piątek, 27 września 2024 19:16
Reklama

Kultura

 Kopyta w górę! CSiK zaprasza na styczniowy „Artystyczny poranek”
Kopyta w górę! CSiK zaprasza na styczniowy „Artystyczny poranek”

Święta, święta i po świętach? Nie w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie! Tu świąteczna magia trwa. 8 stycznia w ramach „Artystycznych poranków” na scenie wystąpi uwielbiany przez publiczność Teatr Kultureska z musicalowym spektaklem o mikołajkowo-świątecznej tematyce. Bilety już w sprzedaży! Wszystko już gotowe - Renifer Renia i Renifer Rózia ostrzą kopyta i ćwiczą piruety na nocną podróż z saniami pełnymi prezentów. Choć wszystko działa bezbłędnie, jak za każdym razem - w tym roku renifery czeka niespodzianka. Zapewne o tym nie wiecie, ale raz na tysiąc lat św. Mikołaj pozwala ciągnąć swoje sanie innemu zwierzęciu pociągowemu niż reniferowi. W tym roku do reniferów dołączy nieoczekiwany gość, dzięki któremu na biegunie zrobi się przezabawnie.

31.12.2022 07:31
Śpiewajcie i grajcie Mu! Wyjątkowy wieczór kolędowy
Śpiewajcie i grajcie Mu! Wyjątkowy wieczór kolędowy

6 stycznia w garwolińskiej kolegiacie zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, które wykonają lokalne chóry i schole. Koncert „Śpiewajcie i grajcie Mu!” będzie pierwszym wydarzeniem obchodzonym w ramach jubileuszu 600-lecia Garwolina. - Trwamy w okresie świątecznym, który jest okazją do spotkań i budowania wspólnoty wokół naszych zwyczajów i tradycji. Jedną z nich jest śpiewanie kolęd. Po wymuszonej przerwie wracamy do wydarzenia, które cieszyło się ogromną popularnością i gromadziło tłumnie mieszkańców naszego miasta. Mamy nadzieję, że nie inaczej będzie tym razem. Spotkajmy się, by wspólnie z lokalnymi zespołami zaśpiewać polskie kolędy i pastorałki – zachęca Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywane Świętem Trzech Króli, o godzinie 19:00 w garwolińskiej kolegiacie wystąpi 6 zespołów: schola dziecięca z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola dziecięca z parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, schola młodzieżowa z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola wychowanków ks. Józefa Szajdy z parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie, chór rodzinny z parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie oraz Chór Miasta Garwolina. Koncert kolęd i pastorałek dopełni słowo o Bożym Narodzeniu, które zaprezentuje Adam Barej.

30.12.2022 14:51
 Dwa w jednym! Kolejna odsłona „Operobusa”
Dwa w jednym! Kolejna odsłona „Operobusa”

Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza na kolejną kulturalną podróż. 14 stycznia mieszkańcy Garwolina będą mieli okazję znów pojechać do Warszawskiej Opery Kameralnej w ramach projektu „Operobus”. Tym razem podczas jednego wieczoru zobaczą aż dwa komediowe spektakle. „Tłusty czwartek/Nocny dzwoneczek” to dwie jednoaktowe opery. Oparte na miłosnych historiach i intrygach komedie bawią publiczność od blisko 200 lat. Na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej spektakl jest grany od października 2021 roku. Powstał z okazji 60-lecia istnienia tej instytucji muzycznej. Wyreżyserował go Grzegorz Chrapkiewicz, a kierownictwo muzyczne sprawuje Kuba Wnuk. Pierwszą jednoaktową operą, która zostanie zaprezentowana widzom, będzie „Tłusty czwartek”. Akcja rozgrywa się w wieku XVII, w wiosce nieopodal Paryża. Dwoje ukochanych – Nina i Teodoro, ubolewają nad faktem, że ojciec Niny obiecał ją prostemu wieśniakowi – Ernesto. Sigismondo, potwornie zazdrosny o swoją żonę Camillę, postanawia pomóc młodym kochankom rozwiązać tę problematyczną sytuację. Knuje intrygę, w którą angażuje wszystkich mieszkańców. W wyniku nieoczekiwanego splotu zdarzeń sam staje się ofiarą własnych knowań. Czy i tym razem zwycięży czysta i prawdziwa miłość?

29.12.2022 09:30
„Najsłodszy owoc” na Dzień Kobiet w Garwolinie
„Najsłodszy owoc” na Dzień Kobiet w Garwolinie

9 marca w Garwolinie zostanie wystawiona komedia „Najsłodszy owoc”. W obsadzie plejada polskich gwiazd. Najsłodszy owoc znajdziesz w ogrodzie u sąsiada. A gdyby się tak zamienić: rolami, partnerami, życiem. Ten owoc w ogrodzie sąsiada słodszy! Za ścianą mają lepiej, na pewno... Jesteście Państwo przekonani? Prapremiera austriackiej sztuki „Najsłodszy owoc” Stefana Vogla, pełna zaskakujących zakrętów akcji i przezabawnych perypetii, spróbuje poddać te pomysły analizie. Czworo przyjaciół z czasów Podstawówki, „pożenionych” ze sobą, wezmą się do działania ku uciesze  publiczności, niosąc jej rozsądne wnioski.

27.12.2022 07:54
III Jarmark Bożonarodzeniowy w Pilawie
III Jarmark Bożonarodzeniowy w Pilawie

W niedzielę, już po raz trzeci, na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pilawie odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Wydarzenie rozpoczęło się o 13.00 II Pilawskim Biegiem Mikołajów, zorganizowanym przez biegaczy ze stowarzyszenia Stopka Pilawa. Wystartowali zarówno najmłodsi, jak i starsi sympatycy biegania. W pięciu kategoriach wiekowych wzięło udział około 120 uczestników. Dla najszybszych przygotowane zostały nagrody, dyplomy i statuetki, a dla wszystkich uczestników pamiątkowe medale.

20.12.2022 15:08
Kolędowanie z tradycją w CSiK
Kolędowanie z tradycją w CSiK

Świętowanie z poszanowaniem rodzimej tradycji? W duchu łączności z dawnymi zwyczajami? Jeśli jest Wam to bliskie, koniecznie przyjdźcie na „Mazowieckie Kolędowanie”. To wyjątkowe wydarzenie już w najbliższą środę w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Już za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. W wielu wigilijna kolacja i obchody świąt przygotowywane są zgodnie z tradycjami przekazywanymi z pokolenia na pokolenia. Jednym z pięknych, polskich zwyczajów jest wspólne kolędowanie. Kapela Niwińskich wspólnie z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają na wyjątkowy wieczór, który może być doskonałą inspiracją. 21 grudnia o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej CSiK (ul. Nadwodna 1) odbędzie się „Mazowieckie Kolędowanie” – okazja do wspólnego kolędowania, ale nie tylko. W programie wydarzenia znalazły się opowieści o dawnych tradycjach muzycznych i zwyczajach świątecznych ziemi garwolińskiej, spotkanie z ludową śpiewaczką i gawędziarką Marianną Bienias, koncert muzyki tradycyjnej z Mazowsza Leśnego i Roztocza - podsumowanie działalności ogniska muzyki tradycyjnej „Spółdzielnia Muzykantów” oraz pokonkursowa wystawa tradycyjnych, mazowieckich ozdób bożonarodzeniowych.

19.12.2022 12:01
Otulmy się magią świąt! Bożonarodzeniowy kiermasz już w ten weekend
Otulmy się magią świąt! Bożonarodzeniowy kiermasz już w ten weekend

Już w najbliższą niedzielę 11 grudnia po raz trzeci odbędzie się Bożonarodzeniowy Festiwal Rękodzieła i Tradycji. W hali przy ulicy Żwirki i Wigury ponad 40 wystawców będzie prezentować wytwory swoich rąk. Zakupy umilą przygotowane przez CSiK warsztaty dla dzieci i występy artystyczne Best Vocal Studio. Wydarzenie nazwane „Otuleni magią świąt” to coś, na co wiele osób bardzo czeka, W jednym miejscu można podziwiać i dokonywać zakupów wspaniałych wyrobów rękodzielniczych osób z powiatu garwolińskiego i okolic. Będzie biżuteria, ceramika, ozdoby do domu, dodatki do ubrań, obrazy i wiele, wiele innych pięknych przedmiotów. W świątecznym klimacie, w niespiesznej atmosferze, z możliwością rozmowy i wymiany doświadczeń – można dokonać niepowtarzalnych zakupów dla najbliższych. Jest to też okazja do omówienia z wykonawcą indywidualnego zamówienia na inną okoliczność.

07.12.2022 13:11
Mikołajkowy Rummikub w Garwolance
Mikołajkowy Rummikub w Garwolance

44 zawodników wzięło udział w Mikołajkowym Turnieju Rummikub, który w Garwolinie rozgrywany był w ramach Grand Prix Polski Centralnej. W sobotnie popołudnie w sali konferencyjnej basenu Garwolanka stawili się zawodnicy nie tylko z naszego powiatu. Na starcie rywalizacji stanęli mieszkańcy Warszawy, Łodzi czy Mińska Mazowieckiego.

04.12.2022 20:42
Ten świąteczny czas! Sprawdź ofertę CSiK
Ten świąteczny czas! Sprawdź ofertę CSiK

Rozpoczął się wyjątkowy miesiąc w roku. Grudzień to magiczny czas. Tej świątecznej magii nie zabraknie także w ofercie Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Turnieje i zawody sportowe, wystawa, spektakl teatralny, bajkowe kino, koncert i bożonarodzeniowy kiermasz rękodzieła. Znajdźcie coś dla siebie. 100 prac na wystawie Od 1 grudnia na górnym holu Centrum Sportu i Kultury można podziwiać prace uczestników powiatowego XIX Bożonarodzeniowego Konkursy Plastycznego „Tradycja”. Tegorocznym zadaniem konkursowym było wykonanie łańcucha choinkowego, podłaźniczki, pająka lub chaty z piernika. W sumie wpłynęło blisko 100 prac, które w najbliższych dniach zostaną ocenione przez komisję konkursową. Wszystkie zostały zaprezentowane na wystawie, którą można oglądać codziennie w godzinach pracy ośrodka.

02.12.2022 15:51
W gminie Borowie wydano znaczki turystyczne
W gminie Borowie wydano znaczki turystyczne

Z inicjatywy Wójta Gminy Borowie Wiesława Gąski, Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu wydał dwa znaczki turystyczne, na których znajdują się zabytki gminy. Chodzi o urząd gminy w otoczeniu parku krajobrazowego oraz dzwonnica i kościół zabytkowy.. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu w danym miejscu. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka, jak tylko w Borowiu, miejscu siedziby zabytku. Jest on turystyczną zachętą do zwiedzania tych miejsc a zarazem wyjątkową pamiątką. Zbieranie znaczków jest impulsem do wzięcia udziału w grze kolekcjonerskiej. Znaczki turystyczne znajdują się w 20 państwach Europy. Jest to ogólnoeuropejska akcja kolekcjonerska.

01.12.2022 14:04
Kobiety ze skrzydłami
Kobiety ze skrzydłami

Od września w Centrum Sportu i Kultury trwa projekt „MamyTo”, w ramach którego 12 mam z terenu powiatu garwolińskiego rozwija swoje pasje, zgłębia samoświadomość i umacnia się zawodowo. Wszystko to za sprawą dotacyjnego programu „Skrzydła dla mamy” Fundacji BGK. W grudniu nastąpi zakończenie projektu. - Cieszymy się z tego projektu, bo kobiety, które biorą w nim udział, już na tym etapie zapewniają, że jest to dla nich niezwykle dobry czas i ubogacające doświadczenie. Z prowadzonych w Polsce badań wynika, że większość matek chce po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy. Motywacje są różne, obawy także. Wiele kobiet powracających do aktywności zawodowej czuje strach. Potrzebują one pewności związanej z poprawnym funkcjonowaniem domu i opieki nad dziećmi, poczucia własnej wartości, dobrego samopoczucia i spokoju, by z odwagą i zaangażowaniem powrócić do pracy. Cały projekt „MamyTo” jest skonstruowany w ten sposób, by im takie poczucie dać – mówi Barbara Kupczyk-Mikulska z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, koordynator programu.

26.11.2022 07:00
Muzyczna uczta dla każdego - Dni Muzyki Chóralnej 2022
Muzyczna uczta dla każdego - Dni Muzyki Chóralnej 2022

Niezwykły w swym brzmieniu koncert z towarzyszeniem harfy. Muzyczna podróż z „Ave Maria” w roli głównej i wreszcie koncert finałowy z udziałem pięciu zespołów prezentujących różne interpretacje muzyki chóralnej. Takie były tegoroczne Dni Muzyki Chóralnej. Dni Muzyki Chóralnej mają na celu popularyzować tę muzykę, prezentować zespoły, ich umiejętności i wartości artystyczne, stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń, dyskusji, rozwoju kultury muzycznej regionu. Jest to wydarzenie organizowane przez Centrum Sportu i Kultury od 2008 roku, które cieszą się ogromną popularnością wśród publiczności. Tegoroczna edycja składała się aż z trzech różnych koncertów w dwóch garwolińskich kościołach, podczas których zaprezentowało się w sumie pięć zespołów.Festiwal zainaugurował 6 listopada koncert Chóru Miasta Garwolina. W kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie wybrzmiały nie tylko przepiękne pieśni w wykonaniu całego chóru. Wrażenie na publiczności zrobiły także partie solowe wykonane przez Aleksandrę Bienias i Aleksandrę Tudek oraz Arkadiusza Buczkowskiego. Wyjątkowość koncertu stanowiły także instrumenty. Chór zaśpiewał z towarzyszeniem harf, na których zagrały Ewa Bemowska i Agata Bonisławska oraz saksofonu, na którym grał Ignacy Mitura. Zespołem dyrygował Radosław Mitura.

24.11.2022 12:47
Izabela Rękawek z nagrodą marszałka
Izabela Rękawek z nagrodą marszałka

Znamy laureatów XXIII edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. Spośród 60 kandydatów kapituła konkursu wyłoniła 10 zwycięzców, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna promują region w kraju, ale za granicą. Wczoraj wyróżnionym statuetki Nagrody Marszałka wręczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. Niełatwe zadanie stanęło w tym roku przed kapitułą konkursu. Jak zauważa marszałek Adam Struzik mimo, że jest to już 23. edycja na liście kandydatów do statuetki pojawiły się prawdziwe osobowości, zespoły z dorobkiem czy stowarzyszenia, których praca jest bezcenna dla mieszkańców regionu. – Muszę przyznać, że wybór nigdy nie jest łatwy, ale cieszy mnie tak duże zainteresowanie konkursem. Oznacza to bowiem, że na Mazowszu wciąż mamy wielu ludzi, których talent, twórczość, społeczne zaangażowanie warto doceniać. I to, właśnie robimy – dodaje marszałek. W tym roku o Nagrodę Marszałka walczyło aż 60 kandydatów, w tym aż 48 osób fizycznych. Statuetkami wyróżniono 10 laureatów. Wśród wyróżnionych znalazła się zmarła w październiku tego roku wybitna artystka kurpiowska Marianna Staśkiewicz. W jej imieniu nagrodę odebrał przedstawiciel rodziny.

22.11.2022 16:02
Proces i dzieło – wystawa ceramiki Magdy Łysiak
Proces i dzieło – wystawa ceramiki Magdy Łysiak

W przeddzień Święta Niepodległości w Galerii Kotłownia odbył się wernisaż wystawy Magdy Łysiak zatytułowanej „Stożek nr 5*”. Tytuł ekspozycji nawiązuje do temperatury wypału prac. Wystawa ta przejdzie do historii galerii w sposób szczególny, bowiem po raz pierwszy w tej przestrzeni pokazane zostały wyłącznie prace ceramiczne. Magda Łysiak to artystka związana z Wrocławiem. Absolwentka tamtejszej uczelni, a obecnie jej doktorantka. Projektuje i tworzy zarówno ceramikę artystyczną, jak i użytkową oraz biżuterię ceramiczną. Zajmuje się także malarstwem oraz grafiką. Chętnie prezentuje swoje prace, ale równie chętnie i z ogromną pasją o nich opowiada. Podczas wernisażu w Kotłowni tłumaczyła procesy związane z ceramiką i odpowiadała na pytania zwiedzających wystawę.

19.11.2022 09:47
„Choinka” na grudniowy „Artystyczny poranek”
„Choinka” na grudniowy „Artystyczny poranek”

Świąteczny klimat puka już do drzwi. Po co na świątecznym drzewku wieszamy bombki, łańcuch i gwiazdę? Odpowiedzi na to pytanie będzie można poznać podczas grudniowego „Artystycznego poranka”. Z okazji Mikołajek i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci wystąpi Teatr Falkoshow ze spektaklem „Choinka”. - W październiku bawił i uczył nas Teatr Kultureska, w listopadzie młodej garwolińskiej publiczności dał się poznać Teatr Fuzja ze swoją nietuzinkową „Ciocią Jadzią”, a w grudniu wystąpi Teatr Falkoshow. Zapraszamy na pogodne i wesołe przedstawienie wprowadzające w świąteczny klimat całą rodzinę – mówi Justyna Dybcio z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, koordynator cyklu „Artystyczne poranki”. „Choinka” to interaktywny spektakl familijny oparty na formie teatru magnesu. Jest inspirowany łowickimi wycinankami ludowymi oraz opatrzony pięknymi piosenkami stylizowanymi na ludowe melodie, które publiczność śpiewa wraz z aktorem.

18.11.2022 09:27
Reklama
Reklama
Reklama