Zaśpiewali i zagrali Mu! Koncert kolęd i pastorałek

Opublikowano: 08 styczeń 2019, 15:00 Kategoria Kultura
koncertCSiKśpiewajcie i grajcie Mu

To był magiczny kolędowy wieczór. W święto Trzech Króli w Garwolińskiej kolegiacie odbył się koncert „Śpiewajcie i grajcie Mu”. W klimatycznej scenerii kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne wykonało 8 lokalnych grup wokalnych. Na koniec wszyscy wspólnie z publicznością zaśpiewali najbardziej znane polskie kolędy.

Orkiestra, teatr i aż 8 grup wokalnych, czyli w sumie ponad 200 osób, które w finale wystąpiły razem. To wielka gala kolęd i pastorałek, dzięki której klimat Świąt Bożego Narodzenia został z nami na dłużej. Koncert kolęd i pastorałek „Śpiewajcie i grajcie Mu” odbył się 6 stycznia i była to już trzecia edycja tego muzycznego wydarzenia.

W niedzielny wieczór garwolińska kolegiata wypełniona magicznym światłem i tłumnie zgromadzoną publicznością rozbrzmiała słowem śpiewanym i mówionym oraz dźwiękami instrumentów. Podczas koncertu usłyszeć można było tradycyjne kolędy i pastorałki, jak i nowsze utwory bożonarodzeniowe w wykonaniu  8 zespołów. Podczas koncertu wystąpiła schola dziecięca z parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, schola dziecięca z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola dziecięca z parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, schola dorosłych – wychowanków ks. Józefa Szajdy, chór Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Garwolinie, chór I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, chór parafii Wszystkich Świętych w Sobieniach-Jeziorach oraz Chór Miasta Garwolina. Mnogość zespołów zaowocowała szerokim repertuarem i różnorodnością wykonań. Każdy występ był inny i wyjątkowy.

Pomiędzy występami wokalnymi swoje słowo do publiczności kierowały anioły – czyli aktorzy Teatru Rękawiczka. Podczas tego wyjątkowego koncertu zagrała także Orkiestra Dęta z Trąbek, która towarzyszyła wszystkim zespołom podczas finałowego wspólnego występu. Ponad 200-osobowy chór, którym dyrygował Radosław Mitura, zaśpiewał najbardziej znane w polskiej tradycji kolędy – „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu” czy „Bóg się rodzi”. We wspólne śpiewanie włączyła się także zgromadzona w kościele publiczność.

Podziękowania na ręce dyrygentów oraz opiekunów zespołów złożyli organizatorzy wydarzenia – ks. prałat Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie oraz Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz władze samorządowe – burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak, przewodniczący rady miasta Jarosław Jaskuła i wiceprzewodniczący – Andrzej Ostolski.

Organizatorami wydarzenia byli Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz Szkoła Muzyczna I stopnia w Garwolinie.

mat.pras.

fot. CSiK

 

 

Komentarze  

+1 #10 Kolejny?Grajek 2019-01-11 08:37
Cytuję muzykant:
Cytuję Grajek:
Idźcie z tymi problemami do osób decyzyjnych zamiast się tu bezpłodnie wymądrzać. Może oni Wam co nieco wytłumaczą. Robicie straszny ferment.


Bezpłodnie to brzmią słowa, których znaczenia się nie zna. Brzmią jak puste, fałszywe dźwięki, które pod wyuczoną techniką próbują zastępować PRAWDĘ! Dziękuję, ale mnie to nie przekonuje. Nie kupuję tego i nie przyklaskuję temu!


O co Ci tak właściwie muzykancie chodzi? Do kogo pijesz?
Cytować
+1 #9 Kolęda dla Maryiczłowiek 2019-01-10 21:58
Cytuję Jurek:
Koncert przygotowany profesjonalnie zarówno pod kątem muzycznym jak i techniki scenicznej. Jednak zabrakło pobożnych starych nieco zapomnianych kolęd. Te które najczęściej słuchamy i gramy to troszeczkę koszałki opałki budzące litość i spoufalenie do małej Dzieciny. A gdzie miejsce na wielkość Boga i smród unoszący się ze stajenki. A święto trzech króli, magów czytających z gwiazd to troszeczkę święto ORMO-wca, bo jako pierwsi rozchlapali wiadomość o narodzeniu Jezusa, i donieśli o tym osobom nieodpowiednim.


Cytuję Admin:
Najstosowniejszą kolędą podsumowującą to, co się teraz dzieje i tę nową modę jaka króluje wśród niektórych wiernych w Kościele to : "Nie było miejsca dla Ciebie"


Odpowiem trochę tajemniczo zwracając uwagę na Tą Jedyną, którą to sam Pan Bóg wybrał na Matkę Pana! Niosąca pod sercem Emmanuela, niosąca Zbawiciela niestety nadal jest traktowana w taki sposób, w jaki była traktowana tysiące lat temu. I dlaczego tak jest? Maryja, kim jest dla ciebie? Nie bez powodu to jakie miejsce zajmuje w Twoim sercu Matka Boża wpływa na życie, która jest przecież Matką Życia!
Cytować
0 #8 puste dźwiękimuzykant 2019-01-10 19:04
Cytuję Grajek:
Idźcie z tymi problemami do osób decyzyjnych zamiast się tu bezpłodnie wymądrzać. Może oni Wam co nieco wytłumaczą. Robicie straszny ferment.


Bezpłodnie to brzmią słowa, których znaczenia się nie zna. Brzmią jak puste, fałszywe dźwięki, które pod wyuczoną techniką próbują zastępować PRAWDĘ! Dziękuję, ale mnie to nie przekonuje. Nie kupuję tego i nie przyklaskuję temu!
Cytować
+1 #7 re:admin 2019-01-10 18:38
"A gdzie miejsce na wielkość Boga i smród unoszący się ze stajenki. "

W jaki sposób chcesz to połączyć? To jest zaprzeczenie tego, w jaki sposób chcieliby niektórzy żyć i widzieć swoje chrześcijańskie życie! Pan Bóg uniżył się względem człowieka z pewnego powodu? Jakiego? Czy dziś człowiek potrafi się choć w pewnym stopniu tak uniżyć? Czy potrafi chlubić się z POKORY? Nie? A dlaczego? Czy pokorę można odnaleźć tam gdzie króluje przepych, pycha, chciwość, pazerność? Właśnie! Proszę, szczerze odpowiedz czy znasz choć jedną osobę, o której z czystym sercem możesz powiedzieć, że kocha Pokorę i kieruje się taką wartością w życiu?
Cytować
+1 #6 LulajJurek 2019-01-10 13:22
Koncert przygotowany profesjonalnie zarówno pod kątem muzycznym jak i techniki scenicznej. Jednak zabrakło pobożnych starych nieco zapomnianych kolęd. Te które najczęściej słuchamy i gramy to troszeczkę koszałki opałki budzące litość i spoufalenie do małej Dzieciny. A gdzie miejsce na wielkość Boga i smród unoszący się ze stajenki. A święto trzech króli, magów czytających z gwiazd to troszeczkę święto ORMO-wca, bo jako pierwsi rozchlapali wiadomość o narodzeniu Jezusa, i donieśli o tym osobom nieodpowiednim.
Cytować
+1 #5 supertno 2019-01-09 15:00
pięknie wygląda tak oświetlony ołtarz
Cytować
+5 #4 Znowu zaczynają :/Grajek 2019-01-09 14:15
Idźcie z tymi problemami do osób decyzyjnych zamiast się tu bezpłodnie wymądrzać. Może oni Wam co nieco wytłumaczą. Robicie straszny ferment.
Cytować
-6 #3 relibretto 2019-01-09 10:54
Cytuję mieszkaniec:
"Zaśpiewali i zagrali Mu" Zaśpiewali naprawdę JEMU czy sobie nawzajem? Czy na czas tych koncertów wynieśli z Tabernakulum Pana Jezusa czy nadal tam był? Czy nasze zachowanie podczas koncertu pozwala aby zapomnieć, że ON tam jest? Czy te głośne śpiewy i kolorowe światła nie zagłuszają i nie zaciemniają JEGO obecności? Ma się wrażenie, że niektórzy mało co nie weszli na Ołtarz, na którym codziennie sprawowana jest Eucharystia! Pytanie czy o taki szacunek wobec NIEGO tak naprawdę chodzi? Czy takie koncerty nie mogą być wykonywane w miejscach im przeznaczonych : sala koncertowa! istotnie, czy po takich koncertach przybywa wiernych? NIE? Faktem jest, że w niektórych kościołach na zachodzie już nie ma sprawowanych Eucharystii,a pozamieniały się one w ...muzea albo sale koncertowe! Czy tu także takich zmian niektórzy życzą Kościołowi??? ???


Rzeczywiście warto podkreślić, że tkwiąc wewnątrz pewnej sytuacji (nb ubranej w dość estetyczne barwy i dźwięki) czasem trudno jest zobaczyć jej wewnętrzną sprzeczność i konflikt! Nie trzeba wiele, wystarczy na chwilę stanąć obok i zobaczyć cały układ odniesień z boku. Pytanie, które trzeba zadać organizatorom to takie: czy te koncerty służą jedynie temu aby widz (wierzący czy niewierzący) zatrzymał się na poziomie doznań zmysłowych? Czy to jest główną istotą takich nowomodnych koncertów organizowanych w kościele? Czy kolejną modą będą koncerty muzyki świeckiej w kościele? A może festiwale filmów z efektem 6D?
Cytować
-1 #2 ponadczasowa kolędaAdmin 2019-01-09 08:28
Najstosowniejsz ą kolędą podsumowującą to, co się teraz dzieje i tę nową modę jaka króluje wśród niektórych wiernych w Kościele to : "Nie było miejsca dla Ciebie"
Cytować
-11 #1 delikatna granicamieszkaniec 2019-01-08 22:14
"Zaśpiewali i zagrali Mu" Zaśpiewali naprawdę JEMU czy sobie nawzajem? Czy na czas tych koncertów wynieśli z Tabernakulum Pana Jezusa czy nadal tam był? Czy nasze zachowanie podczas koncertu pozwala aby zapomnieć, że ON tam jest? Czy te głośne śpiewy i kolorowe światła nie zagłuszają i nie zaciemniają JEGO obecności? Ma się wrażenie, że niektórzy mało co nie weszli na Ołtarz, na którym codziennie sprawowana jest Eucharystia! Pytanie czy o taki szacunek wobec NIEGO tak naprawdę chodzi? Czy takie koncerty nie mogą być wykonywane w miejscach im przeznaczonych : sala koncertowa! istotnie, czy po takich koncertach przybywa wiernych? NIE? Faktem jest, że w niektórych kościołach na zachodzie już nie ma sprawowanych Eucharystii,a pozamieniały się one w ...muzea albo sale koncertowe! Czy tu także takich zmian niektórzy życzą Kościołowi??? ???
Cytować