Cartex

Dożynki w Borowiu z akcentem na tradycję

Opublikowano: 22 sierpień 2016, 08:04 Kategoria Aktualności
borowiedożynki

Niezwykle barwne były obchody dożynek w gminie Borowie. Mieszkańcy zadbali, aby tradycja poszanowania ciężkiej pracy na roli nie została zapomniana.

Wczorajsze Święto Chleba w Borowiu rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele. – Dzisiaj dziękujemy za plony ziemi, za dar ziemi i wielki wysiłek ludzi, którzy z miłości do ziemi potrafią sprawić, że ona rodzi plony – podkreślał w homilii proboszcz ks. Dariusz Parafiniuk.

Po eucharystii barwny korowód, na czele z borowiecką orkiestrą dętą, przeszedł na plac w centrum miejscowości. Na uwagę zasługiwały misternie plecione wieńce. Oprócz tradycyjnych form kielichów czy obrazów, mieszkańcy przygotowali konstrukcje m.in. na kształt kaplicy w Głoskowie czy stodółki w Lalinach. Wyjątkowo zaangażowani w tegoroczne dożynki byli mieszkańcy Gościewicza, którzy przenieśli się prosto do Serbinowa z powieści „Noce i dnie”.

Dożynkowy chleb na ręce włodarzy gminy przekazali starostowie tegorocznego święta – Magdalena i Grzegorz Kaczmarczykowie z Jaźwin. Wójt Wiesław Gąska i przewodnicząca rady gminy Alicja Szaniawska zapewniali, że owoc tegoroczny zbóż będą dzielić sprawiedliwie. Niespotykanym w innych zakątkach powiatu zwyczajem jest w Borowiu uroczysty walczyk, w którym biorą udział także zaproszeni oficjele. Do tańca przygrywała kapela Bocianisko.

- Dożynki to jedne z najpiękniejszych dni w roku. W tym dniu więcej jak co dzień mówimy o rolnikach, o ich ciężkiej pracy, o uzyskanych plonach. To także dzień, w którym Bogu dziękujemy za owoce tej pracy i prosimy o błogosławieństwo na przyszły rok gospodarczy – mówił wójt Wiesław Gąska.

Na podtrzymanie polskiej tradycji dożynek zwracali uwagę także pozostali goście. Wśród nich byli m.in. poseł Grzegorz Woźniak, radni województwa mazowieckiego Marian Piłka i Krzysztof Żochowski, wójtowie – Bożena Kwiatkowska z Parysowa, Jerzy Jaroń z Miastkowa Kościelnego, Robert Chychłowski z Wilgi, Komendant Powiatowy Policji insp. Adam Czyżewski. Wicemarszałek senatu Marię Koc reprezentował Michał Jaworski.

Łukasz Korycki

Komentarze  

0 #2 dożynkinoce i dnie 2016-08-24 07:57
Pięknie
Cytować
0 #1 dożynkinoce i dnie 2016-08-24 07:56
Piękny korowód dożynkowy. Każdy się postarał. " Noce i dnie" to wspaniały pomysł. Gratulacje dla wszystkich.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Dzieje się!

Dzieje się!

22 maj 14:00
Tam gdzie mieszka Bóg Kino
22 maj 16:00
Tam gdzie mieszka Bóg Kino
22 maj 18:00
Rampage: Dzika furia 2D napisy Kino
22 maj 20:30
Prawda czy wyzwanie Kino
25 maj 13:30
Kaczki z gęsiej paczki 3D dubbing Kino
25 maj 15:45
Kaczki z gęsiej paczki 2D dubbing Kino
25 maj 18:00
Pół na pół Kino
25 maj 20:30
Prawdziwa historia Kino

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.