Spotkali się w Miętnem przy rodzinnym stole

Opublikowano: 28 grudzień 2018, 16:49 Kategoria Kultura
miętnedworekteatr

Stół to jeden z najbardziej oczywistych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania, w związku z czym na co dzień nie zwracający na siebie większej uwagi. Na jego rolę i znaczenie zwróciło uwagę Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

W świątecznym klimacie, oczywiście przy rodzinnym stole, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem podsumowało wraz z uczestnikami i ich rodzinami udział w tegorocznym projekcie teatralnym dla dzieci i młodzieży, który realizował w ramach I edycji Mazowieckiego Funduszu Teatralnego z Mazowieckim Instytutem Kultury.

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem w marcu ogłosiło nabór do grupy teatralnej dla dzieci i młodzieży. „Na Dworskiej Scenie Teatralnej” projekt realizowany był od kwietnia do grudnia w ramach programu wspierającego edukacyjno-artystyczne działania teatralne. Udział w projekcie  był bezpłatny.

Program ma za zadanie wspieranie codziennej pracy teatralno-edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą, pobudzenie ich wyobraźni i myślenia, inspirowanie, rozwój, aktywizację nowych osób zainteresowanych tym działaniem, ożywienie wokół teatru społeczności lokalnych, wspieranie także już istniejących działań teatralnych, w które włączają się lokalne organizacje i grupy nieformalne.

Grupa młodzieży i dzieci spotykała się od kwietnia prawie co tydzień, bez przerwy na wakacje. Warsztaty, spotkania z aktorami m.in. Emilią Krakowską – opiekunką artystyczną grupy czy Adamem Fidusiewiczem, wycieczki, gry i zabawy. - I tak oto powstał spektakl w reżyserii Jerzego Rusaka o „Stole rodzinnym”, przy którym spotykaliśmy się, pracowaliśmy, integrowaliśmy się, uczyliśmy, bawiliśmy – informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak. – Jego premiera odbyła się przed świętami na scenie Małej Warszawy. Planujemy, że już w nowym roku, zaprosimy naszą lokalną publiczność, także do Miętnego  - dodaje.

Skąd pomysł na temat przewodni ? - Stół to jeden z najbardziej oczywistych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania, w związku z czym na co dzień nie zwracający na siebie większej uwagi. Tymczasem jest to nie tylko praktyczny mebel, ale zajmuje ważne miejsce w rozwoju naszej cywilizacji i wciąż jest niezwykle istotnym elementem w budowaniu bliskich relacji oraz stosunków rodzinnych – twierdzą organizatorzy.

Czego nauczył uczestników udział w projekcie ? W małej, anonimowej ankiecie ewaluacyjnej młodzi aktorzy wypowiedzieli się, że dla większości uczestników projekt był fajny. Dla kilku osób też męczący – ale, jak twierdzą organizatorzy - nie obiecywaliśmy, że będzie łatwo i lekko. Projekt nauczył ich m.in. bycia z innymi, wzajemnej współpracy i zgrania, pewności siebie i odwagi, obycia na scenie, emisji głosu, ruchu scenicznego i odpowiedniej postawy, odpowiedzialności i wytrwałości. Najbardziej uczestnikom podobały się m.in. zajęcia z panią Emilią Krakowską i z panem Adamem Fidusiewiczem, miła atmosfera na warsztatach, finałowy występ na scenie warszawskiej przed publicznością oraz nowe koleżanki, koledzy i pomysłodawcy projektu. Wszyscy dodatkowo zapraszają w nowym roku do udziału kolejnych uczestników, którzy chcieliby doskonalić swój aktorski warsztat, polubić teatr czy nauczyć się występować na scenie.

Podczas spotkania podsumowującego projekt wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy, upominki oraz tort.

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem dziękuję za współpracę Mazowieckiemu Instytutowi Kultury w szczególności Pani Annie Mizińskiej i Pani Agnieszce Doroch, Fundacji Meritum i Pani Grażynie Karwowskiej-Winiarek, Pani Emilii Krakowskiej i Panu Adamowi Fidusiewiczowi. Za wspólny czas i naukę dziękuje Oli Przybysz, Patrykowi Paziewskiemu, Dawidowi Soszce, Paulince Burakowskiej, Miłoszowi Świątkowi, Agatce Bąk, Alicji Zalewskiej, Bartoszowi i Przemkowi Gromułom, Natalce i Zosi Wesołowskim, Ani Górskiej i Weronice Miętus. Dziękuje także ich rodzicom, dziadkom, rodzeństwu, przy pomocy których docierali co tydzień do Miętnego z różnych zakątków powiatu. Za opiekę nad grupą podczas wyjazdów do Warszawy instytucja dziękuje Pani Beacie Gromuł i Pani Emilii Wawer. Szczególne podziękowania przekazuje Panu Jerzemu Rusakowi. Za wiedzę, zaangażowanie i serce oraz odwagę podjętego wyzwania.

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież