Wesele w każdym zakątku powiatu

Opublikowano: 13 wrzesień 2017, 11:25 Kategoria Kultura
PCKIP MiętneNarodowe Czytanie

Tegoroczna edycja akcji Narodowe Czytanie „Wesela” Wyspiańskiego 2017 odbywała się w wielu miejscach na terenie powiatu garwolińskiego.

W miętnieńskim dworze odbyła się 7 września. Powiatowe Centrum Kultury i Promocji na to niezwykłe wydarzenie zaprosiło gości z całego powiatu. W postaci dramatu wcielili się przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu garwolińskiego, pracownicy instytucji oraz zaproszeni goście. Rolę współgospodarzy wesela w tym roku przyjął na siebie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie. W role Dziennikarza i Czepca wcielili się Krzysztof Kędziorek – zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie oraz Witold Wawer – pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miętnem. W scenie 4 aktu I wystąpiły Kilimina – dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak i Radcznyni – Katarzyna Wawer – pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miętnem.

Wesele w Miętnem

Role Pana i Pani Młodej zagrali uczniowie z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie a występującego z nimi księdza, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Miętnem – ks. Jerzy Janowski. W kolejnych scenach wystąpili przedstawiciele LO im. Joachima Lelewela w Żelechowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Trzciance, Zespołu Szkół Specjalnych Nr 1 w Garwolinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. I.W. Zakrzewskiego w Żelechowie,  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie oraz Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Garwolinie.  Scenę finałową odegrali uczniowie z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem pod kierunkiem pana Jerzego Rusaka.

- Dziękuję, ze przyjęli Państwo zaproszenie do wspólnego czytania arcydramatu – niezwykle żywej opowieści o Polsce i Polakach. Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Mamy okazję do tego aby przypomnieć sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność i humor oraz przepiękną polszczyznę. W przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości jeszcze raz warto przekonać się o tym jak ważną rolę w narodowej kulturze odgrywa wielka literatura powiedziała na wstępie dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem – Beata Pasternak.

Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe wydanie „Wesela” Wyspiańskiego z pieczęcią Narodowego Czytania.

Maciejowice ze znaną aktorką

W Maciejowicach akcja Narodowego Czytania odbyła się 2 września W muzeum im. Tadeusza Kościuszki imprezę prowadziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Bożena Zygan. Na wstępie odczytała list Prezydenta RP oraz wprowadziła słuchaczy w klimat wydarzeń jakie miały miejsce przed ślubem Rydla z Jadwisią. Miłym akcentem była prezentacja wiersza Rydla dla swojej żony pt. „Oświadczyny”.

Gościem specjalnym była aktorka filmowa i teatralna Małgorzata Pieńkowska, która zachwyciła wszystkich swoją wiedzą dotyczącą dramatu oraz ciepłą osobowością.

Czytanie odbywało się z podziałem na role. W poszczególne postaci wcielili się: Małgorzata Pieńkowska, Sylwester Dymiński - Wójt Gminy Maciejowice, Barbara Makowska, Agnieszka Kondeja, Andrzej Nakonieczny, czytelnicy biblioteki Aleksandra Mianowska, Patrycja Baran, Jakub Nowak, Klaudia Świąder, Matylda Kondej, Michał Cichecki oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Oronnem – których przygotowała Wanda Pielak – Kinga Grzebalska, Cyprian Włodarczyk, Wiktoria Rulak, Jakub Kołyska.

Poseł panem młodym

7 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyło się narodowe czytanie "Wesela" Wyspiańskiego.

Spotkanie uświetniły występy zespołów ludowych Lalinianek, Borowianek i Chrominianek. W akcję czytania zaangażowaniu byli także uczniowie szkół z Głoskowa i Borowia. W rolę pana młodego wcielił się poseł Grzegorz Woźniak. Pannę młodą odegrała kierownik GOPS Ktarzyna Wirtek.

Informacje i zdjęcia: mat. pras., maciejowice.pl, GBP Maciejowice, facebook.com

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

Dzieje się!

16 lipiec 12:45
Kuba Guzik Kino
16 lipiec 15:15
Kuba Guzik Kino
16 lipiec 17:45
Jurassic World Upadłe Królestwo 2D napisy Kino
16 lipiec 20:30
Dziedzictwo Hereditary Kino
17 lipiec 12:45
Kuba Guzik Kino
17 lipiec 15:15
Kuba Guzik Kino
17 lipiec 17:45
Jurassic World Upadłe Królestwo 2D napisy Kino

Dzieje się!

16 lipiec 12:45
Kuba Guzik Kino
16 lipiec 15:15
Kuba Guzik Kino
16 lipiec 17:45
Jurassic World Upadłe Królestwo 2D napisy Kino
16 lipiec 20:30
Dziedzictwo Hereditary Kino
17 lipiec 12:45
Kuba Guzik Kino
17 lipiec 15:15
Kuba Guzik Kino
17 lipiec 17:45
Jurassic World Upadłe Królestwo 2D napisy Kino
17 lipiec 20:30
Dziedzictwo Hereditary Kino