Ze sceny miętnieńskiej na warszawską

Opublikowano: 28 grudzień 2018, 16:52 Kategoria Kultura
miętnedworek

Przed świętami grupa dzieci i młodzieży z powiatu garwolińskiego zaprezentowała efekty swojej pracy warsztatowej w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem na scenie Małej Warszawy. Tematem przewodnim finałowego spektaklu teatralne w reżyserii Jerzego Rusaka był stół rodzinny.

- Czy ktoś z Was zamieniłby dziś telewizor na duży rodzinny stół ? – pytają uczestnicy I edycji projektu Mazowieckiego Funduszu Teatralnego 2018 „Mój Teatr”.

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem w marcu ogłosiło nabór do grupy teatralnej dla dzieci i młodzieży. „Na Dworskiej Scenie Teatralnej” od kwietnia do grudnia realizowany był w ramach programu Mazowieckiego Instytutu Kultury wspierającego edukacyjno-artystyczne działania teatralne. Udział w projekcie  był bezpłatny.

Program Mazowieckiego Funduszu Teatralnego ma za zadanie wspieranie codziennej pracy teatralno-edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą, pobudzenie ich wyobraźni i myślenia, inspirowanie, rozwój,  aktywizację nowych osób zainteresowanych tym działaniem, ożywienie wokół teatru społeczności lokalnych, wspieranie także już istniejących działań teatralnych, w które włączają się lokalne organizacje i grupy nieformalne.

Miętnieńska grupa spotykała się od kwietnia prawie co tydzień, bez przerwy na wakacje. Warsztaty, spotkania z aktorami m.in. Emilią Krakowską – opiekunką artystyczną grupy czy Adamem Fidusiewiczem, wycieczki, gry i zabawy. - I tak oto powstał spektakl w reżyserii Jerzego Rusaka o „Stole rodzinnym”, przy którym spotykaliśmy się, pracowaliśmy, integrowaliśmy się, uczyliśmy, bawiliśmy – informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Instruktorem teatralnym i opiekunem projektu był Jerzy Rusak - nauczyciel z ponad 40-letnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadził i przygotowywał różne formy inscenizacji, przedstawień, wystaw w szkole i instytucjach kultury. Przygotowuje uczniów do konkursów literackich i recytatorskich. Prowadzi lekcje muzealne.

 - Dla Oli Przybysz, Patryka Paziewskiego, Dawida Soszki, Paulinki Burakowskiej, Miłosza Świątka, Agatki Bąk, Alicji Zalewskiej, Bartosza i Przemka Gromułów, Natalki i Zosi Wesołowskich oraz Ani Górskiej był to pierwszy w życiu i pierwszy wspólny spektakl na scenie Małej Warszawy. Jesteśmy z nich bardzo dumni, zwłaszcza, że jak na swój młody wiek, podjęli się teatralnego wyzwania przedstawienia sztuki inspirowanej nie łatwym „Tangiem” Mrożka i poezją współczesną – dodaje dyrektor.

Ten dramat to nie tylko bardziej lub mniej lubiana lektura szkolna, ale najbardziej znany i najważniejszy utwór Sławomira Mrożka o społecznych zagrożeniach. Tango stanowi parodię dramatu rodzinnego - podejmuje temat walki pokoleń, buntu młodego człowieka przeciwko rodzinie, ale schemat ten jest odwrócony - u Mrożka to młodsze pokolenie upomina się o tradycję, a pokolenie rodziców reprezentuje burzenie ustalonych porządków. - O kryzysie w domu, we współczesnych rodzinach mówi się coraz częściej. W naszym spektaklu młodzi aktorzy odwołali się do wartości stołu, stołu rodzinnego, który stanowi element trwałości rodziny – podsumowuje Jerzy Rusak.

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież