piątek, 27 września 2024 09:13
Reklama

Kultura

uRODZINY na Senatorskiej – Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2024
uRODZINY na Senatorskiej – Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2024

Rezerwujcie czas 19 maja! To właśnie w trzecią niedzielę maja odbędzie się kolejny Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem „uRODZINY na Senatorskiej”. Co się za nim kryje? Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina jest imprezą organizowaną cyklicznie od 2014 roku. Co roku przyciąga tłumy mieszkańców Garwolina i okolicznych miejscowości na jedną z najstarszych ulic w stolicy powiatu garwolińskiego. Celem wydarzenia jest kultywowanie lokalnych tradycji, promocja regionalnej kultury oraz popularyzacja historii miasta i powiatu garwolińskiego. W realizację festiwalu zaangażowane są zarówno starsze pokolenia mieszkańców, jak i młodzież szkolna, co sprzyja międzypokoleniowej współpracy i edukacji. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, spektakle teatralne, wystawy fotografii, prezentacje historyczne, warsztaty. Rezultat? Integracja lokalnej społeczności wokół własnego dorobku kulturowego, tradycji rzemieślniczych, kulinarnych, podtrzymanie tych tradycji poprzez wymianę doświadczeń, wiedzy i wspomnień oraz zbudowanie wśród mieszkańców poczucia dumy z przynależności do lokalnej społeczności.

30.04.2024 14:28
Fotografia „z ukrycia” - za kotarą i przez dziurkę
Fotografia „z ukrycia” - za kotarą i przez dziurkę

To będzie już 5. wystawa w Galerii „Kotara” Fotografii. Od ponad roku działa ona w ramach Centrum Sportu i Kultury nakładem energii i zaangażowania Dariusza Szubińskiego. Tym razem na holu dolnym zostaną pokazane prace Mirosława Radomskiego. Wernisaż wystawy z udziałem artysty odbędzie się 30 kwietnia we wtorek o godzinie 17:30. Wstęp wolny. Mały jubileusz Galerii „Kotara” Fotografii z okazji okrągłej, bo 5. już ekspozycji to powód do wielkiej radości. Fotograficzne pasje Dariusza Szubińskiego i jego kontakty ze uznanymi fotografikami owocują ciekawymi spotkaniami i możliwością oglądania fantastycznych zdjęć. Tytuł najnowszej wystawy to „Subtilitas lucis”. Autor zdjęć – Mirosław Radomski od kilkunastu lat pozostaje wierny fotografii otworkowej. Zjawisko powstawania obrazu w zaciemnionej przestrzeni, będące wynikiem wpadania do niego światła przez mały otwór, znane było od dawna. Było wykorzystywane do obserwacji zaćmienia słońca przez arabskiego fizyka Ibn al-Haitham Alhazena, a pierwszego ważniejszego opisu camera obscura dokonał uczony, artysta, matematyk Leonardo da Vinci. Geometryczne odwzorowanie trójwymiarowego świata na dwuwymiarową powierzchnię, światłoczułego materiału umieszczonego wewnątrz camera obscura, stanowi wynalazek fotografii.

30.04.2024 11:54
Całuśne zakończenie Artystycznych poranków
Całuśne zakończenie Artystycznych poranków

Majowe Artystyczne poranki kończą tegoroczny cykl spotkań teatralnych dla dzieci. Ostatnie, dziewiąte przedstawienie odbędzie się 26 maja w niedzielę o godzinie 10:30. Na scenie wystąpi, znany już garwolińskiej publiczności, teatr Itakzagramy ze spektaklem lalkowo-cieniowym “Buziak Mamusi”. Sprzedaż biletów ruszyła dzisiaj w samo południe. Dawno, dawno temu w chatce pod lasem mieszkały sobie razem z Mamusią trzy rozbrykane zajączki: Większy, Mniejszy i Najmniejszy. W ich ogrodzie rosła sobie niezwykła kapusta, którą zasadził niegdyś ich Tata. Kapusta miała smak czekolady i nawet od jednego spojrzenia na nią brzuszki ogarniało błogie uczucie sytości. Któregoś razu jednak kapusta została skradziona, a ślady na miejscu przestępstwa wskazywały, że zrobił to straszliwy rozbójnik Czarna Maska…

23.04.2024 10:30
Koncert i zwiedzanie - organowe wydarzenie w Mariańskim Porzeczu
Koncert i zwiedzanie - organowe wydarzenie w Mariańskim Porzeczu

Już w najbliższą niedzielę w Mariańskim Porzeczu wyjątkowe wydarzenie organowe. Koncert połączony ze zwiedzaniem zabytkowego kościoła. Wstęp wolny. Wydarzenia organowe w Mariańskim Porzeczu odbywa się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Koncert połączony ze zwiedzaniem zabytkowego kościoła na organach wykona Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa. Organom w wybranych utworach towarzyszyć będzie zespół wiol barokowych: Karolina Koślacz, Klara Wyrwa, Bernadetta Wieczerzyńska i Borys Piszczatowski. Koncert odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia 2024 o godz. 15.30 w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. Wstęp wolny. Uczestnicy koncertu otrzymają płyty nagrane na porzeckich organach.

19.04.2024 14:26
Wielka taneczna impreza w gm. Łaskarzew
Wielka taneczna impreza w gm. Łaskarzew

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Gminy Łaskarzew Sięgamy Sukcesu otrzymało dofinansowanie na projekt „Tańce blisko ziemi - potańcówka na ludowo”. Impreza odbędzie się prawdopodobnie w wakacje. Będzie to święto muzyki, tańca i śpiewu, kultywujące i upowszechniające dorobek niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski jakim jest m.in. folklor. Celem przedsięwzięcia jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o muzyce i kuchni regionalnej wśród dzieci i młodzieży.

19.04.2024 05:47
Powiatowy Konkurs Muzyki Ludowej w Ekonomiku
Powiatowy Konkurs Muzyki Ludowej w Ekonomiku

W Zespole Szkół nr 1 odbył się Powiatowy Konkurs Muzyki Ludowej. Wydarzenie to było jednym z działań podjętych przez uczniów realizujących projekt „Niezapomniana muzyka” w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". W konkursie wzięli udział nie tylko uczniowie szkół średnich, ale również odwiedzili młodzież ze szkół podstawowych. Młodzi ludzie nie tylko pięknie śpiewali piosenki ludowe, ale również zadbali o kolorowe stroje.

18.04.2024 12:51
Opowiedzą o Hordliczkach
Opowiedzą o Hordliczkach

Dr Anna Ogonowska i Krzysztof Kot już 26 kwietnia 2024 r. o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej w Trąbkach opowiedzą o Edwardzie Hordliczka i jego rodzinie. „Dla Hordliczków Polska okazała się ziemią obiecaną, tutaj ujawnili swoje talenty, pokazali najlepsze cechy swojego charakteru. Dokonali rzeczy niebywałych, zapisując się złotymi zgłoskami w historii naszego kraju. Zapraszamy na opowieść o – Edwardzie Hordliczce, przedstawicielu rodziny, który w największym stopniu jest związany z powiatem garwolińskim. W osadzie Czechy spędził kilkadziesiąt lat swojego pracowitego życia. Tu założył gniazdo rodzinne, tu sprowadził swoją młodą żonę, tu urodziło się ich siedmioro dzieci. Edward Hordliczka urodził się Czechem i pozostał nim do końca życia, ale żeniąc się z córką powstańca listopadowego zdecydował, że jego potomkowie będą Polakami. Czy Edward podjął dobrą decyzję, jakie były dalsze losy jego rodziny – o tym opowiemy” – zapowiadają organizatorzy.

16.04.2024 07:37
Małą nutką być!
Małą nutką być!

3 kwietnia na scenie Centrum Sportu i Kultury było wyjątkowo śpiewająco. To wszystko za sprawą Festiwalu „Małe Nutki”, który odbył się już po raz 4. Idea tego wydarzenia jest prosta: dobra zabawa, edukacja muzyczna, rozwijanie talentów, przełamywanie tremy i nieśmiałości. A wszystko to bez niepotrzebnej rywalizacji, bo zwycięzcami festiwalu są wszyscy występujący. - Festiwal nie ma charakteru konkursu. Zależy nam na tym, by dzieci dobrze się bawiły i miały piękne wspomnienia z dzieciństwa związane z występami publicznymi. Zwycięzcą „Małych Nutek” jest każdy uczestnik. Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy, a dzięki naszym tegorocznym sponsorom: miastu Garwolin, firmie Ochnik oraz firmie Lobo - każde dziecko otrzymało także nagrodę w postaci książki oraz biletu na spektakl – mówi Justyna Dybcio, pomysłodawczyni festiwalu.

15.04.2024 09:03
„Dobra relacja” - warsztaty dla rodziców dzieci w każdym wieku
„Dobra relacja” - warsztaty dla rodziców dzieci w każdym wieku

Bycie wspaniałym rodzicem to nie talent, a kwestia wiedzy i opanowania odpowiednich umiejętności. Warsztat "Dobra relacja" to sposób na osiągnięcie tego celu. 12 godzin spotkań rozłożone na 3 dni to bezcenny czas, który przyniesie dobre owoce. W dniach 19-21 kwietnia w GCAK rusza kolejna edycja warsztatów dla rodziców i wychowawców. - Relacje z dziećmi bywają trudne. Czasem wkrada się w głowę pytanie: jak kochać dziecko, które mam, a nie to, które chciałbym mieć? Na warsztatach dowiesz się o praktycznych rozwiązaniach: jak unikać walki z dzieckiem, jak znaleźć z nim wspólny język, jak słuchać się wzajemnie - mówi Barbara Kupczyk-Mikulska, edukatorka PD.

12.04.2024 17:08
Gm. Borowie: Uzyskali awans do powiatowego konkursu
Gm. Borowie: Uzyskali awans do powiatowego konkursu

10 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyły się eliminacje gminne do XL Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Uczestnicy występowali w trzech kategoriach wiekowych. Pierwszą grupę stanowili uczniowie klas I-III, drugą - uczniowie klas IV-VI, a trzecią uczniowie klas VII-VIII ze wszystkich jednostek oświatowy z terenu gminy Borowie. Każdy z uczestników recytował jeden wiersz i jeden fragment prozy dowolnego autora. Łączny czas ich deklamowania nie mógł przekroczyć 5 minut. Spośród 19 uczestników do eliminacji powiatowych, które odbędą się 23 kwietnia w MPBP w Garwolinie, wytypowani zostali następujący uczniowie, zdobywcy pierwszych i drugich nagród.

11.04.2024 09:46
Wodecki i Grechuta - akustycznie
Wodecki i Grechuta - akustycznie

Gminny Dom Kultury w Sobolewie zaprasza 28 kwietnia 2024 (niedziela) na godz. 18.30 na wyjątkowy koncert Wodecki i Grechuta Akustycznie. Bilety mozna nabyć w GDK w Sobolewie i na stronie internetowej. Wodecki Grechuta Akustycznie to wyjątkowy koncert z największymi przebojami dwóch wspaniałych, niezapomnianych krakowskich artystów, których twórczość uwielbiana jest przez całe pokolenia Polaków. W repertuarze nie zabraknie takich utworów jak "Zacznij od Bacha", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Rzuć to wszystko co złe", czy "Nie dokazuj, "Dni, których nie znamy", "Będziesz moją Panią". "Wiosna - ach to ty".., i wielu innych.

04.04.2024 05:46
Pasjonaci historii zapraszają na spotkanie
Pasjonaci historii zapraszają na spotkanie

Lokalni pasjonaci historii zapraszają na kolejne spotkanie, które odbędzie się 3 kwietnia. Tematem przewodnim będą mapy i zdjęcia lotnicze powiatu. Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia (środa) o godzinie 18:00 w Dworku Miętne. „Będzie to doskonała okazja do dzielenia się swoją pasją, wymiany doświadczeń oraz spotkania innych entuzjastów historii i kolekcji. Tym razem tematem przewodnim naszego spotkania będą mapy i zdjęcia lotnicze. Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do naszego wyjątkowego spotkania, aby wspólnie celebrować fascynujący świat historii i kolekcji. Zachęcamy do zabrania swoich zbiorów w wersji oryginalnej lub cyfrowej” – zachęcają organizatorzy.

29.03.2024 09:30
Ich prace będą zdobiły ściany urzędu
Ich prace będą zdobiły ściany urzędu

W piątek w Urzędzie Gminy Sobolew odbyła się wystawa malarstwa dzieci uczęszczających na zajęcia malarskie w Gminnym Domu Kultury w Sobolewie i Gończycach. Dyrektor Gminnego Domu Kultury Aneta Niedźwiedzka i Wójt Gminy Sobolew Maciej Błachnio wspólnie podziękowali licznym zgromadzonym dzieciom, rodzicom, dziadkom, znajomym.

23.03.2024 15:17
Rekonstrukcja bitwy oraz pokaz XIX-wiecznej mody
Rekonstrukcja bitwy oraz pokaz XIX-wiecznej mody

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się tegoroczne obchody Bitwy pod Uścieńcem.  Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Gminny Dom Kultury w Starym Helenowie (gm. Łaskarzew) zorganizuje m.in. rekonstrukcję historyczną oraz pokaz XIX-wiecznej mody damskiej. GDK otrzymał dofinansowanie na „Inscenizację Bitwy pod Uścieńcem z 1863 roku” z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Środki pozwolą, podobnie jak w ubiegłym roku, zorganizować obchody bitwy sprzed 161 lat. Wtedy zmierzyły się oddziały powstańcze, dowodzone przez mjr. Józefa Lenieckiego oraz wojska rosyjskie pod dowództwem kpt. Szamina. Oddziały polskie mające stanowisko na wydmie po dwugodzinnej wymianie ognia i zapadającym zmroku wycofały się obozem pod Czerwony Krzyż.

20.03.2024 07:33
Wodecki i Grechuta Akustycznie w Sobolewie
Wodecki i Grechuta Akustycznie w Sobolewie

Gminny Dom Kultury w Sobolewie zaprasza 28 kwietnia 2024 (niedziela) na godz. 18.30 na wyjątkowy koncert Wodecki i Grechuta Akustycznie. Wodecki|Grechuta Akustycznie to wyjątkowy koncert z największymi przebojami dwóch wspaniałych, niezapomnianych krakowskich artystów, których twórczość uwielbiana jest przez całe pokolenia Polaków. W repertuarze nie zabraknie takich utworów jak "Zacznij od Bacha", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Rzuć to wszystko co złe", czy "Nie dokazuj, "Dni, których nie znamy", "Będziesz moją Panią". "Wiosna - ach to ty".., i wielu innych. Do tego piękne teksty, m.in.: Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Adama Mickiewicza, Konstantgo Ildefonsa Gałczyńskiego. Piosenki podane są niezwykle elegancko w subtelnych aranżacjach w oparciu o śpiew i instrumenty akustyczne w wykonaniu kameralnego kwartetu Ambitus w składzie:

19.03.2024 09:10
Reklama
Reklama
Reklama