Harcerska podróż Od Czapy

Opublikowano: 12 listopad 2011, 14:38 Kategoria Kultura
Od CzapyspektaklAnna Żochowska

Wypełniona po brzegi sala kinowa i owacje na stojąco to chyba najlepszy dowód na to, że kolejny spektakl Teatru Muzycznego „Od Czapy” spodobał się publiczności. Tym razem przygotowana wspólnie ze Skautami Europy podróż do źródeł była nie tylko częścią obchodów Święta Niepodległości, ale także 100. rocznicy powstania harcerstwa w Polsce.

Wczorajszy spektakl pt. „Harcerstwo – 100 lat w służbie Polsce” był podróżą do źródeł, do początków powstania harcerstwa polskiego. Aktorzy przedstawili historię twórców harcerstwa Andrzeja i Olgi Małkowskich. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie książki Barbary Wachowicz „Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju!”.

Jak na teatr muzyczny przystało nie mogło także zabraknąć historii opowiedzianych piosenką. Publiczność usłyszała nie tylko te bardziej znane pieśni patriotyczne i harcerskie, ale także wiele starych i zapomnianych utworów. I właśnie to zaowocowało scenicznym debiutem Anny Żochowskiej, do tej pory tylko opiekuna i reżysera teatru „Od Czapy”. – Powód był zupełnie prozaiczny. Nikt z młodzieży nie znał tej piosenki, nie mieliśmy także nagrania, a bardzo zależało nam, żeby pojawiła się ona w spektaklu, więc nie było innego wyjścia, musiałam ją zaśpiewać – opowiada Anna Żochowska, która wczoraj otrzymała jubileuszową odznakę 100-lecia harcerstwa za ogromny wkład w promowanie idei harcerskiej i przybliżenie jej mieszkańcom ziemi garwolińskiej.

Na scenie wystąpiło ponad 40 artystów . Po raz kolejny udowodniono, że muzyka, pielęgnowanie wartości i patriotyzm łączą pokolenia. W spektaklu wzięli udział nie tylko artyści teatru, których już dobrze znamy, ale także harcerze – Skauci Europy i członkowie Związku Harcerstwa Polskiego oraz goście specjalni, którzy także swoje życie kiedyś związali z harcerstwem – Marta Włastowska, Józef Jędrzejczak oraz ks. Jerzy Janowski, proboszcz parafii w Miętnem. Artystom akompaniował jak zawsze Julian Czaporowski, a przygotowaniem wokalistów zajęła się artystka operowa Małgorzata Godlewska.

Sala była wypełniona po brzegi. W pierwszym rzędzie zasiedli poseł Grzegorz Woźniak, starosta Marek Chciałowski, burmistrz Tadeusz Mikulski, przewodniczący rady miasta Marek Janiec, radny województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, ks. prałat Ryszard Andruszczak, ks. proboszcz Andrzej Lemieszek oraz ks. Tomasz Koprianiuk . O tym, że spektakl się spodobał najlepiej świadczyły owacje na stojąco oraz długa kolejka osób, które chciały gratulować artystom.

Od niepodległości od niepodległości

Wczoraj przed spektaklem wręczono także nagrody w konkurs historycznym „Od niepodległości do niepodległości”. Był on skierowany do uczniów gimnazjum z całego powiatu. Jego organizatorami było Katolickiego Liceum Ogólnokształcące w Garwolinie, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Honorowy patronat nad konkursem objął ks. prałat Ryszard Andruszczak, a główne nagrody ufundowali Grzegorz Woźniak i Krzysztof Żochowski.

W gronie 8 osób, które najlepiej poradziły sobie z testem historycznym byli: Weronika Wójcicka i Wojciech Siwek z Katolickiego Gimnazjum w Garwolinie, Katarzyna Matwiej i Marcin Miązek z gimnazjum w Wildze oraz Piotr Lis z gimnazjum w Maciejowicach. Trzecie miejsce w konkursie zajął Mateusz Woźniak, uczeń gimnazjum w Wildze. Drugie miejsce wywalczył Dawid Jasiński, gimnazjalista z Zespołu Szkół nr 5 w Garwolinie, a zwyciężył, także uczeń tej szkoły, Piotr Makulec.

Burmistrz Tadeusz Mikulski i przewodniczący rady miasta Marek Janiec wręczyli podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu. Listy gratulacyjne powędrowały także do rodziców oraz Robert Kuźbidy, nauczyciela historii z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, który przygotował konkurs.

 

Justyna Dybcio

 

Od autora: Te kilka słów będzie przypominało raczej recenzję niż relację z wydarzenia, ale subiektywny komentarz od czasu do czasu nie zaszkodzi. Choć od spektaklu minęło już kilka godzin, wciąż jestem pod dużym wrażeniem. Szczególnie tego, jak rozwijają się muzycznie aktorzy. Nie zdziwię się, jeśli za kilka, kilkanaście lat, śpiewając na różnych wielkich scenach, będą przypominać o swoich początkach w teatrze "Od Czapy". Ukłony szczególnie dla tych, którzy wczoraj śpiewali w duetach. Spektakl był wzruszający, chwilami zabawny. Moim zdaniem najlepszy z tych, które do tej pory widzieliśmy. Oby tak dalej. Powodzenia!

 

Spektakl „Harcerstwo – 100 lat w służbie Polsce”

Wręczenie nagród w konkursie


Komentarze  

-1 #34 Chyba nie czytasz gazet (odwracam kota ogonem)konio 2011-11-17 11:18
Ale "szaleńcom" to się zdarza ,kot nie żyje od kilku dni i bynajmniej nie ja wykręcałem go ogonem, nie wiem czy robił to właściciel a może ty mu pomagaleś ,stąd ten nagly "zgon".Nigdy nie miałem o sobie wysokiego mniemania,przyt ocz choć jeden cytat gdzie napisałem o sobie jakiś bałwochwalczy tekst ,mało tego do własnej osoby mam "stosunek" pełen ironii ,podobnie jak do całego "ogromu ludzi " których reprezentujesz, ilu was jest starczy palców u jednej ręki ...hm no może druga dłoń potrzebna i tyle w temacie,kipiesz nienawiścią i wiem od którego momentu pomieszałem szyki co niektórym "gołąbkom pokoju" w atakach na wlodarz "sąsiednich włości " i od tamtej pory gdziekolwiek usłyszysz moje rżenie tam od razu jesteś z "cieplym slowem" i taka jest prawda a inteligentni nie muszą cie nawet rozszyfrowywać dobrze wiedzą kim jesteś i co sobą reprezentujesz wystarczy im tekst poniżej pełen szlachetnego miłosierdzia jak zawsze u ciebie ..pa spadam i oby się wiecej nasze drogi nie przecinały ,bo nie jest to bynajmniej rondo a skrzyżowanie jak najbardziej kolizyjne. Pozdrawiam !!!!konio (tylko i wyłącznie oby tradycji stało sie zadość)
Cytować
-4 #33 konio - nie ma z Toba(kim) rozmawiacEryk 2011-11-17 08:43
Jest ogrom ludzi ktorzy widza jak czesto wykrecasz kota ogonem ale dla Ciebie "bezstronnego i obiektywnego" kojarzyc sie beda tylko z jednymi. podtrzymuje swoje zdanie ze jestes klamca bardzo zlosliwym i prostackim pomimo ze masz o sobie mniemanie bardzo wysokie, jednak to tylko Twoje mniemanie i tych co Ci donosza.
Cytować
0 #32 Eryk- XIVkonio 2011-11-16 15:00
Szalony.Pan Marek w przeciwieństwie do ciebie ma klasę.Skoro jestem skunksem jako mi powiadasz ,czego się miły w tym smrodzie pojawiasz.Objaw ił się na forum niezawodny "koniobójca" ,ma chyba węch hieny ,gdziekolwiek wyczuje konia niekoniecznie jego padlinę już jest jak strażak u pożaru.Oczywiśc ie zawsze odpowiednio przygotowany w tym celu bierze wiadro,biegnie do wychodka i napełnia...za gęste trzeba rozcieńczyć,wyj mie instrument i doleje ..teraz dobre i chlap zawartość na forum niech się cieszą jemu podobni "intelektualiśc i". Człowieku nie ty decydujesz kogo i kto ma dosyć ,na pewno kilku z was na mój nick reaguje od razu, jak na włożony zbyt głęboko w gardło palec ,i domyślam się kto i dlaczego.Wytwor zyliście sobie więc wyimaginowana postać teraz to Mrugała, pasującą pod waszą tezę ,nie zamierzam już na ten temat polemizować bo nie ma z kim ,co mądrzejsi czytelnicy waszych wymiotów na forum zorientowali się co do "celności" trafienia i tyle w temacie.Poza tym tematem wiodącym artykułu jest harcerski teatr Czapa,proszę więc popisać się elokwencja w tym temacie ,czekam na " miszcza eurydycji " czyli Szanownego Pana,co Pan napisze w temacie wiodącym.Pozdra wiam!!!!konio
Cytować
0 #31 phiAle jaja 2011-11-16 14:05
Konio znowu sie tlumaczy ze nie jest konio, dobre!!!!
Cytować
+1 #30 Na zgodę.Marek 2011-11-16 13:16
Również pozdrawiam. Dzięki za dobra słowo na koniec i życzę Nieba. Znajomych znajdzie się wszędzie.
Cytować
0 #29 Panie Markukonio 2011-11-16 12:33
Do "wypocin' o Stefanie cyt.-jest to także pewien sąd o czymś lub lub punkt widzenia na coś.Panie Marku cytuje Pana ponieważ całkowicie spełniam definicję pojęcia,czymś i coś ,jestem jedno i drugie..he,he ,natomiast zapewniam Pana ,że do boskości mi daleko..ba na dzień dzisiejszy jedynym miejscem na które zasługuję to piekło,aczkolwi ek w niebie nie miał bym żadnych znajomych ,jedno mogę obiecać będę usilnie pracował na czyściec.Niniej szym dziękuję za polemikę nie zawsze w duchu 'fajki pokoju" również z mojej winy, lecz o jednym zapewniam nie ja byłem autorem tekstu o chórze ,jakby chciał Pan szukać to dawno temu pisałem na Grajdole pozytywnie na temat tego pięknego zjawiska ,a to że jakiś zazdrośnik zrobił sobie jaja podpisując się moim nickiem to nie moja wina,życzę dalszych sukcesów Panu jak i całemu chórowi.Pozdraw iam!!!!konio
Cytować
-1 #28 Marku bardzo trafnie okreslasz zachowanie skunksaEryk 2011-11-16 11:57
juz chyba wszyscy maja go dosc, na kazdym portalu sie czepia kazdego jak by wszystkie rozumy pozjadal. Co niektorzy zreszta juz go rozszyfrowali kim jest.
Cytować
0 #27 wyluzuj ;-)Marek 2011-11-16 10:38
"Ideologia (z greckiego idéa – wyobrażenie, lógos – słowo, nauka), zbiór idei, poglądów i przekonań opisujących rzeczywistość. (...)W skład ideologii wchodzą koncepcje filozoficzne, ekonomiczne, prawne, etyczne, religijne"
"Pogląd jest rodzajem idei, wyobrażenia na dany temat. Jest to także pewien sąd o czymś lub punkt widzenia na coś."

Jestem człowiekiem spokojnym, nie dostałem w ucho papierkiem a cwaniactwem się brzydzę, stąd maja obecnośc na tym forum,
Cytować
-3 #26 Marek !!!!konio 2011-11-16 09:55
Wyraźnie szukasz awantury cwaniaczku,nie ze mną takie numery ,dostałeś chyba kiedyś papierkiem w ucho i stąd ten kompleks ,poczytaj więcej o ideologii i nie myl z poglądami to ci się nie będzie kojarzyła z Bogiem a do bałwochwalstwa mojej skromnej osoby nie mieszaj. Pozdrawiam!!!!k onio
Cytować
+1 #25 końska megalomaniaMarek 2011-11-16 08:32
"właściwy światopogląd wobec mojej osoby"

Kim ty jesteś? Sfrustrowanym małym człowieczkiem czerpiącym złośliwą satysfakcję z drażnienia innych, kryjącym się za nickiem jak chłopiec w szkółce strzelający z papierków w nauczyciela. Światopogląd buduje się wokól ideologii - czyżbyś uważał się za boga?
Cytować
-4 #24 Do Stefankonio 2011-11-15 17:08
Złość i frustracja zawsze ci będzie wyznaczać właściwy światopogląd wobec mojej osoby i tyle w temacie !!!Pozdrawiam!! !!konio
Cytować
0 #23 chórzystkasfrustrowana 2011-11-15 12:47
Cytuję .:
ja rozumiem rozgoryczenie i frustracje ale taka jest prawda o Garwolińskim Chórze , ja panią rozumiem PRAWDA BOLI !

Ja śmiem zapytać skąd ta pewność jaka jest prawda? skoro się w tym chórze nie śpiewa i niewiele się wie :D ha ha ha boleć to może niewyrwany zepsuty ząb... jakimi są niektórzy ludzie :D pozdrawiam
Cytować
-1 #22 do kłamliwego konioStefan 2011-11-15 12:10
sianie popyliny to ty masz we krwi co juz nie raz pokazales w wielu komentarzach. Internauta trafnie okreslil ze lubisz zagladac w zlob ale nie swoj! I tyle w tym temacie !!!
Cytować
-1 #21 Przedstaw sięMarek 2011-11-15 10:43
Zupełnie jak w pięcioboju nowoczesnym - nigdy nie wiadomo, którego konia się dosiądzie.
A jakie są charakterystycz ne dodatki do prawdziwego konia?
Cytować
-2 #20 Markukonio 2011-11-15 09:53
Wyraźnie zasugerowałem ,ze to nie ja pisałem te głupoty o Chórze,tylko jakiś inny internauta który podpisał się takim samym nickiem ,aczkolwiek bez charakterystycz nych dodatków ,tylko ,że ja wyraźnie czuję aluzje do mojej osoby ,prawdziwego konia stąd sprostowanie w formie przysłowia.Pozd rawiam!!!!konio
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież