Wygraj Spacerownik Żelechowa

Opublikowano: 29 styczeń 2019, 09:38 Kategoria Kultura
spacerownikŻelechówPCKiP

W środę 23 stycznia w Ratuszu Urzędu Miejskiego w Żelechowie odbyło się podsumowanie projektu oraz promocja i prezentacja „Subiektywnego Spacerownika po Żelechowie”.  Twórcy podzielili się z uczestnikami mapkami, opowiedzieli o projekcie i kulisach powstawania mapki, a także o tym jak ją będzie można zdobyć.

Wydanie spacerownika było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.  Kwota dotacji wyniosła 6 999,99 zł, dzięki czemu wydrukowano na początek 1 200 egzemplarzy. Spacerownik jest swego rodzaju archiwum pamięci. Składa się z arkusza dwustronnie zadrukowanego z planem Żelechowa i opisami miejsc wskazanych przez mieszkańców, uczestników mapowania. Dzięki mapie poznacie Żelechów z zupełnie innej strony. Zaprowadzi ona do miejsc, których w większości nie można znaleźć w zwykłych przewodnikach turystycznych, a także przybliży niezwykłe historie, które miały miejsce w mieście i przypomni ważne dla lokalnej społeczności osoby.

Podczas spotkania promującego spacerownik współtwórcy opowiedzieli o współpracy przy projekcie.  Wnioskodawcą w programie „Patriotyzm Jutra” oraz koordynatorem projektu było Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem .  – Pierwszy spacerownik, jaki powstał w naszym powiecie, dotyczył miasta Garwolina. Wówczas w projekcie to my dostaliśmy zaproszenie do współtworzenia mapki i byliśmy partnerem, a głównym koordynatorem Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego  - informuje dyrektor PCKiP Beata Pasternak.  – Pierwszy spacerownik był również zrealizowany dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski. Gdy tylko instytucja ogłosiła kolejny nabór do projektu, po konsultacjach z partnerami oraz z panią Agnieszką Gajc z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, napisałam wniosek, złożyłam i tak po pewnym czasie dostaliśmy pozytywną wiadomość o kwalifikacji do programu.  I wystartowaliśmy z projektem  - dodaje.

Subiektywna mapa Żelechowa powstała we współpracy z mieszkańcami, którzy w trakcie czterech spotkań warsztatowych wskazywali i opisywali swoje ulubione miejsca na terenie miasta. Projekt stworzenia subiektywnej mapy Żelechowa polegał na luźnych rozmowach z lokalnymi mieszkańcami podczas różnego rodzaju spotkań. Mapa ma formę otwartego procesu, pozwala lepiej poznać obszar miejsca zamieszkania. Społeczność lokalna buduje zapomnianą pamięć miejsca i pozwala jej dalej żyć. Jest to rekonstrukcja wspomnień, które bez pisemnej relacji zginą i odejdą w niepamięć razem z nami. Subiektywna mapa to nowy sposób na uaktywnienie lokalnej społeczności. Dzięki takiej mapie można poznać miasto od zupełnie innej strony niż dotychczas prezentowana. Twórcy spacerownika chcieli, aby zapis mapy poruszał lokalną tożsamość, codzienne wspomnienia oraz emocjonalne postrzeganie i odczuwanie przestrzeni. Praca nad mapą ma charakter relacyjny, skupia się na wrażeniach i sposobach widzenia otoczenia przez odbiorcę/mieszkańca danego terenu. 

- Wszystkie zebrane materiały, trzeba było później przeanalizować, zredagować , podsumować, spiąć. Tu ogromna praca partnerów naszego projektu, wolontariuszy, pasjonatów lokalnej historii, którzy pracowali na efekt społecznie i z ogromnym zaangażowaniem – podkreśla dyrektor Beata Pasternak.  

W żelechowskim spacerowniku zaznaczone są dodatkowo granice dawnego getta i dawne nazwy ulic. Dowiecie się z niego np. w którym miejscu mieszkał ostatni żelechowski cadyk Abraham Szalom Goldberg, skąd się wzięły kamienie do wybrukowania rynku, gdzie mieściła się siedziba rycerskiego rodu Ciołków założycieli Żelechowa lub dawna synagoga, na jaką ulicę uczęszczały dzieci, by zasmakować najlepszych lodów w całej okolicy. Te i jeszcze wiele innych ciekawych informacji znajdziecie w spacerowniku. Twórcy mapki zaproszą także w najbliższym czasie na spacery po Żelechowie z oprowadzaniem, podczas których uczestnicy dostaną mapki .

Podczas spotkania dyrektor wręczyła podziękowania obecnym na spotkaniu osobą i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do powstania spacerownika. Wśród nich znaleźli się: Michał Sztelmach – dyrektor MGOK w Żelechowie i twórca „Dawny Żelechów” , Hanna Szaniawska, Krystyna Wieczorkiewicz – ZSP im. I.W. Zakrzewskiego w Żelechowie, Alicja Bienias, Grażyna Frankowska, Grzegorz Kapczyński, Grzegorz Szymczak,  Jan Zduńczyk – Towarzystwo Historyczne  Żelechów. A także Burmistrzowi Żelechowa Łukaszowi Boguszowi.

Oprócz integracji mieszkańców projekt był świetną okazją do poznania się,  zawężenia współpracy ludzi i instytucji działających na terenie powiatu. – Mam nadzieję, że koncepcja i ta forma promocji powiatu spotka się z zainteresowaniem i aprobatą. Chiałabym, by takie spacerowniki miały szanse w przyszłości powstać w każdej z gmin naszego powiatu. Dlatego zapraszam zainteresowane osoby do współpracy. Wkrótce wznowimy też pracę nad korektą spacerownika garwolińskiego  - podsumowuje dyrektor PCKiP w Miętnem i zachęca do odwiedzenia Żelechowa, miasta, które chlubi się ponad 750-letnią, bardzo bogatą i ciekawą historią.

 

KONKURS SPACEROWNIK KONKURS ŻELECHÓW KONKURS SPACEROWNIK

Odpowiedz na dwa pytania  i wygraj spacerownik !

1.       Na kartach historii Żelechowa zapisał się dużymi zgłoskami jako weteran walk o niepodległość Polski w czasie I wojny światowej, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie, żołnierz Armii Krajowej, a przede wszystkim jako „wielki burmistrz małego miasteczka”.  Czas dwudziestolecia międzywojennego to lata jego szczególnych dokonań społeczno-gospodarczych. Jako burmistrz przeprowadził wiele ambitnych inwestycji, nadających miastu nowoczesny wygląd. 7 lipca 1942 r. za działalność konspiracyjną został właśnie w tym miejscu rozstrzelany przez hitlerowskiego okupanta. O kim mowa ?

2.       Wymień co najmniej pięć miejsc na terenie powiatu garwolińskiego, które poleciłbyś potencjalnemu turyście do odwiedzenia i krótko uzasadnij.

Odpowiedzi  wraz z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu należy przesyłać listownie do dnia 15 lutego 2019 (liczy się data stempla pocztowego) lub dostarczyć do skrzynki pocztowej (na dworku) na adres:

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji, Dworek Miętne, ul. Główna 55, 08-400 Garwolin

Spośród wszystkich, którzy udzielą poprawnej odpowiedzi, organizator rozlosuje w lutym 30 egzemplarzy mapek po Żelechowie.

mat.pras./oprac. red.

fot. mat.pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież