Kulturowyjazdy – wystawa obrazów El Greca

Opublikowano: 26 październik 2018, 16:04 Kategoria Kultura
CSiK

Kulturalne wyjazdy, czyli „Kulturowyjazdy” to nowy cykl podróży z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Cel pierwszej wycieczki to wystawa „Ars Sacra El Greca” w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Obraz „Ekstaza św. Franciszka” zostanie zostanie wystawiony w towarzystwie sześciu innych dzieł przywiezionych z tej okazji z Hiszpanii i Austrii.

El Greco był hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem i architektem greckiego pochodzenia. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. Jego twórczość ukształtowały idee kontrreformacji i wizje hiszpańskich mistyków. Obrazy El Greca są pełne ekstazy, mają żywą kolorystykę i wyróżniają się ekspresją form.

Ekstaza św. Franciszka” to jedyne w Polsce dzieło El Greca. Obraz został odkryty w 1964 r. na plebanii w Kosowie Lackim przez dwie młode badaczki sztuki Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską, które zwróciły uwagę na „zniszczony, pociemniały obraz”, który wisiał nad kanapą. Po raz pierwszy „Ekstazę św. Franciszka” udostępniono zwiedzającym w 2004 r. w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Niedawno dzieło poddano gruntownej renowacji. Podczas wystawy „Ars Sacra El Greca” będzie można zobaczyć również dzieła takie jak „Św. Weronika z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo” czy „Święty Franciszek z bratem Leonem”.

Wyjazd odbędzie się 17 listopada o godzinie Będzie to podróż rozpoczynająca przeznaczony dla dorosłych cykl „Kulturowyjazdy” z Centrum Sportu i Kultury. Każdy miłośnik sztuki i podróży jest mile widziany!

„Kulturowyjazdy”

Wystawa Ars Sacra El Greco” w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach

17 listopada, godzina 10:00, wyjazd spod Pływalni Miejskiej „Garwolanka”

bilet: 35 zł

Zapisy w sekretariacie CSiK tel . (25) 682-20-51

mat.pras.

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież