Cartex

Święto strzelców z Garwolina

Opublikowano: 16 maj 2017, 14:45 Kategoria Aktualności
pułkoweLeszczyny

1. Pułk Strzelców Konnych wielkimi literami wpisał się w historię Garwolina, a święto pułku na stałe wpisało się w kalendarz majowych wydarzeń. W niedzielę w Leszczynach można było podziwiać pokazy sprawności kawaleryjskich, posłuchać koncertu, wziąć udział w zawodach sportowych i posilić się grochówką.

Obchody święta 1. Pułku Strzelców Konnych trwały dwa dni. W sobotę odbyła się uroczysta akademia w Zespole Szkół nr 2 przy Alei Legionów, a pod pomnikiem 1. PSK przy Sądzie Rejonowym zostały złożone wiązanki kwiatów. Drugi dzień wspólnego świętowania odbył się w Leszczynach.

W niedzielę o 13:30 na terenie OSP Leszczyny przy ul. Sławińskiej została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył pochodzący z Leszczyn ks. dr hab. Jan Zowczak, a homilię wygłosił ks. Edmund Szarek, proboszcz parafii w Łaskarzewie. Uroczystości odbyły się z udziałem pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli władz – między innymi posła Grzegorza Woźniaka oraz burmistrza Garwolina Tadeusza Mikulskiego.

 

W programie obchodów święta każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Był koncert Orkiestry Dętej OSP Garwolin, pokazy sprawności kawaleryjskich, a później inscenizacja epizodu "Ukrycia sztandaru 1PSK" podczas bitwy pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu 1939 roku. Tradycyjnie nie zabrakło także wojskowej grochówki z kuchni polowej. Najmłodszych ucieszyła możliwość jazdy na kucykach. Można było także obejrzeć wystawa sprzętu organizacji pro obronnej czy miasteczko rycerskie. Do rąk uczestników wydarzenia trafiły także specjalnie wydrukowane na tę okoliczność karty pocztowe.

W ramach obchodów w niedzielę w Leszczynach odbył się drugi bieg w ramach Grand Prix Ziemi Garwolińskiej – Bieg ułański (szczegółowa relacja z biegu wkrótce).

jd

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

Dzieje się!

Dzieje się!

25 maj 13:30
Kaczki z gęsiej paczki 3D dubbing Kino
25 maj 15:45
Kaczki z gęsiej paczki 2D dubbing Kino
25 maj 18:00
Pół na pół Kino
25 maj 20:30
Prawdziwa historia Kino
26 maj 13:30
Kaczki z gęsiej paczki 3D dubbing Kino
26 maj 15:45
Kaczki z gęsiej paczki 2D dubbing Kino
26 maj 18:00
Pół na pół Kino
26 maj 20:30
Prawdziwa historia Kino