Jakub Buława z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie zajął pierwsze miejsce w wojewódzkim etapie IV edycji „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”. W czerwcu niespełna 18-latek pojedzie do Wrocławia na krajowy finał zmagań z historią współczesną.

75 uczniów mazowieckich szkół z testem wiedzy o Solidarności mierzyło się w środę w auli byłej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Najlepiej z pytaniami o lata okresu przemiany ustrojowej poradził sobie Jakub Buława.

Ucznia II klasy KLO w Garwolinie do udziału w konkursie zachęcił nauczyciel historii Robert Kuźbida. – Pierwszy raz wystartowałem w konkursie historycznym. Nie spodziewałem się, że od razu wygram – przyznaje w rozmowie z nami. Jak dodaje, wcześniej nie interesował się w większym stopniu historią „S”. – Łatwiej uczyć się na temat zagadnień, które wydarzyły się nie tak dawno i miały bezpośredni wpływ na czasy, w których żyjemy, niż na przykład poszerzać wiedzę o królach Polski – uważa nastolatek.

Zanim Jakub pojedzie do Wrocławia, na czerwcowy finał olimpiady, czeka go wyjazd do Gdańska. – Odmienność tego konkursu polega na tym, że przed krajowym finałem, organizowana jest wizyta studyjna z udziałem trzech najlepszych uczestników z każdego województwa. W trakcie wizyty w Gdańsku, w ramach pracy grupowej uczniowie będą wykonywać projekt, którego efekty przedstawią podczas finału we Wrocławiu – wyjaśnia Robert Kuźbida. W mazowieckiej grupie projektowej, oprócz Jakuba Buławy, znalazły się uczennice z Warszawy i Radomia.

Łukasz Korycki

fot. KLO Garwolin

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także ad content

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.