Zdobywali doświadczenie we Włoszech

Opublikowano: 15 marzec 2017, 08:42 Kategoria Edukacja
żelechówzsp żelechówwłochyerasmusstaże

- To było bezcenne doświadczenie – podkreślają uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie, którzy odbyli dwutygodniowe staże zawodowe we Włoszech. Szkoła planuje kolejne takie wyjazdy, bo plusów takiej formy kształcenia zawodowego jest wiele.

Tegoroczne ferie zimowe dla 40 uczniów żelechowskich Technikum Hotelarstwa oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych były wyjątkowe. Po raz pierwszy szkoła wzięła udział w projekcie PO WER, realizowanego na zasadach ERASMUS+.  Młodzież zdobywała doświadczenie w hotelach i restauracjach w Riminii nad północnym Adriatykiem.

Jak podkreśla dyrektor szkoły, doświadczenie zdobyte przez uczniów na Półwyspie Apenińskim było bardzo cenne. – Organizacja takiej formy kształcenia zawodowego jest wyjątkowo ważna. Młodzież uczy się obsługi klienta w specyfice danego kraju, zdobywając przy tym dodatkowe umiejętności i nawiązując kontakty – przyznaje w rozmowie z nami Grzegorz Szymczak. Dyrektor dodaje, że jego zdaniem, zagraniczne staże powinny być realizowane w każdym zawodzie kształcącym przyszłych techników.

Oczami młodzieży

Co o dwutygodniowym stażu mówią jego uczestnicy? Sprawdziliśmy. – Dzięki wyjazdowi podniosłam umiejętności językowe i mogłam przyjrzeć się jak funkcjonuje włoska restauracja. Nauczyłam się sporządzać wiele potraw tamtejszej kuchni, w tym makaronów – mówi Paulina Fronczyk z III klasy TŻiUG.

Podejście Włochów do polskich uczniów chwali Dagmara Korycka. Uczennica klasy III TH, oprócz umiejętności wypełniania dokumentów w hotelu, nauczyła się także trudnej sztuki parzenia kawy. – Włosi traktowali nas na równi ze sobą. Starali się pokazywać nam jak najwięcej elementów ze swojej codziennej pracy, tak abyśmy wynieśli ze staży jak najwięcej – zaznacza. Dla koleżanki z klasy Dagmary – Aleksandry Lewandowskiej – staż zwiększy jej potencjał zawodowy. – Na pewno teraz będzie łatwiej szukać pracy, bo wiemy czego można się spodziewać na danych stanowiskach – mówi.

Dla Kornelii Wieczorek, równie ważne co zdobywanie bezcennego doświadczenia, było poznawanie kultury Włoch. – Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc m.in. San Marino, Grandarę czy Wenecję, gdzie trafiliśmy na tradycyjną paradę – opowiada uczennica II klasy TŻiUG.

Bardzo dobrą organizację staży, przez włoskiego partnera projektu – Volontarimini  - podkreślają opiekunowie uczniów. – Miejsca, gdzie młodzież odbywała staż były bardzo dobrze przygotowane. Włosi mieli sprecyzowany program staży. Swoim podejściem pomogli uczniom w otwarciu się, co było ważne szczególnie w pierwszych dniach po przyjeździe – mówi szkolny pedagog Krystyna Wieczorkiewicz, jeden z czterech opiekunów, którzy pojechali do Riminii.

W planach kolejne wyjazdy

Okazją do podsumowania włoskich staży było spotkanie zorganizowane w ubiegłym tygodniu w pracowni zajęć praktycznych ZSP Żelechów, w którym wziął udział m.in. starosta powiatu Marek Chciałowski.

Dyrektor szkoły ma nadzieję, że to nie koniec przygody uczniów z zagranicznymi stażami. – Złożyliśmy kolejny projekt, który zakłada takie wyjazdy dla 60 uczniów w pięciu zawodach – wyjaśnia Grzegorz Szymczak.

Łukasz Korycki

fot. ZSP Żelechów

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież