We Wrocławiu odbył się finał  „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”, której  organizatorem jest Fundacja Centrum Solidarności. Piąte miejsce w ogólnopolskich zmaganiach zajął uczeń KLO Garwolin Jakub Buława.

Był to już IV finał olimpiady cieszącej się coraz większą popularnością. Konkurs składał się z trzech etapów – szkolnego, w którym udział wzięło ponad trzy tysiące uczniów z 530 szkół  ponadgimnazjalnych z całej Polski (rywalizacja indywidualna), wojewódzkiego (rywalizacja indywidualna) i ogólnopolskiego (rywalizacja drużynowa).

Do  rozgrywki finałowej zakwalifikowało się 48 młodych pasjonatów historii najnowszej, po trzech uczniów z najwyższym wynikiem z każdego województwa. Opiekunem każdej zwycięskiej trójki uczniów z danego województwa zostawał nauczyciel zwycięzcy etapu wojewódzkiego.

Pomiędzy drugim i trzecim rywalizacji, organizator zaprosił wszystkie drużyny wraz z nauczycielami prowadzącymi na wizytę studyjną do Gdańska, której celem było poznanie miejsc związanych z historią lat 1970–1990. W trakcie pobytu na Pomorzu odbył się także warsztaty nagrywania filmów, autoprezentacji, a także integracja członków poszczególnych drużyn wojewódzkich.

Finał składał się z nagrania  i publicznej obrony filmu na jeden z trzech tematów zadanych przez komitet merytoryczny oraz egzaminu ustnego.

Reprezentantem województwa mazowieckiego był uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin w Garwolinie - Jakub Buława z  Weroniką Barabasz uczennicą liceum Jana Kochanowskiego i Dominiką Dudek uczennicą XXXVII liceum  im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy. Nauczycielem prowadzącym reprezentację województwa mazowieckiego był Robert Kuźbida, nauczyciel historii w garwolińskim KLO. Mazowiecka drużyna zajęła wysokie piąte miejsce w finale.

mat. pras./opr. łk

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież