W Dwójce promowali praktyki zagraniczne

Opublikowano: 24 listopad 2017, 09:43 Kategoria Edukacja
zsp 2 garwolinpraktyki zagranicznepower

W ZSP nr 2 w Garwolinie odbyło się spotkanie promujące praktyki zagraniczne organizowane od 2013 roku. Doświadczeniami z wyjazdów dzielili się uczniowie, a wszystkiemu przysłuchiwali się gimnazjaliści z Garwolina. Na koniec nie zabrakło smacznej niespodzianki.

Podsumowanie dotychczasowych efektów projektów praktyk zagranicznych oraz przedstawienie planów na przyszłość odbyło się 20 listopada. Termin nie był wybrany przypadkowo. Od 20 do 24 listopada trwa Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. - Nasza szkoła, od czterech lat, uczestniczy w różnych formach wymiany zagranicznej. Byliśmy pierwszą szkołą w powiecie garwolińskim, która w ramach kształcenia zawodowego, zaczęła stosować takie rozwiązania – podkreślała dyrektor Ewa Flaga.

Zaczęło się jesienią 2013 roku, kiedy pierwszych czterech uczniów technikum budowlanego oraz żywienia i usług gastronomicznych wyjechało do Niemiec. Kolejna grupa za zachodnią granicą miesięczne praktyki odbyła w lipcu 2014 roku . Z początkiem kolejnego roku szkolnego Dwójka weszła w projekt Erasmus+. Przez dwa lata w niemieckich hotelach i restauracjach oraz na tamtejszych budowach doświadczenie zawodowe zebrało 35 uczniów. Żaden z nich nie musiał martwić się o transport do i z Niemiec, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie czy nawet kieszonkowe. Fundusze na te cele pokrywane były w ramach środków projektu.

W tym roku doświadczenie za zachodnią granicą zdobywali uczniowie technikum budowlanego i technikum gastronomicznego. – Zanim wyjechaliśmy, braliśmy udział w zajęciach dokształcających z języka niemieckiego oraz takich, które przygotowywały nas do samodzielnego życia. Otrzymaliśmy materiały i słowniki – zaznaczał Krystian z IV klasy TŻiUG.

W efekcie młodzież z Garwolina zyskała nie tylko bezcenne doświadczenie zawodowe. – Uczniowie stali się bardziej pewni siebie, lepiej poznali swoje mocne i słabe strony. Potrafią adoptować się i odnajdywać w różnych sytuacjach. Nauczyli się współpracować z osobami z innych środowisk i kultur – wymieniał koordynator projektu Adam Wyskwar, wicedyrektor szkoły. Jak dodawał kilku uczniów, po odbyciu praktyk, skorzystało z propozycji stałej pracy w Niemczech.

Na tym nie koniec zagranicznych praktyk w ZSP nr 2. W ubiegłym roku szkolnym placówka przystąpiła do kolejnego unijnego projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Kolejna grupa w jego ramach do Niemiec wyjedzie na początku przyszłego roku. Liczba uczniów, którzy od 2013 roku skorzystali z praktyk, to ponad 80.

We wczorajszym wydarzeniu uczestniczyli m.in. dyrektor wydziału edukacji starostwa Jerzy Duchna oraz uczniowie garwolińskich gimnazjów nr 1 i 5. Na zakończenie na uczestników czekała smaczna niespodzianka. Uczniowie Dwójki przygotowali niemieckie cebularze i kiełbaskę.

ZSP 2 Garwolin

Komentarze  

0 #1 W Dwójce promowali praktykiromanka 2017-11-26 18:10
W dwujce promuje sie nie stosowanie WYROKÓW SADU PRACY O PRZYWRÓCENIU DO PRACY I BEZPRAWNIE ZWOLNIONEGO PRACOWNIKA PEDAGOGICZNEGO. CO SKUTKUJE DONIESIENIEM DO PROKURATURY. O takim zachowaniu dyrektorki informował juz związek zawodowy, teraz czas na działania.Z wiadomoswci uzyskanych pełnomocnik juz złozył takie zawiadomienie teraz równiez zwiazek zawodowy zamierza równiez złozyc zawiadomienie o popełnienie przewstepstwa o nie wykonywanie Wyroku Sadu R.P Co moze skutkować odwołanie dyrektorki z zajmowanej funkcji i postawienie w stan oskarżenia.W imieniu R.P
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież