Miętne tańcowało po raz drugi

Opublikowano: 10 sierpień 2018, 11:22 Kategoria Kultura
Miętnepotańcówka

Dopisała pogoda i dopisali goście.  W pierwszą sobotę sierpnia odbyła się druga potańcówka na dechach w zabytkowym parku przy dworku w Miętnem. Już teraz organizatorzy zapraszają na kolejne, ale ostatnie w tym sezonie tańce pod gołym niebem w sobotę 1 września.

Pierwsza potańcówka  w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbyła się w czerwcu. W sobotnią noc 4 sierpnia organizatorzy zaprosili ponownie do Miętnego na tańce, hulanki i swawole ze śpiewem i muzyką pod gołym niebem w zabytkowym parku przy dworku. Imprezę poprowadził lokalny wodzirej. Uczestnicy potańcówki bawili się przy największych polskich i zagranicznych przebojach minionych lat. - Każdy znalazł coś „pod swój but”, bez względu na wiek – podkreślają organizatorzy, którzy zaprosili do wspólnego biesiadowania rodziny, pary, a także singli.  W imprezie udział wzięli mieszkańcy powiatu garwolińskiego, Miętnego i okolic, ale także turyści z polski i zagranicy. – Chcieliśmy się spotkać, poznać, zintegrować, porozmawiać, pobawić tak, jak za dawnych lat robili to nasi dziadkowie, rodzice.  W niejednej wsi organizowane były potańcówki.  Te tradycje już prawie zanikły. Mamy potrzebę wyjścia z domu, do ludzi. Chcemy odpocząć od pracy, technologii, zrobić coś pożytecznego dla siebie i innych – dodają. 

- Dużo dobrego słyszałam o organizowanych niegdyś potańcówkach w parku przy dworku w Miętnem, nad stawem. Ludzie, którzy jeszcze to pamiętają, miło wspominają te czasy i wspólną zabawę. Długa i bogata historia dworku w Miętnem stanowi ważny element tożsamości mieszkańców.  Bardzo się cieszę, że pomysł przywrócenia dawnych tradycji potańcówek przyjął się z tak dużą aprobatą społeczności – mówi dyrektor PCKiP Beata Pasternak. -  Jeszcze bardziej cieszy mnie to, że w organizację tej inicjatywy włączyli się mieszkańcy Miętnego i okolic. A na dodatek nie trzeba było ich długo namawiać.  Hasło i akcja. Klimat parku służy takim imprezom, ale klimat na wsiach czy w miasteczkach tworzą właśnie ludzie. Mieliśmy też szczęście do pogody, ale to dzięki współpracy organizacja imprezy odniosła sukces – dodaje .

Oprócz muzyki i tańców w iście dworskim klimacie na dechach, organizatorzy zaprosili na frykasy z grilla i ogniska, bigos, chlebek ze smalczykiem, gofry, dla spragnionych był ogródek piwny, a także lemoniada.  W trakcie wydarzenia odbył się także konkurs na ciastka domowe, którego laureatem został Kacper Gawryś z Michałówki. Wyróżnienie otrzymało także za wypieki tzw. „Łakocie babuni” Stowarzyszenie „Korzenie” z Żabieńca w gminie Parysów. 

- Podziękowania za współpracę kieruję do Stowarzyszenia Przyjaciół  Ziemi Garwolińskiej w szczególności: Wioli i Jarkowi Przybysz, Uli i Krzysiowi Gawryś, Małgosi i Tomkowi Bieleckim, Kasi i Pawłowi Wirtkom, Magdzie Erdman-Rękawek i Krzysiowi Rękawek, Iwonce Siwek, Agnieszce Biedrunce-Ujmie i Tomkowi  Ujmie, Beacie i Tomkowi Dąbrowskim, Emilce Wawer, Rafałowi Talarkowi. Dziękuję strażakom z OSP w Miętnem w szczególności Tomkowi Lewandowskiemu, Grzesiowi Osińskiemu, Grzesiowi Żołądkowi, Piotrkowi Sulejczakowi, a także niezastąpionemu sołtysowi Markowi Kotowi. Podziękowania kieruję za pomoc także do  Krzysztofa Ostrowskiego, Hani Żołądek, Pawła Szwagulińskiego, Roberta Rękawka. Dziękuję za pomoc OSP Gończyce oraz pani sołtys Justynie Kobus – deski dały radę.  Dziękuję wszystkim paniom, które dołączyły do wicia wianków. I wszystkim, absolutnie wszystkim, którzy włożyli nawet najdrobniejszą cegiełkę w organizację potańcówki – wylicza Beata Pasternak.

W Miętnem znowu przebierają nogami  i zapraszają na ostatnią potańcówkę w tym roku pod gołym niebem, w sobotę 1 września. Tym razem wspólna zabawa rozpocznie się w klimacie dwudziestolecia międzywojennego. 1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej.  Jak podkreślają organizatorzy, ważne jest oddanie w tym dniu hołdu i czci bohaterom, którzy przelali za Polskę własną krew. - Ważne jest wspomnienie tych tragicznych dla Polski i Polaków wydarzeń. Ale też chcielibyśmy w tym dniu uczcić to, że możemy cieszyć się teraz wolnością.  Spotkać się i nie tylko w sposób patetyczny, ale także radosny świętować niepodległość Polski. Szczegóły już wkrótce zapraszają Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Garwolińskiej, Ochotnicza Straż Pożarna Miętne oraz Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

mat.pras./oprac. jd

 

 

Komentarze  

0 #1 LikwidatorkaLempkowad 2018-08-11 12:29
Cała ta kultura powiatowa to tylko potańcowki. I na tym rolą centrum kultury powiatowego się kończy. A ja chciałam zwiedzić muzeum, które Pasternakowna najpierw zamknęła a potem poddała likwidacji.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież