Cartex

Młodzież z Maciejowic ożywia powiat

Opublikowano: 26 kwiecień 2017, 07:05 Kategoria Aktualności
maciejowicemiętneekologia

Działają i wzajemnie sobie pomagają w ramach ogólnopolskiego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola”. Mowa tu o młodzieży  z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach oraz Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Publiczne Gimnazjum im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach po raz kolejny bierze udział w programie "Ożywić Pola” promującym realizacje zasad zrównoważonego rozwoju i polityki ekologicznej.  W historii programu młodzież z powiatu garwolińskiego stawała na podium wiele razy zajmując pierwsze miejsca. Wystartowali również w kolejnej dziesiątej już jubileuszowej edycji tej ogólnopolskiej akcji. W ramach działań związanych z Rokiem Gęgawy uczniowie pod opieką Pani Marty Kujawy nawiązali m.in. współpracę z Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

- Współpracę zaczęliśmy od sprzątania na wiosnę terenów zieleni w zabytkowym parku. Dzięki pomocy uczniów z Gimnazjum w Maciejowicach wspólnymi siłami pozbyliśmy się śmieci po zimie oraz oczyściliśmy część siedmiohektarowego terenu z gałęzi i zeszłorocznych liści. Zostało jeszcze sporo pracy, ale w miarę możliwości systematycznie staramy się by to miejsce nie straszyło, jak to było w ostatnich latach. A zachęcało do spacerów i przyjemnego spędzania czasu. Park wymaga dużego nakładu pracy, czasu i funduszy. Otrzymaliśmy od młodzieży ogromne wsparcie, za co serdecznie dziękuję – informuje dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

- I wspólnie apelujemy dbajmy o czystość naszego otoczenia. Park otaczający dwór w Miętnem przez ostatnie lata nazywany niechlubnie „śmieciowym” faktycznie w tym stanie nie był wizytówką naszego powiatu. Nie jest to jednak jedyne takie miejsce w powiecie. W Miętnem sytuacja się zmienia, teren ma gospodarza, odwiedzają go mieszkańcy i goście. To nasze dziedzictwo, o które powinniśmy dbać, chociażby przez mały gest jakim jest wyrzucenie śmiecia do kosza a nie pod nogi. Wzięliśmy udział w inicjatywie posprzątania parku, a w mediach zabieramy głos po to, aby ta lekcja poszanowania środowiska pobudziła w mieszkańcach powiatu odpowiedzialność za nasze środowisko naturalne – dodaje Pani Marta Kujawa – koordynatorka młodzieży z Maciejowic.

W ramach akcji „Ożywić pola” Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprosiło do Miętnego uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Michałówce.  Młodzież z nadwiślańskiej gminy w kolejnej inicjatywie przeprowadziła dla dzieci z podstawówki zajęcia edukacyjno – przyrodnicze oraz grę terenową. Uczestnicy mieli za zadanie m.in. zapamiętać informacje dotyczące zarówno historii dworku w Miętnem, jak również budowy, gniazdowania i życia gęsi gęgawy. Młodzież uczyła się segregować śmieci. Podczas zabawy „5 sekund” i „Koło Fortuny” miała okazję wykazać się wiedzą z zakresu gospodarki leśnej, ochrony środowiska, życia zwierząt, roślin oraz wiedzy historycznej powiatu garwolińskiego. W grze terenowej dzieci m.in. odgadywały odgłosy zwierząt i ptaków np. gęsi gęgawy – królowej tegorocznej akcji  oraz ich tropy, układali puzzle, rysowały zwierzęta.

Na uczestników zajęć czekały słodkości. Dla utrwalenia wiedzy zdobytej w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, szkoła w Michałówce otrzymała plansze edukacyjne „Dzika natura Mazowsza”.  Na zakończenie nietypowej lekcji szkoły integrowały się przy ognisku.

To pierwsze, ale nie ostatnie inicjatywy. W planach są już kolejne.

mat. pras.

Komentarze  

0 #1 ekolider2kosz 2017-04-26 12:17
zlepek 2 klas i na dodatek sprzątanie terenu publicznego.... oj fantazjo...:)
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

Dzieje się!

Dzieje się!

25 maj 13:30
Kaczki z gęsiej paczki 3D dubbing Kino
25 maj 15:45
Kaczki z gęsiej paczki 2D dubbing Kino
25 maj 18:00
Pół na pół Kino
25 maj 20:30
Prawdziwa historia Kino
26 maj 13:30
Kaczki z gęsiej paczki 3D dubbing Kino
26 maj 15:45
Kaczki z gęsiej paczki 2D dubbing Kino
26 maj 18:00
Pół na pół Kino
26 maj 20:30
Prawdziwa historia Kino