W Miętnem kolejna wystawa Izabeli Dądalskiej

Opublikowano: 05 wrzesień 2018, 06:35 Kategoria Kultura
miętneizabela dądalskadworek

W sobotę 1 września w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbył się wernisaż wystawy malarstwa i ceramiki pt. „Dostrzec. Przeżyć. Wyrazić.” autorstwa artystki i mieszkanki Garwolina Izabeli Dądalskiej. Ilustrację muzyczną wystawy przedstawiła gościom pianistka Patrycja Wachowicz.

Przedstawione na wystawie obrazy oraz ceramika powstały w przeciągu ostatnich trzech lat. Ulubionymi technikami malowania pani Izabeli są pastele suche, akryl oraz kredki akwarelowe. Tematem poszczególnych prac jest otaczająca artystkę przyroda, a w szczególności pejzaż mazowiecki, nadmorski, górski – miejsca, które artystka często odwiedza. Na wystawie są również kolaże – kompozycje wykonane z tkanin i kamieni – które ukazują tematy w bardziej namacalny sposób. Oddzielnym wątkiem są kwiaty i portrety, a także martwa natura. Na wystawie można obejrzeć nie tylko obrazy, ale także ceramikę. Pani Izabela od kilku lat bierze udział w zajęciach w pracowniach ceramicznych. Jest to przypomnienie zajęć z rzeźby w czasach szkoły średniej. Ceramika odkrywa dla niej nowe zagadnienia, daje możliwość realizacji małych form rzeźbiarskich, zaskakuje tematami. Wystawa została zorganizowana pod patronatem starosty powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego.

Na wernisaż przyjęło zaproszenie wiele osób, wśród nich bardzo bliscy artystce rodzina, przyjaciele-artyści z liceum, współpracownicy oraz wychowankowie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Przystań”. Swoją obecnością wystawę zaszczycili m.in. Stanisława Prządka – wieloletnia Poseł na Sejm Rzeczypospolitej, Tadeusz Mikulski – Burmistrz Miasta Garwolina, Kinga Smak-Lasocka – Dyrektor Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach. Na wystawie nie mogło zabraknąć Marka Banaszka i Agnieszki Wielgosz z garwolińskiej galerii „Kotłownia”, którzy pomogli w aranżacji i organizacji wystawy. Wszystkich gości przywitała w dworku dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak. Przedstawiła także sylwetkę i osiągnięcia artystki. - Najtrudniej namalować jest to, co jest dla oczu nie widoczne. Bo czy można namalować szum wody i drzew? Zapach kwiatów? Czy można poczuć  gramaturę liści? Czy można wymalować, wyrzeźbić wiarę, nadzieję, miłość?  Myślę, że można wymalować wszystko,  lecz by to zobaczyć oczyma, serce trzeba wypełnić radością i wrażliwością. Taką wrażliwością jaką ma pani Izabela. Wówczas odkryć można piękno nawet w rzeczach na pozór zwyczajnych lub nawet brzydkich – dodała dyrektor.

Otwarciu wystawy towarzyszyła także muzyka Fryderyka Chopina – jednego z ulubionych kompozytorów Izabeli Dądalskiej. Jego utworu zaprezentowała na miętnieńskim fortepianie Patrycja Wachowicz z Trzcianki (gm. Wilga) – nauczyciel w Zespole Szkół Artystycznych w Garwolinie, absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Izabela Dądalska mieszka w Garwolinie w powiecie garwolińskim od lat młodości. Urodziła się na Śląsku. Jest absolwentką państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie. Pracując przez wiele lat w Społem PSS w Garwolinie na stanowisku specjalista ds. plastycznych, zajmowała się dekoracją wnętrz i wystaw sklepowych oraz grafiką reklamową. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę, zaangażowała się w pracę w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Przystań”. Współpracowała wówczas z Prezesem SPD Bugumiłą Szeląg. Przez 15 lat prowadziła zajęcia plastyczne w świetlicy profilaktyczno-wychowawczej. W tym czasie współorganizowała coroczne wystawy prac plastycznych dzieci z „Przystani”. Od kilku lat uczestniczy w zajęciach w pracowni ceramicznej prowadzonej przez Grzegorza Mikulskiego. Głównym źródłem inspiracji artystki jest natura i otaczająca ją przyroda.

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież