reklama

Emilia Krakowska w dworku w Miętnem

Opublikowano: 11 październik 2018, 08:23 Kategoria Kultura
miętneteatrdworek
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Kolejna znana i ceniona osobowość ze świata teatru i filmu była gościem w Miętnem. Grupa teatralna dzieci i młodzieży działająca przy Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, 3 października spotkała się w dworku na warsztatach teatralnych z wybitną polską aktorką Emilią Krakowską.

Spotkanie z Emilią Krakowską  - jedną  z najpopularniejszych aktorek ostatniego półwiecza- oraz warsztaty, które poprowadziła z dziećmi i młodzieżą, odbyły się w ramach projektu ?Mój Teatr? Mazowieckiego Instytutu Kultury, realizowanego przez  Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.  Głównym celem projektu jest wspieranie codziennej pracy teatralno-edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą, pobudzenie ich wyobraźni i myślenia, zainspirowanie do własnych pomysłów, dodanie odwagi,  aktywizację nowych osób zainteresowanych tym działaniem i ożywienie wokół teatru społeczności lokalnych.

Mówi, że kocha teatr w sobie a nie siebie w teatrze. Emilia Krakowska ? poznanianka  z urodzenia, warszawianka z wyboru. Wybitna i ceniona polska aktorka filmowa, estradowa i teatralna. W 1963 r. skończyła studia w warszawskiej PWST. Zadebiutowała w 1964 r. w filmie "Nieznany", zagrała w "Weselu" Wajdy, ale sławę przyniosła jej rola Jagny w "Chłopach" (1972). Inne ważne filmy: "Ziemia obiecana", "Brunet wieczorową porą", "Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później", "Bez znieczulenia", "Ciało". Widzowie pokochali ją też jako Gabrysię w "Na dobre i na złe" i teściową Heli w serialu "Hela w opałach". Panią Emilię znamy też z "Pierwszej miłości", "Barw szczęścia" i "Na krawędzi". Publiczność pokochała ją najbardziej za Reymontowską Jagnę, Malinę z opowiadania Iwaszkiewicza, Marysię z ?Wesela? i panią Dulską Zapolskiej.  Na swoim koncie ma niezliczoną liczbę ról. 

reklama


- Mimo upływu lat, wciąż jest pełna sił witalnych, a radości życia mogłaby jej pozazdrościć niejedna młoda osoba. Niebywale utalentowana, pełna wigoru i wewnętrznej energii, dowcipna i wygadana ? oznajmia  Beata Pasternak dyrektor PCKiP w Miętnem. ? Pani Emilia przyjedzie jeszcze do Miętnego w tym roku. Pracujemy nad scenariuszem do spektaklu podsumowującego projekt.  Dzieci i młodzież zaprezentują się z nim nie tylko na naszej scenie, ale także na scenie warszawskiej ? dodała.

W ramach projektu odbywają się dla dzieci i młodzieży co tydzień w PCKiP w Miętnem warsztaty teatralne prowadzone przez Pana Jerzego Rusaka. W wakacje warsztaty przeprowadził z dzieciakami aktor, który  zadebiutował przed laty rola Stasia w ekranizacji kultowej powieści W pustyni i w puszczy. Mowa o Adamie Fidusiewiczu. Grupa była także na wycieczce w Warszawie. Zwiedziła Łazienki, grała w grę terenową oraz obejrzała plenerowy spektakl Teatru Polonia "Czerwony Kapturek".  Przed nimi jeszcze kilka ciekawych przedsięwzięć. W grudniu zaprezentują spektakl finałowy podsumowujący projekt pt. ?Dworska Scena Teatralna?. Jego przewodnim motywem jest stół - jeden z najbardziej oczywistych elementów wyposażenia każdego domu, w związku z czym na co dzień nie zwracający na siebie większej uwagi. Tymczasem stół jest nie tylko praktycznym meblem, ale zajmuje ważne miejsce w rozwoju naszej cywilizacji i wciąż jest niezwykle istotnym elementem w budowaniu bliskich relacji.

mat. pras.

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama