„Biblioteka nie tylko bajkowa” w Wildze

Opublikowano: 25 luty 2015, 08:00 Kategoria Kultura
wilgabiblioteka

Warsztaty taneczne, dziennikarskie, konkursy, imprezy integracyjne. Z tego wszystkie korzystają lub wkrótce skorzystają mieszkańcy gminy Wilga. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Razem dla Gminy Wilga” rozpoczęło realizację projektu „Biblioteka nie tylko bajkowa”.

Dofinansowanie wysokości 26,9 tys. zł pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu „Promocji literatury i czytelnictwa – Partnerstwo publiczno – społeczne” administrowanego przez Instytut Książki.

Projekt ma na celu podkreślenie i wzmocnienie społecznej funkcji Gminnej Biblioteki Publicznej w Wildze. - Dzięki udziałowi w tej inicjatywie biblioteka stanie się centrum kultury, edukacji, informacji oraz miejscem sprzyjającym integracji i aktywizacji środowiska lokalnego. Zaplanowane działania: promowanie idei wolontariatu, gra terenowa, twórcze warsztaty, swobodne zabawy artystyczne, inscenizacje aktorskie, konkursy oraz happening i święto biblioteki będą inspirowane sztuką i literaturą polską. Zainicjowane wydarzenia spowodują, że biblioteka stanie się nowoczesnym punktem komunikacji, w którym będzie można rozwijać wiedzę i poszerzać horyzonty, jednocześnie szanując przeszłość i kreując przyszłość – informuje prezes stowarzyszenia Grażyna Gontarz.

Mieszkańcy Wilgi mają do dyspozycji szereg działań. Niektóre z nich już się rozpoczęły. Wśród nich warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych oparte na literaturze polskiej. Efektem spotkań, prowadzonych pod okiem instruktora, będzie happening, podczas którego uczestnicy wystąpią we własnoręcznie zaprojektowanych strojach. Stowarzyszenie ogłosiło konkurs plastyczny na logo projektu. Zwycięska grafika zostanie umieszczona na kubkach promocyjnych.

Rozpoczęły się także warsztaty dziennikarsko-pisarskie. Po poznaniu teorii dziennikarskiego fachu uczestnicy przystąpią do samodzielnego pisania tekstów. Artykuły znajdą się w trzech numerach gazetki „Oczami młodych”, które zostaną wydaną do końca czerwca.

Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs z wiedzy o książce i bibliotece, przeprowadzany w Dniu Bibliotekarza. „Słowny labirynt” to nazwa planowanych zajęć literacko-plastycznych dla seniorów i ich wnuków. - Chcemy zainicjować takie warsztaty, ponieważ czasami mamy wrażenie, że mówimy różnymi językami, a jednak się dogadujemy. Myślą przewodnią warsztatów będą rozmowy z rodzicami, dziadkami, sąsiadami, przyjaciółmi o słowach i zwrotach, które bardzo lubią, ale które – ich zdaniem – wychodzą już z codziennego użycia – wyjaśnia Grażyna Gontarz.

Tradycyjnie w maju zostanie zorganizowany kolejny „Dzień sąsiada”. Każdy mieszkaniec będzie miał niecodzienną okazję odwiedzić swoich sąsiadów, którzy podzielą się z gośćmi przygotowanymi przez siebie przysmakami, pochwalą się swoimi osiągnięciami artystycznymi, zebranymi kolekcjami oraz podzielą się swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami.

Na 20 czerwca zaplanowane jest „Święto biblioteki”. - Tak duże wydarzenie ożywi aktywność kulturalną naszych mieszkańców oraz przyczyni się do integracji różnych grup. Atrakcje zaplanowane w trakcie uroczystości będą adresowane do wszystkich grup wiekowych, nie pozwalając nudzić się nikomu – zapewnia nasza rozmówczyni.

Łukasz Korycki

Komentarze  

0 #3 ha, haMisia 2015-03-02 17:22
To aż nadto widać, że Warsztaty robione są pod konkretną osobę. Za taką forsę to ściągnęlibyście profesjonalistó w.
Cytować
0 #2 Bat....... 2015-02-26 21:41
Cytuję Józek:
Dlaczego pan Korycki nie napisze, że to on prowadził będzie warsztaty dziennikarskie jako "nauczyciel, dziennikarz z 9- letnim doświadczeniem w zawodzie, prowadzący portal wirtualny garwolin.pl".


Nie może się biedak dorobić. W szkole prawie 2 etaty, portal i jeszcze kursy. Powinno się robić jedno a dobrze, a po łebkach kilka zadań.
Cytować
0 #1 Wiśta wioJózek 2015-02-26 12:20
Dlaczego pan Korycki nie napisze, że to on prowadził będzie warsztaty dziennikarskie jako "nauczyciel, dziennikarz z 9- letnim doświadczeniem w zawodzie, prowadzący portal wirtualny garwolin.pl".
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież