

Myslisz ze dlatego nie bylo P. Wójta ze impreza mu się nie podobała?
Cytować
+2 #8 wkurzonaDek 2019-02-28 10:17
Cytuję Wkurzona:
Jak mnie denerwuje gość który czepia sie wszystkiego, muzyka nie taka, stroje nie takie....Weź się ogarnij i nie wypisuj głupot, bo to byla jedna z najlepszych imprez w naszej gminie.

To dlaczego nie było najjaśniejszej gwiazdy "nasego manka"
Cytować
0 #7 FochWkurzona 2019-02-27 22:58
Jak mnie denerwuje gość który czepia sie wszystkiego, muzyka nie taka, stroje nie takie....Weź się ogarnij i nie wypisuj głupot, bo to byla jedna z najlepszych imprez w naszej gminie.
Cytować
+3 #6 29Zdjecie 2019-02-27 20:35
Fascynująca magia przyciągania :)
Cytować
-1 #5 Do bezfolkowoKacper 2019-02-27 18:46
Do wszystkiego się można przyczepić, typowy malkontent, wszystko na nie, jak masz lepsze pomysły i wiedzę to zorganizuj imprezę z odpowiednim repertuarem, a jeśli byłeś na tym spotkaniu to wiesz że ludzie bawili się super, była wspaniala integracja lokalnej społeczności, a w repertuarze byly i oberki i walczyki.
Cytować
+2 #4 do kacpraDek 2019-02-27 15:20
Cytuję Kacper:
Ależ masz obsesję na punkcie naszego Manka, na spotkaniu była P. Wicewójt i godnie go reprezentowała.

dziękuję Ci za informację, ale ja go już dużo rzeczy nauczyłem i uczyć będę aż do jego abdykacji bo mam za co być mu wdzięczny.
Cytować
+3 #3 bezfolkowoJurek 2019-02-27 10:17
I wszystko byłoby wspaniale gdybym w występach śpiewających Pań mógł dostrzec chociaż połowę repertuaru opartego na dawnych pieśniach ludowych. A to przecież piękne opowiadania o miłości, pracach wykonywanych na dawnej wsi, nieudanych randkach czasami z wplecioną frawolną nutą. Ponadto stroje Pań nie wiadomo co oznaczają, region, wieś czy bylejakość, aby było kolorowo. Bardzo dobrze, że pragniecie udzielać się społecznie, lecz lepiej byłoby kiedy Wasza praca mogła przyczynić się do promocji Waszych małych Ojczyzn, oraz powiatu garwolińskiego. A gdzie dawne polki, oberki, mazurki, zające, polki żydówki i dawne tanga. Kapela gra tyko biesiadne przeplatanki które bez kielicha nie potrafią rozbawić. Widać to na fotografiach. Kto został tknięty pocałunkiem okowity temu gęba się śmieje, a ten co tylko zakosztował pączka smutkiem bije jego twarz jak po śmierci organisty w wiejskim kościółku.
Cytować
0 #2 ManiekKacper 2019-02-27 07:58
Ależ masz obsesję na punkcie naszego Manka, na spotkaniu była P. Wicewójt i godnie go reprezentowała.
Cytować
0 #1 TorreadorDek 2019-02-26 21:11
A dlaczego nie ma "nasego mańka" czyżby go nie zaprosili przecież kupił sobie nową marynarkę. Tak ładnie się prezentował jak żegnał komendantów.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież