Poczuli Miętne do Niepodległej

Opublikowano: 06 listopad 2018, 08:42 Kategoria Kultura
miętnedworek

W ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości , Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zaprosiło z końcem października do dworku  na koncert okraszony wspólnym, międzypokoleniowym śpiewaniem pieśni patriotycznych pt. „Poczuj Miętne do Niepodległej”.

28 października, w niedzielę po obiedzie,  mieszkańcy powiatu garwolińskiego oraz przybyli goście spotkali się w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji  w dworku w Miętnem, by wspólnie świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

"Pierwsze skrzypce" niedzielnego popołudnia zagrała na fortepianie w dworku pochodząca z Trzcianki (gmina Wilga)pianistka Patrycja Wachowicz. Patrycja ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest laureatką licznych stypendiów oraz nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Bierze aktywny udział w życiu koncertowym jako solistka i kameralistka.  Pracuje jako akompaniator w klasach skrzypiec, wiolonczeli, altówki i kontrabasu. Uczestniczy w wielu koncertach oraz konkursach, towarzysząc młodym, utalentowanym muzykom. Od 4 lat współpracuje również jako akompaniator w Szkole Muzycznej I stopnia w Garwolinie.

Spotkanie rozpoczęto od uroczystego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” . Podczas koncertu przybyli goście usłyszeli w wykonaniu Patrycji Wachowicz dzieła wybitnych polskich kompozytorów Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Marii Szymanowskiej, Karola Szymanowskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, a także kompozycje Tadeusza Kościuszki. Tak, tego Tadeusza Kościuszki, od powstania. Polonezy, mazurki i krakowiaki, w których zawarte są tradycje i zwyczaje związane z codziennym życiem Polaków w różnych okresach, kiedy nasza Ojczyzna walczyła o wolność . Utwory przeplatane były wierszami dawnych poetów wyrażających w nich tęsknotę za wolnością m.in. Jana Lechonia, Józefa Relidzyńskiego, Adama Asnyka, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ignacego Krasickiego, Marii Konopnickiej, ale także tych współczesnych, naszej lokalnej poetki Bożeny Węgrzynek. Podczas programu zaprezentowana została także współczesna aranżacja pieśni „Marsz I Brygady” w wykonaniu Jakuba Nagadowskiego ucznia LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie.  Po koncercie, w drugiej części spotkania , organizatorzy zaprosili gości do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy akompaniamencie uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie: Angeliki Pluty (saksofon), Michała Wojtasia (akordeon), Mateusza Skoczylasa (akordeon), Weroniki Wachowicz (perkusja/cajon), a także Patrycji Wachowicz (fortepian).  W intonowaniu słów i melodii wspierali gości Anna Szostak, Maria Wachowicz oraz Pan Rafał Podgórski. W przygotowaniu programu wspólnie z Patrycją Wachowicz zaangażowani byli także Pani Iwona Kaczmarczyk, Pani Wioletta Włodarczyk oraz Pani Barbara Gryziecka. W koncercie udział wzięli również  uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Żabieńcu oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Garwolinie: Kacper Krygier, Natalia Tchorek, Bartłomiej Parol, Natalia Szlasa, Weronika Szostak, Karolina Figurska, Urszula Gąska, Franciszek Kozicki, Wiktoria Zając.

W wydarzeniu udział wzięli także Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oraz Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Paweł Dziubak.

- My, Polacy. Mamy długą tradycję wspólnej walki, historię braterstwa broni. Ale musimy pamiętać o tym, że łączy nas także ojczysty język, wiara, tradycje, kultura. To one nie pozwolili się Polsce wynarodowić, niwecząc plany zaborców. Nie tylko politycy, nie tylko powstańcy, nie tylko żołnierze. To ludziom kultury w dużej mierze zawdzięczamy utrzymanie naszej narodowej tożsamości. To oni są mniej znanymi, ale równie ważnymi  bohaterami polskiej drogi do wolności. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani pracą i sercem w organizację koncertu – podsumowała wydarzenie dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

Koncert był także okazją do obejrzenia wyjątkowej wystawy OŚRODKA KARTA „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Garwolińskiego.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież