Stworzą spacerownik po Żelechowie

Opublikowano: 30 lipiec 2018, 06:48 Kategoria Kultura
żelechówmiętnespacerownik

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zaprasza 31 lipca (wtorek) na godz. 18.00 do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie na spotkanie, podczas którego rozpoczęte zostaną prace nad wspólnym stworzeniem subiektywnego spacerownika po Żelechowie.

Subiektywna mapa Żelechowa powstanie we współpracy z mieszkańcami, którzy w trakcie spotkań warsztatowych będą wskazywać i opisywać swoje ulubione miejsca na terenie miasta.

Projekt stworzenia subiektywnej mapy Żelechowa polega na luźnych rozmowach z lokalnymi mieszkańcami podczas różnego rodzaju spotkań. Mapa ma formę otwartego procesu, pozwala lepiej poznać obszar miejsca zamieszkania. Społeczność lokalna buduje zapomnianą pamięć miejsca i pozwala jej dalej żyć. Jest to rekonstrukcja wspomnień, które bez pisemnej relacji zginą i odejdą w niepamięć razem z nami. Subiektywna mapa to nowy sposób na uaktywnienie lokalnej społeczności. Dzięki takiej mapie można poznać miasto od zupełnie innej strony niż dotychczas prezentowana. Zapis mapy porusza lokalną tożsamość, codzienne wspomnienia oraz emocjonalnego postrzegania i odczuwania przestrzeni. Praca nad mapą ma charakter relacyjny, skupia się na wrażeniach i sposobach widzenia otoczenia przez odbiorcę/mieszkańca danego terenu.

– Efekt końcowy to mapa, która jest swego rodzaju archiwum pamięci. Składać się będzie z arkusza dwustronnie zadrukowanego. Na jednej stronie będzie plan Żelechowa, a na drugiej opisy miejsc wskazanych przez mieszkańców, uczestników mapowania. Dzięki mapie poznacie Państwo Żelechów z zupełnie innej strony. Zaprowadzi ona Was do miejsc, których w większości nie znajdziecie w zwykłych przewodnikach turystycznych, a także przybliży niezwykłe historie, które miały miejsce w mieście i przypomni ważne dla lokalnej społeczności osoby – dodaje dyrektor PCKiP i koordynator projektu Beata Pasternak.

- Żelechów to małe miasto o wielkiej historii. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1264 roku, pierwsza wzmianka o parafii - z 1326 roku. W dzieje miasta wpisana jest plejada wybitnych postaci, m.in.: Andrzej Ciołek, Romuald Traugutt, Joachim Lelewel i Ignacy Wyssogota Zakrzewski. Ogromne wrażenie na gościach odwiedzających Żelechów wywiera widok brukowanego rynku - jednego z większych w Europie oraz usytuowanego w jego centrum ratusza. Wizytówką miasta jest także ulokowany na wzniesieniu przepiękny kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, zespół pałacowo-parkowy oraz kościół filialny pw. św. Stanisława. O bogatej historii Żelechowa świadczy fakt, że od 2015 roku miasto stało się obiektem zainteresowania naukowców z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Znaleziono tutaj bowiem ślady XV-wiecznej fortalicji będącej siedzibą Ciołków - jednego z najznamienitszych rodów rycerskich na Mazowszu – informuje dyrektor MGOK Michał Sztelmach i twórca Dawny Żelechów.

– Zapraszamy do dzielenia się swoimi historiami, anegdotami i wspomnieniami, które ułożą się we wspólną opowieść o Żelechowie. Oprócz integracji mieszkańców projekt jest świetną promocją dla miasta i powiatu. Pierwszy był Garwolin. Subiektywny spacerownik po Garwolinie wyszedł dzięki staraniom Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Mieszkańcy wyłapali błędy, które niestety się w nim pojawiły. Całe szczęście będzie można je poprawić. Teraz czas na Żelechów, ale mam nadzieję że takie spacerowniki będą miały szanse w przyszłości powstać w każdej z gmin naszego powiatu – zachęca do udziału dyrektor PCKiP i koordynator projektu Beata Pasternak. Pierwsze spotkanie odbędzie się 31 lipca (wtorek) o godz. 18.00 w Miejsko Gminnym Ośrodku – Kultury w  Żelechowie.

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy znają, odwiedzają lub tworzą ciekawe miejsca w Żelechowie do wspólnej pracy nad mapą podczas kolejnych spotkań. O terminach poinformujemy wkrótce.

Koordynatorem projektu jest Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Partnerami inicjatywy są :

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie

Dawny Żelechów

Towarzystwo Historyczne Żelechów

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

PTTK Oddział Otwock

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież