Miętne: Cykl Dworek Poezji rozpoczęty

Opublikowano: 02 grudzień 2016, 06:58 Kategoria Kultura
miętnedworekżelechówhalina prządka

W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji  w Dworku w Miętnem odbyło się spotkanie autorskie z pochodzącą z Piastowa w gminie Żelechów Haliną Prządką, która niedawno wydała pierwszy tomik swojej poezji.

- Kiedy będziecie słuchać moich wierszy, popatrzcie w nie, proszę, jak w lustro. Jeżeli w tym lustrze, zobaczycie siebie, obraz swojej duszy, to znaczy, że czujemy i myślimy podobnie. Zapraszam państwa do wnętrza mojej duszy, do podążania jej ścieżkami, przemyśleniami i emocjami - mówiła na wstępie poetka, rozpoczynając prezentację wierszy. Gości przybyłych na wydarzenie przywitała Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Beata Pasternak.

Halina Prządka talent literacki odkryła w sobie już dawno. Pierwszy wiersz napisała ucząc się jeszcze w liceum. Jako osoba dorosła tworzyła utwory dla dzieci, a z czasem zaczęły powstawać poważne teksty. Swoimi wierszami dzieliła się jedynie z najbliższymi. W końcu na początku tego roku się odważyła i zaczęła utwory prezentować na Facebooku.  Ma na koncie pierwsze sukcesy. Jest to kilkanaście wierszy wydanych w czterech zbiorach poezji, wyróżnienia w grupach poetyckich i pierwsze miejsca w konkursach na najlepsze wiersze.

W niedzielę, podczas spotkania każdy z utworów poprzedzony był krótką refleksją, przemyśleniami oraz informacją o tym, w jakich okolicznościach powstał. W rolę recytatorów wcielili się także córka poetki oraz jej szwagier. Spotkanie uświetnił występ Alicji Kamoli, uczennicy Publicznego Gimnazjum w Żelechowie, która perfekcyjnie zaprezentowała utwory Anny German czy też Edyty Geppert.

Halina Prządka zabrała zebranych w miętnieńskim dworku w sentymentalną wędrówkę po życiu, ponieważ w swoich utworach wspomina przeszłość i dawne życie na wsi, pisze o pięknie otaczającego ją świata, o okolicy w której mieszka, o Ziemi Garwolińskiej. Podejmuje w twórczości tematy dotyczące życiowych wyborów, rozterek, uczuć i wartości. Pisze o wierze i o Bogu czy o tęsknocie za tymi, których nie ma.

Słuchacze gromkimi brawami i bukietami kwiatów podziękowali jej za chwile refleksji, zadumy oraz wspomnień lat dziecinnych, a przede wszystkim za czar płynący z poezji. W spotkaniu autorskim wziął udział starosta Marek Chciałowski, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski wraz z małżonką, burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, ks. Jerzy Janowski, proboszcz parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem, a także rodzina, znajomi i miłośnicy poezji.

-Drogie Panie, chcę serdecznie podziękować za ten wieczór poezji i muzyki. Pani Halino, podzieliła się Pani z nami swoją duszą, przeniosłaś nas w świat swojej małej ojczyzny Piastowa, swoich wspomnień rodziców, dziadków, otaczającego cię świata, piękna przyrody- przeniosłaś nas do powiatu garwolińskiego. Ten powiat się zmienia dzięki takim ludziom, którzy mają pasję i odwagę, miłość i talent do pisania, bo myślę, że nadszedł czas, żeby spojrzeć na ten powiat troszeczkę inaczej, nie tylko przez inwestycje, nie tylko poprzez wykonanie trwałego pomnika z marmuru, ale poprzez ten pomnik przeniesiony na łamy wiersza, zeszytu, kartki, który będzie na długo brzmiał w naszych uszach i często będziemy do niego wracać - powiedział starosta Marek Chciałowski, wręczając poetce bukiet kwiatów. Słowa uznania  starosta skierował również w stronę Alicji Kamoli, której śpiew zachwycał.

Marek Chciałowski zapowiedział także, że występ Haliny Prządki jest pierwszym z cyklu spotkań „Dworek Poezji”. -To dzisiejsze, symboliczne otwarcie sprawi, że będziesz patronką tego cyklu spotkań z poezją, która jest nowym promykiem otwarcia dla kultury w powiecie garwolińskim - mówił. Swojego wzruszenia nie kryła też burmistrz Mirosława Miszkurka.

mat. pras./opr. łk

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

Dzieje się!

15 lipiec 12:45
Kuba Guzik Kino
15 lipiec 15:15
Kuba Guzik Kino
15 lipiec 17:45
Jurassic World Upadłe Królestwo 3D dubbing Kino
15 lipiec 20:30
Dziedzictwo Hereditary Kino
16 lipiec 12:45
Kuba Guzik Kino
16 lipiec 15:15
Kuba Guzik Kino
16 lipiec 17:45
Jurassic World Upadłe Królestwo 2D napisy Kino

Dzieje się!

15 lipiec 12:45
Kuba Guzik Kino
15 lipiec 15:15
Kuba Guzik Kino
15 lipiec 17:45
Jurassic World Upadłe Królestwo 3D dubbing Kino
15 lipiec 20:30
Dziedzictwo Hereditary Kino
16 lipiec 12:45
Kuba Guzik Kino
16 lipiec 15:15
Kuba Guzik Kino
16 lipiec 17:45
Jurassic World Upadłe Królestwo 2D napisy Kino
16 lipiec 20:30
Dziedzictwo Hereditary Kino