50 lat Lelewela. Rocznica liceum w Żelechowie

Opublikowano: 11 październik 2019, 20:21 Kategoria Edukacja
żelechów

 Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela Żelechowie odbyła się 50. rocznica nadania szkole imienia i sztandaru.

Wczorajsza uroczystość otworzyła msza święta, która odbyła się w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Żelechowie. Po zakończeniu eucharystii wszyscy zgromadzeni goście razem przeszli do budynku szkoły, gdzie miała miejsce dalsza część wydarzenia.

Pierwszym punktem obchodów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej 50. rocznicę nadania szkole imienia i sztandaru. Odsłaniającymi byli burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, obecna dyrektor liceum Sylwia Tomaszek, była dyrektor szkoły Regina Gromoł oraz absolwenci, a zarazem członkowie pierwszego pocztu sztandarowego – Małgorzata Serwicka i Tadeusz Skwarczyński. Pamiątka zawisła na szkolnym korytarzu.

Wydarzenia przeniosły się na salę gimnastyczną, gdzie w obecności pocztów sztandarowych wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Gości zgromadzonych na uroczystości powitała dyrektor placówki. Wśród nich znaleźli się m.in.: poseł Grzegorz Woźniak, dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Sałata, I mazowiecki wicekurator oświaty Dorota Skrzypek, wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym Weronika Teperek-Duchna, komendant powiatowy PSP w Garwolinie st. bryg. Krzysztof Tuszowski, zastępca komendanta powiatowego policji w Garwolinie insp. Dariusz Rogala, radni miejscy Żelechowa z przewodniczącym Danielem Kocielnik na czele, przedstawiciele duchowieństwa, emerytowani dyrektorowie, nauczyciele, pracownicy, absolwenci szkoły i jej przyjaciele.

Przedstawiona została sylwetka patrona szkoły - Joachima Lelewela – urodzonego w Warszawie nauczyciela, autora i naukowca, wielkiego polskiego patrioty angażującego się w działalność polityczną w kraju i później na emigracji.

Nakreślona została również historia szkoły założonej w 1916 roku, wtedy pod nazwą  Szkoła Średnia Koedukacyjna Polskiej Macierzy Szkolnej. Po wielu burzliwych latach, zamknięciu szkoły i jej ponownym otwarciu, w 1969 roku szkoła otrzymała imię swojego patrona Joachima Lelewela i sztandar. Dyrektorem była wtedy Antonina Salwa. W 2016 r. odbyło się uroczystość 100-lecia liceum oraz ufundowanie nowego sztandaru.

Podczas uroczystości głos zabrali zgromadzeni na niej goście. - Tradycja musi się od czegoś zacząć. Zaczęliście państwo 50 lat temu z imieniem Joachima Lelewela, z nadaniem sztandaru. Szanowna młodzieży, szanowna pani dyrektor, szanowni nauczyciele gratuluję tego wszystkiego co osiągnęliście  – powiedział poseł Grzegorz Woźniak. – Gratuluję tego, co robicie na co dzień. Obserwuję tę szkołę, widzę, że się zmienia, osiąga sukcesy. Życzę, byście nie ustępowali w tym co osiągnęliście. Ja wierzę, że tak będzie – dodał.

Podczas święta szkoły posadzony został również wyjątkowy dąb. „Janusz” – bo tak dostał na imię, jest pamiątką Janusza Grzyba, który był pierwszym chorążym pocztu sztandarowego tej szkoły, a także jej nauczycielem.

Po części oficjalnej nastąpiły występy artystyczne, które przygotowali uczniowie szkoły. Goście poczęstowani zostali również wyjątkowym tortem z dedykacją.

ar

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież