Festiwal "Jesteśmy wolni" już za nami

Opublikowano: 26 październik 2018, 16:18 Kategoria Kultura
CSiKfestiwal

Wiemy, kto weźmie udział w finale ogólnopolskim w Siedlcach. Piątek, 19 października był pełen atrakcji – odbył się przegląd festiwalowy, koncert piosenek niepodległych, wykład historyczny oraz wernisaż wystawy. Wszystko to pod wspólnym mianownikiem, czyli świętowaniem niepodległości.

W przesłuchaniach do Festiwalu "O, ziemio polska – z pieśnią i piosenką do niepodległości" wzięło udział pięć podmiotów, zarówno zespoły, jak i soliści. Uczestnicy śpiewali utwory takie jak "Przybyli ułani pod okienko", "Rozkwitają pąki białych róż", "Ojczyzna".  Jury uznalo, że poziom wystąpień był bardzo wyrównany i wszyscy uczestnicy zasługują na finał. W dniach 26-28 października w Siedlcach zaśpiewa Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, Zespół muzyczny I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, zespół "Dziewczyny" z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Garwolinie, Barbara Mika z Miastkowa Kościelnego, oraz Amelia Zając wraz z Aleksandrą Kanią i Patrycją Zadrożną, które reprezentowały Zespół Szkół w Głoskowie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dziewczynki zostały również nagrodzone poza konkursem – wystąpiły podczas wieczornego koncertu "Piosenki niepodległe" u boku artystów z Polskiego Teatru Muzycznego Scena Retro. Uczestnicy festiwalu wzięli też udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez solistów Beatę Kraskę i Dawida Biwo, których później można było zobaczyć i usłyszeć na wieczornym koncercie.

Po przesłuchaniach festiwalowych na scenie sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury zagościł doktor Michał Kalbarczyk. Poprowadził on wykład „Garwolin i powiat garwoliński w 1918 roku”. Osoby głodne wiedzy na temat historii powiatu wzięły udział w wernisażu wystawy fotografii „Garwolin w latach odzyskania Niepodległości”,  Wystawę przygotowano ze zbiorów zdjęć portalu Garwolin.org. Można ją oglądać w holu Domu Kultury aż do listopada.

Festiwal "Jesteśmy wolni" został zwieńczony koncertem "Piosenki niepodległe", wykonanym przez  artystów z Polskiego Teatru Muzycznego Scena Retro. Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej usłyszała utwory takie jak "Ta ostatnia niedziela", "Mury", "Warszawo ma", "Tango milonga" czy "Jedzie, jedzie na Kasztance".

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

mat.pras.

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież