piątek, 27 września 2024 21:18
Reklama

Kultura

Kino Wilga czwarte w Polsce
Kino Wilga czwarte w Polsce

To nie jest łatwy czas dla kin, mimo to na tle innych miast w Polsce garwolińskie Kino Wilga wypada znakomicie. W opublikowanym właśnie raporcie wielkości widowni w 2021 roku Wilga znalazła się na 4. miejscu wśród jednosalowych kin z całego kraju. Jest także drugim kinem na Mazowszu. - Z powodu pandemii i zamknięcia kin, jak i późniejszych ograniczeń, wyniki były bardzo słabe. W związku z tym ciężko porównywać je do rezultatów osiągniętych w latach przed Covid-19. (…) W stosunku do roku 2019 znaczna część kin straciła więcej niż połowę widzów. Ograniczyliśmy się więc do podania informacji o tym, o ile pozycji dane miasto spadło lub awansowało w stosunku do 2019 roku (rok 2020 nie nadaje się do jakichkolwiek porównań ze względu na zbyt długi okres zamknięcia kin) – piszą na stronie boxoffice-bozg.pl autorzy zestawienia opracowanego na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

05.10.2022 04:49
Trzy „Kszesła” dla Rękawiczki
Trzy „Kszesła” dla Rękawiczki

Nagroda dla najlepszego spektaklu oraz wyróżnienie dla reżysera i aktorki. Teatr Rękawiczka wrócił z Żyrardowa z ogromnymi sukcesami! W dniach 17-18 września w Żyrardowie odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „Kszesło”. Wydarzenie po raz pierwszy zorganizowano w 1992 roku. Inicjatorem i organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Aktorów i Przyjaciół Teatru 36 zł oraz Mirosław Wasiewicz.

23.09.2022 12:19
Głośne czytanie na Dzień Przedszkolaka w Borowiu
Głośne czytanie na Dzień Przedszkolaka w Borowiu

21 września to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W Borowiu świętowanie tego dnia połączono z akcją promującą czytelnictwo wśród najmłodszych. Do wzięcia udziału w głośnym czytaniu Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu zaprosił osoby znane dzieciom: wójta gminy Borowie Wiesława Gąskę, dzielnicowego Kamila Soszkę. Bajki przedszkolakom czytały również dyrektorzy jednostek oświatowych z terenu gminy Borowie - Ewa Wielgosz, Jolanta Maszkiewicz, Katarzyna Serzysko oraz Katarzyna Iwaniec.

23.09.2022 09:11
Teatr Klasyki Polskiej. „Dożywocie” Fredry na deskach CSiK
Teatr Klasyki Polskiej. „Dożywocie” Fredry na deskach CSiK

Wybitna klasyka polskiej komedii w tradycyjnym wykonaniu. Już we wrześniu w Centrum Sportu i Kultury będzie można obejrzeć spektakl „Dożywocie”- oparty na jednym z najwybitniejszych dramatów Aleksandra Fredry. Na scenie wystąpi Teatr Klasyki Polskiej. Bilety już w sprzedaży! To wyjątkowa propozycja dla tych, którzy cenią sobie wybitne dzieła polskiej literatury, a także tradycyjne spektakle teatralne. Z odpowiedzią na te potrzeby spieszy Teatr Klasyki Polskiej. - Teatr Klasyki Polskiej powstał w celu wypełnienia luki w teatrze polskim, jakim jest brak sceny prezentującej repertuar narodowy. Sceny, która w swym stałym repertuarze, miałaby najwybitniejsze dramaty napisane po polsku. Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Teatr Klasyki Polskiej – to żywy kontakt z przeszłością, pomagający mądrzej żyć w teraźniejszości i lepiej projektować przyszłość. To język, który kształtuje wrażliwość, odsłania duchowość, uczy samodzielnego i krytycznego myślenia. To wreszcie budowanie tożsamości – poczucia przynależności do wspólnoty i odpowiedzialności za nią – pisze na stronie internetowej teatru prof. Jarosław Gajewski, prezes Fundacji Teatr Klasyki Polskiej.

19.09.2022 07:10
„Akt równoległy” Teatru Capitol – darmowy spektakl w CSiK
„Akt równoległy” Teatru Capitol – darmowy spektakl w CSiK

To wyjątkowa okazja, by zobaczyć na scenie aktorów znanych ze szklanego ekranu w spektaklu w reżyserii Olafa Lubaszenki. I to zupełnie za darmo! Wszystko w ramach współpracy Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie z Teatrem Capitol. „Akt równoległy” będzie można obejrzeć 24 września. Wystarczy zarezerwować sobie miejsce na stronie internetowej. Perfekcyjny pomysł na spędzenie pikantnego weekendu bez małżeńskiej rutyny. Mały hotelik na peryferiach, do którego nie trafi z pewnością nikt znajomy. Przytulny pokoik, zmrożony szampan, rozpaleni namiętnością młodzi kochankowie… A jednak cały misterny plan niespodziewanie zaczyna się sypać mimo rozpaczliwych wysiłków ekscentrycznego recepcjonisty. Jak zakończy się ta hotelowa historia? Komu pierwszemu zabraknie pomysłów na „słodkie kłamstewka”? Przekonajcie się Państwo sami!

17.09.2022 12:46
Harcerskie lato w Hufcu „Orłów”
Harcerskie lato w Hufcu „Orłów”

Rozpoczął się nowy rok szkolny i harcerski. Przed dziećmi i młodzieżą kolejne wyzwania i ciekawe zajęcia. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do gromad zuchowych i drużyn harcerskich działających na terenie Hufca ZHP Orłów Garwolin. Najlepszą zachętą niech będą wspomnienia z minionych wakacji, podczas których  nie brakowało form wyjazdowych dla dzieci i młodzieży. W trakcie tegorocznej akcji letniej zorganizowano w Hufcu ZHP Garwolin kilka imprez –obóz harcerski, dwukrotnie kolonie zuchowe; członkowie hufca uczestniczyli także w festynach na rzecz lokalnej społeczności. 

15.09.2022 05:12
Trzy dni z teatrem. 4. Festiwal Saturator Teatralny za nami
Trzy dni z teatrem. 4. Festiwal Saturator Teatralny za nami

13 spektakli, warsztaty, barwna parada ulicami miasta. Ostatni weekend w Garwolinie upłynął pod znakiem teatru. Festiwal Saturator Teatralny odbył się już po raz czwarty i kolejny raz zgromadził publiczność chcącą obejrzeć spektakle odmienne w formie i treści. 4. edycja Festiwalu Saturator Teatralny rozpoczęła się w piątek. Zgodnie z tradycją ulicami miasta przeszła kolorowa parada, a w niej Orkiestra Dęta OSP Garwolin, garwolińskie cheerleaderki z grupy No Name, aktorzy lokalnych teatrów, klub seniora, cykliści i mieszkańcy Garwolina. Oficjalnego otwarcia w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie dokonali przedstawiciele organizatorów wydarzenia - dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury Magdalena Ulejczyk, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, wiceprzewodniczący rady miasta Andrzej Ostolski oraz dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol.

14.09.2022 09:27
Ojciec Dąbrowski w garwolińskiej bibliotece
Ojciec Dąbrowski w garwolińskiej bibliotece

 "Chciał Ugandyjczykom głosić Dobrą Nowinę, choć nie znał języka ani kultury". Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie zaprasza na kolejne spotkanie autorskie. - Zapraszamy na fascynujące opowieści polskiego franciszkanina, ojca Bogusława Dąbrowskiego, założyciela franciszkańskiej misji w Ugandzie, autora dwóch książek pt. "Spalić paszport" i "Oddech Słońca", w których opisuje swoje przeżycia z pobytu na misji w Ugandzie.

12.09.2022 10:08
Saturator wystartował! Co możesz obejrzeć z dziećmi?
Saturator wystartował! Co możesz obejrzeć z dziećmi?

Barwną paradą ulicami Garwolina rozpoczęła się 4. edycja Festiwalu Saturator Teatralny. Wczoraj na scenie zaprezentowały się lokalne grupy teatralne, a już dziś od 16:00 kolejne spektakle. W programie pojawiły się także propozycje specjalnie dla najmłodszych widzów! Sprawdźcie koniecznie! Festiwal Satorator Teatralny to wydarzenie organizowane przez Mazowiecki Instytut Kultury, Miasto Garwolin oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Wczoraj późnym popołudniem ulicami miasta przeszła barwna parada, która ogłosiła mieszkańcom początek czwartej edycji festiwalu. W oficjalnym otwarciu Saturatora wzięli udział dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury Magdalena Ulejczyk, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, wiceprzewodniczący rady miasta Andrzej Ostolski oraz dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol. Na deskach sceny CSiK wystąpiły wczoraj lokalne grupy teatralne – Teatr Mała Rękawiczka, Teatr Rękawiczka oraz Teatr O!Mamy.

10.09.2022 09:52
Blues przez duże B w Sulbinach
Blues przez duże B w Sulbinach

Wyjątkowy klimat miał koncert w Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach. Do gminy Garwolin przyjechał Daryl Strodes. Ten wokalista i gitarzysta, w którego grze słychać echa chicagowskiej szkoły, stale mieszka w Los Angeles. Przez ostatnie dwie dekady występował na całym świecie - w USA, Europie i Azji Południowo-Wschodniej. Zyskał rzeszę wielu fanów, a jego twórczość została doceniona dwoma nominacjami do Independent Music Awards. Koncert w Sulbinach był częścią trasy koncertowej po Polsce, w trakcie której artysta odwiedzi Lublin, Olsztyn, Jaworzno. Towarzyszyli mu uznani polscy muzycy: Łukasz Gorczyca - bas, Tomek Dominik - perkusja, Bogdan Topolski – gitara.

10.09.2022 09:22
Jest tyle do zobaczenia! 4. Festiwal Saturator Teatralny
Jest tyle do zobaczenia! 4. Festiwal Saturator Teatralny

Już za 9 dni Garwolin znów stanie się teatralną stolicą Mazowsza. Przez trzy dni widzowie będą mieli okazję zobaczyć różne oblicza sztuki teatralnej. W programie festiwalu znalazły się spektakle teatrów ulicznych, pantomima, teatr ruchu, widowisko cyrkowe. Przedstawienia ważne i poważne, skłaniające do refleksji i takie, które będą bawić publiczność w każdym wieku. Rezerwujcie czas - 9-11 września! Festiwal Saturator Teatralny to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz garwolińskich wydarzeń kulturalnych. Co roku gromadzi szeroką publiczność – zarówno na sztukach prezentowanych na scenie Centrum Sportu i Kultury, jak i przedstawianych w przestrzeni miejskiej. Saturator to okazja do zobaczenia spektakli teatralnych prezentujących różne gatunki i techniki. Ważnym elementem festiwalu są projekty związane z ruchem rozumianym jako nośnik treści, emocji i koncepcji w teatrze i tańcu. Ruch prezentowany jest w spektaklach teatrów ulicznych, teatrów tańca, pantomimy, działaniach cyrkowych i performatywnych.

01.09.2022 14:56
Spotkanie z Tanyą Valko
Spotkanie z Tanyą Valko

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie zaprasza na spotkanie autorskie z Tanyą Valko. Pisarka 25 lat spędziła w krajach muzułmańskich, w Libii, Arabii Saudyjskiej i Indonezji. W międzyczasie realizowała pasję podróżniczą i zwiedziła większość krajów orientu, począwszy od Północnej Afryki przez Bliski Wschód aż do Półwyspu Arabskiego. Całe jej życie i doświadczenia oraz wiedza o świecie islamu znajduje odzwierciedlenie w jej powieściach. Wszystko zaczęło się od bestselerowej „Arabskiej żony”. W tym roku ukazał się kolejny tom orientalnego cyklu, pt. „Arabska zdrajczyni”. 

01.09.2022 05:26
"Winda do nieba, czyli czworo po czterdziestce" w Garwolinie
"Winda do nieba, czyli czworo po czterdziestce" w Garwolinie

Co może się zdarzyć gdy cztery obce sobie osoby zostaną uwiezione w windzie? Wszystko! Wyjątkowy spektakl już 12 października w Garwolinie. Zabawna komedia o czterech przypadkowych pasażerach windy postawionych w sytuacji bez wyjścia. Każde z nich ma inny problem w życiu i chcąc nie chcąc, ujawnia go w sytuacji „ostatecznej”. Życiowe dialogi i nagłe zwroty akcji prowadzą w niej do zaskakujących konfrontacji i komicznych puent. To co ukryte wychodzi na jaw ze zdwojoną siłą. Dwójka bohaterów Andrzej i Urszula znajdują nawet na koniec swoją drugą połówkę. A ten windowy „Big Brother” rozśmieszy i pozostawi w przeświadczeniu, że wasi sąsiedzi mają często dużo większe problemy!

31.08.2022 10:41
Bezruch. Przestrzeń. Znak – nowa wystawa w Galerii Kotłownia
Bezruch. Przestrzeń. Znak – nowa wystawa w Galerii Kotłownia

Jeszcze w atmosferze lata Galeria Kotłownia zaprasza na wernisaż wystawy Kai Kozon, który odbędzie się 2 września o godzinie 18:00. Wraz z artystką i jej obrazami goście ekspozycji będą zastanawiać się nad problemem bezruchu, przestrzeni i znaków. Kaja Kozon to młoda, utalentowana kobieta, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarka i rysowniczka. W 2020 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni dr hab. Piotra Wachowskiego. Uczelnię ukończyła z pierwszą lokatą na liście rankingowej najlepszych absolwentów jednolitych studiów magisterskich w roku akademickim 2019/2020.

31.08.2022 08:54
Kierunek opera! Operobus czeka na Ciebie!
Kierunek opera! Operobus czeka na Ciebie!

Po raz drugi mieszkańcy Garwolina mają okazję skorzystać z atrakcyjnej oferty Warszawskiej Opery Kameralnej i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. 9 października Operobus zawiezie widzów na premierowy spektakl „Dydona i Eneasz”. Cena biletu to 80 zł, a przejazd tam i z powrotem jest bezpłatny. Warszawska Opera Kameralna realizuje projekt pod nazwą „Operobus”, dzięki któremu kultura ma być dostępna szerokiemu gronu odbiorców. W ramach współpracy z ośrodkami kultury na Mazowszu organizowane są wyjazdy na operowe spektakle. Uczestnicy nie tylko kupują bilety w atrakcyjnych cenach, ale także korzystają z bezpłatnego transportu specjalnym autobusem. Właśnie w ramach takiej współpracy Centrum Sportu i Kultury już po raz drugi organizuje wyjazd Operobusem. Tym razem uczestnicy będą mogli zobaczyć spektakl, który zaledwie dwa dni wcześniej będzie miał swoją premierę.

30.08.2022 12:45
Reklama
Reklama
Reklama