piątek, 27 września 2024 13:24
Reklama

Katolickie LO, czyli strzał w złotą tarczę

Nadchodzi czas poważnych decyzji. Dla kogo? Dla gimnazjalistów. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Garwolinie może być sposobem na szybkie podjęcie decyzji i wyznaczenie dobrej ścieżki edukacji. Czy uczą tu zakonnice? Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida to szkoła istniejąca od już prawie dwóch dekad. Znana jest jako ?Katolik? (nic dziwnego, krócej), co czasem prowadzi do nieporozumień. Szkoła kieruje się katolickimi wartościami, ale jest szkołą publiczną, a nauczycielami nie są zakonnice ani księża (z wyjątkiem prefekta, oczywiście). Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Przymierze Rodzin ? organizacja pożytku publicznego mająca na celu wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci.

Co wyróżnia Katolik?

Oferta szkoły jest zróżnicowana. Odnajdą się tu humaniści, wielbiciele języków obcych, ale też umysły ścisłe czy osoby o zainteresowaniach przyrodniczych, ponieważ w szkole można wybrać fakultety: humanistyczny, lingwistyczny, medyczno-przyrodniczy, politechniczny i ekonomiczny. W każdym z fakultetów indywidualnie określa się ścieżkę edukacji, wybiera przedmioty na poziomie rozszerzonym, bo w Katoliku nie ma klas profilowanych. Uzupełnieniem przedmiotów kierunkowych są zajęcia rozwijające zainteresowania (np. fizyka w medycynie, podstawy psychologii) i kształcące umiejętności przydatne w życiu, np. sztuka prezentacji, informatyka w praktyce.

Szkoła współpracuje także z różnymi instytucjami, dzięki czemu organizuje spotkania i lekcje uzupełniające wiedzę w konkretnej ścieżce edukacyjnej (np. zajęcia z przedstawicielami sądu i prokuratury dla uczniów zorientowanych na studia prawnicze).

Codzienność w szkole to nie tylko lekcje i przygotowania do matury, to także wycieczki, wyjazdy do teatrów, konkursy przedmiotowe, konkursy artystyczne, uroczystości szkolne. W kalendarzu szkolnych wydarzeń trudno znaleźć niezapisaną kartkę.

Jak Cię ocenią?

Oryginalny jest w szkole także system oceniania. Na co dzień można spotkać się z okrzykami ?dostałam setkę?, ?siedemdziesiąt!? lub wyznaniami ?zero, niestety?. Co to znaczy? W szkole obowiązuje procentowa skala oceniania, czyli z klasówek, prac domowych czy odpowiedzi nie dostaje się banalnych piątek i jedynek, a noty od 0% do 100%. Wstawiane są do dziennika w trzech kolorach: czerwonym, czarnym i zielonym, aby zróżnicować ich wagę, bo na półrocze i koniec roku (podczas wystawiania ocen) ma znaczenie, czy uczeń dostał 100% z pracy klasowej (na czerwono) czy z plakatu (na zielono).

Co robić po lekcjach?

Nie samymi lekcjami żyje uczeń, więc szkoła oferuje wiele zajęć dodatkowych. Koła zainteresowań i zajęcia rozwijające uzdolnienia pozwalają na poszerzenie wiedzy z ulubionych przedmiotów. W szkole od lat działa, gra i śpiewa zespół muzyczny Fanatycy, który co roku na konkursach i przeglądach potwierdza wysoki poziom.

Dla tych, którzy potrzebują powtórzenia materiału lub nadrobienia zaległości, prowadzone są konsultacje. Dzięki temu każdy uczeń ma szansę uzyskać na egzaminie maturalnym satysfakcjonujący go wynik.

Można też realizować się na płaszczyźnie społecznej. Prężnie działający Samorząd Uczniowski włącza się w wiele akcji charytatywnych oraz organizuje imprezy okolicznościowe, które integrują społeczność szkolną i są po prostu dobrą zabawą.

A co ze sportem?

Katolik nie ma własnych obiektów sportowych, ale to nie przeszkadza szkole we wspieraniu fizycznego rozwoju uczniów. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w hali sportowej lub na basenie. W ramach lekcji odbywa się też nauka tańca. Działają drużyny sportowe ? drużyna koszykarek i drużyna szczypiornistów ? które z roku na rok zdobywają coraz wyższe miejsca w zawodach na szczeblu powiatowym i regionalnym. Opowieści o tym, że w szkole nie ma sportu, są mitem!

Jakieś dowody na wysoki poziom? Wyniki matur

Wybierając liceum, myśli się przede wszystkim o tym, jak przygotuje do matury, bo ona jest przepustką na wymarzone studia. Co roku uczniowie z drżeniem czekają na odebranie zaświadczenia z wynikami egzaminów. W Katoliku to drżenie jest mniejsze, bo rok w rok wyniki uczniów są wysokie ? wyższe niż średnia krajowa, wyższe niż wyniki innych szkół w powiecie. Na potwierdzenie ? średnie wyniki pisemnych egzaminów obowiązkowych z 2013 roku:

PRZEDMIOT OBOWIĄZKOWY

ŚR. KLO

ŚR. POWIATU

ŚR. KRAJU

JĘZYK POLSKI

72%

55,2%

55%

MATEMATYKA

89,5%

55,7%

55%

JĘZYK ANGIELSKI

91,8%

63,1%

68%

EWD

Najbardziej miarodajną oceną efektywności pracy szkoły wg ekspertów i wielu samorządów jest Edukacyjna Wartość Dodana (EWD). Wskaźniki EWD uwzględniają wyniki egzaminów zewnętrznych (maturalnych) oraz przyrost wiedzy uczniów w trzyletnim procesie edukacyjnym. Na tej podstawie rozróżnia się szkoły sukcesu, wspierające, potrzebujące pomocy i niewykorzystanych szans. Katolik jest według tych wskaźników szkołą sukcesu i najlepszym liceum w regionie. Wskaźniki EWD świadczą o tym, że szkoła osiąga najwyższe wyniki na egzaminach zewnętrznych oraz nie marnuje potencjału uczniów, lecz go rozwija.

Ranking ?Perspektyw?

Wśród 2362 liceów istniejących w Polsce Katolickie Liceum Ogólnokształcące uplasowało się na 1. pozycji w regionie siedleckim, 29. na Mazowszu i 92. w kraju. W podrankingu uwzględniającym jedynie wyniki egzaminów maturalnych szkoła zajmuje 86. miejsce. Potwierdzeniem wysokiej jakości i sukcesu szkoły jest nadany jej przez Fundację Edukacyjną ?Perspektywy? tytuł Złotej Szkoły i znak graficzny w postaci tarczy.

Jaka decyzja?

Wybór Katolika jest inwestycją w przyszłość. To wybór szkoły, która dba o edukację i wszechstronny rozwój uczniów. Wybór szkoły, która stawia wymagania, ale też pomaga im sprostać, nie pozostawia młodego człowieka samemu sobie. Szkoły, która uczy i wychowuje, a także buduje społeczność z rodziców, uczniów i nauczycieli.

Więcej informacji o Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida na stronie internetowej szkoły: www.klogarwo.pl oraz w materiałach, które można otrzymać w czasie Dnia Otwartego 26 kwietnia 2014 r.

Artykuł sponsorowany


 

 


Katolickie LO, czyli strzał w złotą tarczę

Katolickie LO, czyli strzał w złotą tarczę

Katolickie LO, czyli strzał w złotą tarczę

Katolickie LO, czyli strzał w złotą tarczę

Katolickie LO, czyli strzał w złotą tarczę

Katolickie LO, czyli strzał w złotą tarczę

Katolickie LO, czyli strzał w złotą tarczę

Katolickie LO, czyli strzał w złotą tarczę


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bolo 14.06.2014 13:52
Bzdura. Ostatnie artykuły o uczniach z " Katolika" zaprzeczają temu co napisałeś. Pewnie musiałeś sam, bez nauczycieli chodzić na wagary.

ela 14.06.2014 06:10
Pewne jest, że to nie jest szkoła dla leni i wagarowiczów. Niektórym ludziom- zwłaszcza rodzicom - wydaje się, że za pieniądze jakie włożą w edukację w "Katoliku" dzieciom wiedzę wtłoczy się jak powietrze do dętki. A tu niespodzianka, pieniądze płacimy za zwiększona ofertę edukacyjną, czyli mamy liczbowo o wiele więcej godzin niż inni licealiści, a to wiąże się z większym natężeniem zakuwania i pracy. Ogólnie nasza szkołę polecam tym, którzy lubią się uczyć i mają ambitne cele życiowe.

absolwent 13.06.2014 09:44
To żadna zasługa nauczycieli. Uczniowie i tak są zdani na własne siły w jakiejkolwiek szkole.

ela 13.06.2014 08:14
Lecz się.

egon 13.06.2014 07:30
http://www.youtube.com/watch?v=Y9zPPWohboA

xyz 12.06.2014 16:17
Co robić po lekcjach? Katolik na pewno nie da ci zapomnieć o sobie także wtedy :D

Monika 25.04.2014 15:28
Skończyłam KLO, polecam każdemu kto ma stalowe nerwy i wytrzyma presję i ciągłe pretensje nauczycieli. Jeśli jesteśmy w stanie to pokonać, to ta szkoła znacznie ułatwia przygotowanie się do matury oraz do studiów, niezależnie jaki kierunek wybierzemy.

uśmiechnij się 24.04.2014 23:44
jw

oj 22.04.2014 10:41
Do redakcji: Artykuł sponsorowany powinien chyba mieć wyłączoną możliwość zamieszczania komentarzy. Za własne pieniądze zleceniodawca nasłucha się obelg pod własnym adresem. Gratuluję zmysłu przedsiębiorczości redakcji

Dajcie już spokój 21.04.2014 14:55
Staje sie to juz niesmaczne. Kto jest dobry niech ocenią inni.

Reklama
Reklama
Reklama