Ogólnopolski Tydzień Kariery w Wildze

Opublikowano: 06 listopad 2019, 08:13 Kategoria Edukacja
wilga

W dniach 21-25 października po raz pierwszy w Publicznej Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Wildze odbył się Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem „Pasja, profesja, powołanie...”.

Uczniowie mieli okazję spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami różnych zawodów, poszerzyć swoją wiedza dotyczącą kształcenia zawodowego oraz poznać swoje predyspozycje zawodowe.

Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie organizowane przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej mające na celu inspirowanie ogólnopolskich lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego– wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.

21 października (poniedziałek) dla uczniów klas VIII i VII był bardzo pracowitym i angażującym dniem. Wzięli udział w warsztatach z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Garwolinie Joanną Gołębiowską-Szychowską. Podczas warsztatów uczniowie poznawali swoje predyspozycje zawodowe, poszukując swojej dalszej drogi kształcenia Natomiast klasy IV i V rozpoczęły cykl „Spotkań z zawodami od rozmowy z księdzem Adamem Karczem, który przybliżył im specyfikę „zawodu” księdza.

Dzień później w szkole gościł Michał Ostrowski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, który przybliżył uczniom klas VIII i VII specyfikę pracy diagnosty laboratoryjnego oraz pracy w Centrum Krwiodawstwa.  

 23 października (środa) to dzień, w którym przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych w Garwolinie przeprowadzili warsztaty z uczniami klasy VIII „Nauka zawodu w rzemiośle - szansą na zdobycie kwalifikacji”, zachęcając uczniów do podejmowania nauki w szkołach branżowych oraz technikach, gdzie mogą zdobyć kwalifikacje zawodowe.

W harmonogramie OTK znalazło sie również miejsce na spotkanie z zawodami artystycznymi. W tym dniu uczniowie klasy VIb oraz III spotkali się z Piotrem Kordaszewskim ze Studia Ruchu Kordaszewski.

24 października (czwartek) to kolejne „Spotkania z zawodami”. Klasy nauczania początkowego oraz „zerówka” miały okazję poznać zawód leśnika, dzięki panom leśniczym z Nadleśnictwa Garwolin. W trakcie spotkania z leśnikami do szkoły przybyli ratownicy medyczni - Magdalena Czyszek oraz Krzysztof Ostrowski wzbudzając niemałe zainteresowanie wśród uczniów. 

25 października (piątek) przebiegał pad hasłem: zawody mundurowe. I rozpoczął się już na pierwszej godzinie lekcyjnej, kiedy to rozległ sie alarm przeciwpożarowy i uczniowie wraz z nauczycielami i pozostałymi pracownikami szkoły ewakuowali się ze szkoły. Na szczęście była to tylko próbna ewakuacja przebiegająca pod czujnym okiem strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie.

W dniu związanym z zawodami mundurowymi nie mogło zabraknąć w naszej szkole żołnierzy. Major Sylwester Kulik z wojskowej Komendy Uzupełnień w Garwolinie zapoznał naszych uczniów nie tylko z ofertą rozwoju i pracy w wojsku, ale również przybliżył specyfikę służby wojskowej. Z zawodem policjanta zapoznała naszych uczniów sierż. szt. Małgorzata Pychnner z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

W ramach obchodów OTK uczniowie klasy VIII przygotowali plakaty oraz krótkie prezentacje wybranych przez siebie zawodów tj. elektryk, kryminolog, patolog, tester gier, które w najbliższym czasie przedstawią swoim młodszym kolegom. Uczniowie mogli poznać różne zawody dzięki gazetce, która stanęła na dolnym korytarzu pod hasłem: "Znajdź swoje miejsce...".

mat. pras., opr. łk

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież