Ochroną zostaną objęte lasy o powierzchni 35,83 ha. Projektowany rezerwat położony jest na terenie gminy Łaskarzew, pomiędzy wsią Rowy a śródleśną osadą Ignaców. Teren ten obejmuje cenne przyrodniczo lasy grądowe oraz olsy rosnące w urokliwej dolince bezimiennego, leśnego strumienia. Wyjątkowym walorem tego miejsca jest jego źródliskowy charakter.
Wśród roślin chronionych występujących w tych lasach wyróżnia się rzadki gatunek storczyka, kukułka Fuchsa,(Dactylorhiza fuchsii). W świecie zwierząt królują tu dostojne bieliki, które od kilku lat wybrały sobie to miejsce na terytorium lęgowe. Sam strumień jest licznie zamieszkiwany przez bobry, które budują w jego dolinie rozległe tamy, dochodzące swoja długością do kilkudziesięciu metrów. Wśród drzew wyróżniają się dęby szypułkowe, które osiągają tu imponujące rozmiary. Do nich nawiązuje zapewne tradycyjna nazwa tego miejsca – Dębczyna.
Z propozycją utworzenia na tym obszarze rezerwatu wyszło Nadleśnictwo Garwolin w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na stulecie Lasów Państwowych”. Jest to ogólnopolska akcja, w ramach której Lasy Państwowe zgłaszając propozycję stu nowych rezerwatów przyrody, chcą uczcić jubileusz 100-lecia powstania organizacji. W ramach tej inicjatywy Nadleśnictwo Garwolin zgłosiło propozycje utworzenia trzech rezerwatów przyrody. Dwie pozostałe propozycje to dolina rzeki Wilgi, pomiędzy miejscowościami Trzcianka i Polewicz, oraz dolina rzeki Promnik, na odcinku położonym poniżej wsi Wanaty. Choć po konsultacjach do ustanowienia rezerwatu dojdzie tylko w przypadku „Dębczyny Dewajtis” to pozostałe propozycje również są chronione, choć mnie formalnie. J
uż w 2022 r., na etapie sporządzania planów 10-letnich dla Nadleśnictwa Garwolin na lata 2023 – 2032 zaplanowano wyłączenie tych obszarów z użytkowania.
Warto zauważyć, że propozycja utworzenia rezerwatu „Dębczyna Dewajtis” jest naturalną konsekwencją ochrony tego obszaru przez Nadleśnictwo Garwolin na przestrzeni wielu lat. Najpierw wyłączono te lasy z cięć, następnie ustanowiono tu dwie strefy ochrony gatunków rzadkich. Jedna z nich obejmowała terytorium lęgowe bielika natomiast druga chroni siedlisko zagrożonej wyginięciem ważki, iglicy malej.
Warto dodać, że jeszcze w tym roku z inicjatywy garwolińskich leśników powiększony zostanie, położony w gminie Maciejowice, rezerwat Czerwony Krzyż. Będzie to realizacja wniosku, który do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie został złożony przez Nadleśnictwo Garwolin już dwa lata temu. W tym przypadku uzasadnieniem dla przyłączenia do rezerwatu prawie 2 ha sąsiadujących z nim lasów jest fakt stwierdzenia w nich storczyka, tajęży jednostronnej (Goodyera repens), której ochrona jest jednym z podstawowych celów powołania tego rezerwatu.
Nadleśnictwo Garwolin
Napisz komentarz
Komentarze