reklama

O wartościach nie tylko serio

Opublikowano: 07 listopad 2011, 17:17 Kategoria Kultura
GarwolinPODNkonkurs recytatorski
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

- Niewątpliwie odbyła się tutaj lekcja wrażliwości i piękna ? mówiła o Powiatowym Konkursie Poezji Polskiej Izabela Rękawek, członek jury. Wysoko oceniano dbałość o piękno polskiej mowy, odwagę w interpretacji i dobór tekstów. Recytatorzy sięgnęli do Juliana Tuwima, Czesława Miłosza czy Grzegorza Ciechowskiego. Poruszali tematy od patriotyzmu zaczynając, na pierwszej miłości kończąc.

 

?O wartościach poważnie i z przymrużeniem oka? pod takim hasłem odbywał się tegoroczny konkurs recytatorski organizowany przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie. Pierwszymi zmaganiami uczestników był etap szkolny. Dziś wybrano najlepszych z całego powiatu. W kategorii szkół podstawowych wystąpiły 32 osoby, w kategorii szkół gimnazjalnych ? 17 osób, a w ponadgimnazjalnych ? 7.

reklama


Każdy przygotował dwa teksty, których prezentacja nie mogła przekroczyć 2 minut. Przez prawie 3 godziny komisja konkursowa przysłuchiwała się recytacjom, oceniając je pod względem doboru tekstów, interpretacji, dykcji i sposoby prezentacji. W jury zasiadły same panie: Anna Markowicz i Maria Gudro z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie oraz Izabela Rękawek, instruktor teatralny. Uczestnicy usłyszeli dzisiaj dużo pozytywnych opinii na temat swoich prezentacji. ? Interpretacja tekstów czasem były przewrotne, ale doceniałyśmy to, że są to wasze interpretacje ? przekonywała uczestników Izabela Rękawek. Ale jury wskazało także elementy, nad którymi uczestnicy konkursu będą musieli popracować ? dykcję, prezentację i dobór tekstów. ? W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych nie było tego problemu, ale dzieci ze szkoły podstawowej często miały zbyt trudne teksty, których po prostu nie rozumiały. Dobrze się słuchało w ich wykonaniu Tuwima czy Brzechwy ? tłumaczyła Izabela Rękawek.

Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsza okazała się Agata Zadrożna ze Szkoły Podstawowej w Głoskowie. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Osińska z szkoły w Goniwilku, a trzecie ? Monika Korneluk ze szkoły w Rudzie Talubskiej. Na wyróżnienie w tej kategorii wiekowej zasłużył Bartosz Mazek ze Szkoły Podstawowej w Gocławiu.

W kategorii szkół gimnazjalnych jury przyznało dwa pierwsze miejsca ? dla Wojtka Kalaty z Powiatowego Gimnazjum w Żelechowie oraz dla Magdaleny Paciorek z Powiatowego Gimnazjum w Garwolinie. Drugie miejsce zdobyła Dominika Majsterek z gimnazjum w Korytnicy, a wyróżnienie ? Bogna Kozicka z Katolickiego Gimnazjum im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie.

Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych nagrodzono cztery osoby. Także przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca - dla Marii Szałas z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie oraz Elizy Szewczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Drugie miejsce zdobyła Małgorzata Beczek z Zespołu Szkół nr 1 w Garwolinie, a trzecie ? Alicja Makowska z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

JuDy


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama