Dzień pamięci w Lisich Jamach

Opublikowano: 16 wrzesień 2016, 11:28 Kategoria Aktualności
Lisie Jamygmina Garwolin

Mszą święta, apelem poległych oraz złożeniem wiązanek kwiatów uczczono pamięć ponad 2,5 tys. ofiar niemieckiego totalitaryzmu. Po raz pierwszy od ponad 20 lat uroczystości rocznicowe odbyły się w Lisich Jamach.

W pierwszych dniach września 1939 na Garwolin spadają bomby, które niszczą doszczętnie miasto i jego zabudowę, ale nie wolę mieszkańców! Okupant niemiecki od pierwszych dni szerzył terror wymierzony szczególnie w stronę mieszkańców powiatu wyznania mojżeszowego, ale także w ówczesną elitę mieszkańców ziemi garwolińskiej: byłych wojskowych, nauczycieli, części urzędników- elitę społeczeństwa, w której niemiecki okupant widział zagrożenie. Represje dotknęły różne warstwy społeczne oraz wyznaniowe. Szczególnie silne represje dotknęły Garwolin w czasie sprawowania władzy przez starostę Freudenthala. To czas, kiedy las, w którym się znajdujemy pogrążył się we krwi, czas, kiedy życie oddało ponad 2500 ludzkich istnień – podkreślali prowadzący wczorajsze uroczystości Kinga Smak, dyrektor Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach i Dariusz Zieliński ze Szkoły Podstawowej w Michałówce.

W Lisich Jamach zginęli Żydzi, Polacy, Cyganie i jeńcy radzieccy. Ich pamięć w miejscu kaźni uczcili wczoraj przedstawiciele władz, stowarzyszeń, instytucji publicznych, kombatanci, uczniowie. Organizatorem uroczystości była Gmina Garwolin na czele z wójtem Marcinem Kołodziejczykiem oraz Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział między innymi: wnuk Władysława Jóźwickiego ps. „Sęp” mecenas Władysław Jóźwicki, Wacław Domański - członek Stowarzyszenia Wczoraj Dziś Jutro dla Garwolina i Powiatu, jeden z niewielu żyjących świadków tamtych dramatycznych wydarzeń, Jadwiga Rojek - żołnierz Armii Krajowej, poseł Grzegorz Woźniak i poseł Stanisława Prządka, Beata Ługowska – przedstawicielka Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Agnieszka Zawadzka – przedstawicielka Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, Rabin Elis Yyehoshua, starostę powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, burmistrzowie i wójtowie z gmin powiatu garwolińskiego na czele z burmistrzem Garwolina Tadeuszem Mikulskim, radni gminy Garwolin, miasta Garwolin, przedstawiciele służb mundurowych.

Uroczystości odbyły się w asyście Stowarzyszenia Kawaleryjskiego I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Mszę świętą w intencji poległych na terenie Lisich Jam odprawił ksiądz proboszcz Jerzy Janowski z Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. Psalm 23 oraz modlitwę El Male Rachamim odmówił Rabin Elis Yyehoshua, reprezentant Naczelnego Rabina Polski.

Uroczystości uświetniła orkiestra Wojska Polskiego, a montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie z Zespołu Szkół w Michałówce.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody dla laureatów konkursu plastycznego pt. "Dzień pamięci ofiar totalitaryzmu"

Kategoria szkoła podstawowa:

I Anna Grzegrzółka SP im. Orła Białego w Michałówce

II Natalka Przybysz SP im. Orła Białego w Michałówce

III Ada Burno SP im. Orła Białego w Michałówce

Wyróżnienie Bogna Rachwalak SP im. Orła Białego w Michałówce

Kategoria liceum i gimnazjum:

I Weronika Redka Gimnazjum w Michałówce

II Michał Lasocki Publiczne Gimnazjum nr 2 w Garwolinie

III Joanna Różycka Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wyróżnienie Magdalena Parol Gimnazjum w Michałówce

mat.pras./jd

fot. mat.

 

 

Komentarze  

0 #3 przedruk to "kiszka"konio 2016-09-18 07:58
Jak nie uczestniczy sie w tym wydarzeniu tylko dokonuje sie przedruku to sie pisze wiele bzdur co widać w tym artykule.
Cytować
0 #2 Fałszywy...Aam 2016-09-16 23:23
Cytuję Herbi:
Droga Redakcjo, DLACZEGO artykuł z tak ważnego wydarzenia jest "schowany głęboko" w portalu. Co ma Smoleńsk do Lisich Jam???

Człowieku - robisz coś dla poklasku i zaszczytnego miejsca w pierwszym szeregu?? Uważaj zeby nie wypchnęli cię na ostatnie zapomniane miejsce. Jeśli chcesz się chwalić swoją działalnoscią to wykup sobie reklamę. Jesli robisz coś dla pamięci tych co zginęli - zamilcz bo twój głos jest głosem podłej rozpaczy za pychą i splendorem który ci się nie należy jako marnej nic nie znaczącej pchle.
Cytować
0 #1 ARTYKUŁHerbi 2016-09-16 14:03
Droga Redakcjo, DLACZEGO artykuł z tak ważnego wydarzenia jest "schowany głęboko" w portalu. Co ma Smoleńsk do Lisich Jam???
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież