W niedzielę 18 czerwca, podczas obchodów Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego, w amfiteatrze na Zarzeczu, nastąpiło podsumowanie XIV Powiatowego Konkursy Historycznego.

Tegoroczna edycja dotyczyła ostatnich 30 lat I Rzeczypospolitej. To sprawdzenie wiedzy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu garwolińskiego  z okresu panowania ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764-1795).

 

Ocena panowania ostatniego króla Rzeczpospolitej jest zadaniem trudnym. Z jednej strony był to okres krótkotrwałego odrodzenia się polskiego ducha patriotycznego, ożywienie kulturalne i gospodarcze, jak również wyraźne próby reform. Z drugiej strony słaba pozycja króla i jego uległość wobec Rosji doprowadziły koniec końców do katastrofy, która wymazała Rzeczpospolitą z mapy Europy.

6 czerwca odbyły się eliminacje pisemne. Do konkursu przystąpiło blisko 150 uczniów, najwięcej było uczestników z gimnazjum, bo ponad połowę.

Konkurs historyczny był  zorganizowany w ramach realizacji zadania publicznego Miasta Garwolin z zakresu „Pielęgnowanie polskości, dziedzictwa narodowego oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”. Miał  charakter miejsko – powiatowy (mogą w nim uczestniczyć osoby zamieszkałe na terenie miasta Garwolina i powiatu garwolińskiego).

Projekt „Z kart historii jest współfinansowane przez  Miasto Garwolin oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego, Starostwo Powiatowe w  Garwolinie, które jest fundatorem nagród książkowych.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Tadeusz Mikulski – Burmistrz Garwolina oraz Marek Chciałowski - Starosta Garwoliński.  Nagrody wręczali: starosta garwoliński Marek Chciałowski oraz przewodniczący Rady Miasta – Marek Jonczak.

Koordynatorem Projektu był  Zbigniew Marciniuk. Laureaci Konkursu otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody książkowe, zaś opiekunowie uczniów (laureatów) – podziękowania i nagrody książkowe.

Już dzisiaj organizatorzy zapraszają uczniów do jesiennej edycji konkursu. Tematem przewodnim będzie okres napoleoński, którego finał odbędzie się w pierwszej dekadzie listopada.

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież