Seniorzy w centrum uwagi

Opublikowano: 06 październik 2017, 16:12 Kategoria Aktualności
seniorzypowiatowy dzień seniora

We wtorek w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbył się Powiatowy Dzień Seniora. To kolejne wydarzenie z programu "Edukacja szansą na redukcję zagrożeń w powiecie garwolińskim" w ramach ministerialnego programu Razem Bezpieczniej

Na wydarzenie, które miało uzmysłowić seniorom, że można łączyć przyjemne z pożytecznym, uczyć się i świetnie bawić, przybyli seniorzy z całego powiatu garwolińskiego. Uroczystego otwarcia dokonali mł. insp. Iwona Czarnocka - Komendant Powiatowy Policji i Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk. Głos zabrali także Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski i Burmistrz Miasta Garwolina Tadeusz Mikulski.

 

Jako pierwsi na scenie wystąpili seniorzy ze Stowarzyszenia Klub Seniora Pogodni w Sobolewie, którzy przedstawili spektakl pt. "Kopciuszek" w reż. Elżbiety Radziej. Zagadnienia bezpieczeństwa osób starszych w domu i przestrzeni publicznej omówiła asp. Danuta Kalinowska z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, prezentując zebranym film pt. "Nie daj się złowić". St. sierż. Krzysztof Sykuła z Wydziału Ruchu Drogowego przedstawił zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym dedykowane kierowcom pojazdów mechanicznych i niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Każdy z uczestników otrzymał opaskę odblaskową. O tym jak bezpiecznie podejmować decyzje cywilno-prawne, czyli o prawach konsumenta w sytuacji dokonywania zakupów i umów na świadczenie usług poza lokalem handlowym mówił adwokat Marek Wojdat. Kolejne dotyczyły tematów przyjemnych i bardzo potrzebnych. Kinga Smak opowiedziała o wykorzystaniu elementów arteterapii w ofercie Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach skierowanej do seniorów, natomiast Iwona Poreda zaprezentowała ofertę Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie z uwzględnieniem audiobooków i urządzenia dla osób starszych, niepełnosprawnych Czytak Plus, które odtwarza książki zapisane w formacie MP3.

Uczestnicy spotkania mieli czas na integracje podczas przerwy kawowej przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie. Po przerwie rozpoczęto cykl wykładów na temat zdrowego stylu życia i ochrony zdrowia. Magdalena Kasprzak z Centrum Dietetycznego Naturhause opowiedziała o potrzebie dopasowania diety i aktywności do wieku. Farmaceutka Joanna Lechnio przybliżyła temat bezpiecznego stosowania leków, suplementów diety i ziół, ostrzegła także przed najistotniejszymi zagrożeniami wynikających z nieprawidłowego stosowania tych środków. Renata Liszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie opowiedziała o profilaktyce i leczeniu grypy, a studentka pielęgniarstwa Paulina Całczyńska zaprezentowała tematykę chorób cywilizacyjnych min. nadciśnienia, udarów, cukrzycy, osteoporozy i wskazała jak im skutecznie zapobiegać.

Podsumowaniem tego bogatego w wiedzę dnia była bardzo zabawna komedia Stefanii Grodzieńskiej pt. "Kawałki męskie i żeńskie" w reż. Izabeli Rękawek przygotowana przez Teatr O!Mamy działający przy Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Dla niestrudzonych ostatnim punktem programu były warsztaty makijażu prowadzone przez wizażystkę Annę Parol. Podczas całego wydarzenia można było zasięgnąć rady pielęgniarki i dietetyka, porozmawiać z przedstawicielami PSSE w Garwolinie oraz zapoznać się z ofertą Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie i Biblioteki Pedagogicznej w Garwolinie.

Uczestnicy spotkania wyrażali nadzieję, że Powiatowy Dzień Seniora na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz powiatu garwolińskiego.

mat.pras./oprac. jd

fot. mat.pras.

 

Komentarze  

+1 #1 stronka tupolizackaggrr 2017-10-08 20:58
strona spadła na PSY, obiektywizmu zero,tupolizact wo władzom. pewnie po wyborach trzeba stronke likiwdowac
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

Dzieje się!

24 czerwiec 13:30
Odlotowy nielot 3D Kino
24 czerwiec 15:30
Odlotowy nielot 2D Kino
24 czerwiec 17:30
Han Solo: Gwiezdne wojny 3D dubbing Kino
24 czerwiec 20:30
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara Kino
25 czerwiec 13:30
Odlotowy nielot 3D Kino
25 czerwiec 15:30
Odlotowy nielot 2D Kino
25 czerwiec 17:30
Han Solo: Gwiezdne wojny 2D napisy Kino

Dzieje się!

24 czerwiec 13:30
Odlotowy nielot 3D Kino
24 czerwiec 15:30
Odlotowy nielot 2D Kino
24 czerwiec 17:30
Han Solo: Gwiezdne wojny 3D dubbing Kino
24 czerwiec 20:30
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara Kino
25 czerwiec 13:30
Odlotowy nielot 3D Kino
25 czerwiec 15:30
Odlotowy nielot 2D Kino
25 czerwiec 17:30
Han Solo: Gwiezdne wojny 2D napisy Kino
25 czerwiec 20:30
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara Kino