Uczennica Dwójki wygrała międzynarodowy konkurs kulinarny

Opublikowano: 04 lipiec 2019, 07:17 Kategoria Edukacja
zs 2 garwolindwójkakonkurskuliarny konkurs

Patrycja Banaszek z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie wygrała Międzynarodowy Konkurs Kulinarny dla szkól gastronomicznych organizowany przez Euro-Toques Deutschland e.V.

Patrycja jako laureatka II Ogólnopolskiego Konkursu „Kuchnia nadwiślańska” organizowanego w garwolińskiej szkole dostała szansę wyjazdu na konkurs do Koblenz w Niemczech (1 lipca).

Jean Bos oraz szef kuchni restauracji Sulbin Marek Rybacki przygotowali receptury dań zgodnie z tematem konkursu – finger food. Do przygotowania było sześć różnych przekąsek, po 12 porcji w czasie pięciu godzin. Przekąski miały być pikantne i serwowane na zimno i gorąco. Organizator w regulaminie konkursu zawarł spis produktów, których należy użyć i które zapewnia dodatkowo. Nie można było używać żadnych innych produktów.

Treningi Patrycji Banaszek, uczennicy I klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych rozpoczął się 19 czerwca. Codziennie, pod bacznym okiem nauczycielek Iwony Kiełt i Elżbiety Buczek, uczennica zmagała się z czasem i stresem. Popołudniu rozpoczynała kolejny trening z Markiem Rybackim, którego wspierali Marcina Soból i Mariusz Zając.

Logistyką wyjazdu zajęli się Renata Rybacka i Jean Bos. Grupa dotarła do Koblenz w niedzielę w południe. Był czas na zwiedzanie miasta, ostatnie wskazówki i chwile relaksu. Następnego dnia odyły się zmagania z udziałem pięciu uczestników.

Jako najmłodszą, zaledwie 16-letnia uczennica, przez cały czas trwania konkursu zachowywała spokój i opanowanie. Nie wpadała w panikę, a w sytuacjach kryzysowych bardzo szybko podejmowała właściwe decyzje. Zadania wykonała jako pierwsza i jak się później okazało jedyna wydała cały serwis o czasie. Wieczorem ogłoszono zwycięzcę konkursu. Patrycja okazała się mistrzem i zajęła pierwsze miejsce.

Szczególne podziękowania należą się Stowarzyszeniu Euro-Toques Polska, dyrektor Ewie Flaga z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie i radzie rodziców, firmie GastroArt studio kulinarne oraz Hotel&Restauracja Sulbin w Garwolinie za wsparcie merytoryczne i finansowe powyższego przedsięwzięcia.

zs2garwolin.pl, opr. łk

fot. Euro-Toques Polska

Komentarze  

+3 #2 Nie dla Celebrytów i CelebrytekZaskoczony Garwolak 2019-07-04 20:49
Cytuję Muniek St:
GRATULACJE ! Dwójka najlepsza, bo najlepsza karda, młoda, przyjazna, taka która potrafi trafić do ucznia by wspierać i rozwijać pasje ;p i to w każdym zawodzie.

Jestem zaskoczony i zniesmaczony, dlaczego to na zdjęciu nie ma garwolińskiej celebrytki z mazowieckiej nr 26
Cytować
+7 #1 Ta szkoła sama się broniMuniek St 2019-07-04 15:41
GRATULACJE ! Dwójka najlepsza, bo najlepsza karda, młoda, przyjazna, taka która potrafi trafić do ucznia by wspierać i rozwijać pasje ;p i to w każdym zawodzie.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież