reklama

Bohaterzy czasu pokoju wystąpili w Miętnem

Opublikowano: 23 listopad 2018, 12:20 Kategoria Kultura
miętnedworek11 listopadaniepodległa
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

- Nie tylko politycy, nie tylko powstańcy, nie tylko żołnierze. To ludziom kultury w dużej mierze zawdzięczamy utrzymanie naszej narodowej tożsamości. Są oni ważnymi bohaterami polskiej drogi do wolności.  Zarówno w czasie zaborów, w czasie wojen, jak i w czasie pokoju. Takimi bohaterami dziś, bohaterami czasu pokoju jesteście wy ? powiedziała o występujących artystach  w dworku w Miętnem dyrektor centrum kultury Beata Pasternak.

- 11 listopada minął, ale my spotkaliśmy się ponownie w staropolskim dworku w Miętnem, by wspólnie świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Bo przecież Polska to coś co mamy w sercach nie tylko od święta ? podkreślają organizatorzy.

W imieniu organizatorów widzów przywitał dyrektor Szkoły Muzycznej II stopnia w Garwolinie Jarosław Gałuszka. Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Garwolinie zaprezentowali podczas koncertu m.in. utwory wielkich kompozytorów polskich takich jak Fryderyk Chopin czy Ignacy Jan Paderewski. W dworku zabrzmiały takie pieśni i piosenki patriotyczne jak m.in. ?Pąki białych róż?, Deszcz jesienny deszcz?, ?Wojenko, wojenko?, ?O mój rozmarynie? , ?Marsz pierwszej brygady?, a także melodie ludowe.  Zaprezentowali się instrumentaliści grający na fortepianie, skrzypcach, saksofonie, altówce, harfie, gitarze i akordeonie: Angelika Pluta, Patrycja Wachowicz, Wiktoria Rumianek, Katarzyna Grygiel, Julia Głowala, Zofia Miziołek, Wiktor Skierkowski, Maria Wachowicz, Michał Wojtaś, Maria Dąbrowska, Natasza Zabost, Aleksandra Kania, Maciej Wielgosz i Marek Gryziecki. A także młodzi wokaliści Aleksandra Tudek i Alicja Sawicka, które poprowadziły wydarzenie oraz Chór Villanella pod dyrekcją Marty Zdrajkowskiej.  Ostatnią piosenką wieczoru był utwór o pamięci o poległych w boju, pochowanych w bezimiennych mogiłach. Inspiracją dla autora tekstu Janusza Kondratowicza był napotkany w zakopiańskim lesie brzozowy krzyż bez tabliczki, charakterystyczny element polskiego krajobrazu. Skromnym krzyżem z brzozowego drewna często oznaczano partyzanckie mogiły, nieraz ? bezimienne. Muzykę do utworu ?Biały krzyż? skomponował Krzysztof Klenczon. 

reklama


Organizatorzy zaprosili do Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem na kolejne koncerty na przełomie listopada i grudnia. Muzyczny tygiel z okazji jesieni, zimy, andrzejek, mikołajek i świąt w wykonaniu uczniów Best Vocal Studio w Garwolinie. A przed świętami na muzyczną premierę płyty z kolędami Chóru Villanella. Szczegóły na www.dworekmietne.pl .

Na zakończenie koncertu dyrektor Beata Pasternak oraz Jarosław Gałuszka podziękowali wszystkim uczniom oraz nauczycielom za pracę, zaangażowanie i oczywiście serce.

mat. pras.

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama