Gmina Borowie zaoszczędzi na oświetleniu

Opublikowano: 13 luty 2015, 06:46 Kategoria Aktualności
borowieoświetlenie

Nawet połowę mniej niż do tej pory może płacić gmina Borowie za oświetlenie uliczne. W tym roku planowana jest kompleksowa wymiana lamp na energooszczędne. Dla miejscowego samorządu, to kolejna, po projekcie solarnym, proekologiczna inwestycja.

W tegorocznym budżecie na wymianę oświetlenia w całej gminie na tzw. ledowe zapisano 300 tys. zł. Podobną kwotę samorząd co roku wydaje na energię zużywaną przez latarnie oraz ich konserwację.

Po zakończonej inwestycji mają pojawić się oszczędności. – Obecnie w Borowiu, na jednym odcinku złożonym z 38 lamp, są już zamontowane lampy energooszczędne. Widzimy po pierwszym okresie rozliczeniowym, że oszczędności w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku wynoszą 50 proc. – zaznacza wójt gminy Borowie Wiesław Gąska.

Samorząd przy realizacji inwestycji liczy na wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymiana oświetlenia to kolejne proekologiczne zadanie realizowane w gminie Borowie. Samorząd, razem z gminą Pilawa i parafią Trąbki, realizuje projekt montażu instalacji do podgrzewania wody dzięki energii słonecznej.

Łukasz Korycki

Komentarze  

-7 #8 zamilczegon 2015-02-17 22:58
odwagi do wójta ? Smieszysz .Z takimi jak on się nie gada .
Cytować
+11 #7 egon fujprosty chłop ze wsi 2015-02-16 16:28
Panie ręd.... - zamiast pisać tutaj te brednie idź się zapytaj Pana Wójta - nie ty nie pójdziesz, bo takie gni... nie maja odwagi. Albo wyślij maila z zapytaniem - też brak ci odwagi? Na pewno, bo tylko anonimowe kalumnie potrafisz wylewać... Cytuję egon:
ze te rzekome pieniądze z zewnątrz nie pochodzą od wujka z ameryki tylko trzeba je wpłacić do unii i dopiero można je dostać albo i nie .W pierwszej kolejności to trzeba wyjasnic sprawę rowu na potrzeby oczyszczalni nazwanego rzeką borowianką ..Jakoś o tym ani słowa.
Cytować
-17 #6 wójt nie pojmujeegon 2015-02-16 12:42
ze te rzekome pieniądze z zewnątrz nie pochodzą od wujka z ameryki tylko trzeba je wpłacić do unii i dopiero można je dostać albo i nie .W pierwszej kolejności to trzeba wyjasnic sprawę rowu na potrzeby oczyszczalni nazwanego rzeką borowianką ..Jakoś o tym ani słowa.
Cytować
+4 #5 Nowoczesnoscnowoczesny elektryk 2015-02-16 09:24
Cytuję ree:
ciekawe ile będzie kosztowała konserwacja tych lamp bo w artykule nic nie wspominają o tym ???

tu chyba pisze jakis stary elektryk - który zarabia na wymianie tradycyjnych żarówek.A przecież czas świecenia żarówki LED jest o wiele dłuższy od czasu świecenia żarówki tradycyjnej. Poza tym jak napisał Michał, to będa żarówki z szerokim kątem a nie punktowe. Stary elektryku, idz z duchem czasu i poznawaj nowe technologie.
Poza tym wszystkim może to niektórym wyda sie dziwne ale gmina zaoszczędzi na tym. Koszt inwestycji jest drogi - tylko pieniądze na to w wiekszości są z zewnątrz ale koszty eksploatacji, energi sie znacznie zmniejszą, i to tymi kosztami jest obciązony budżet gminy.
Cytować
-3 #4 reeree 2015-02-13 20:35
ciekawe ile będzie kosztowała konserwacja tych lamp bo w artykule nic nie wspominają o tym ???
Cytować
+8 #3 LedziakiMichał 2015-02-13 10:40
Cytuję marcinkroll:
Jako stary elektryk, wypowiem się. Te żarówki będą świecić tylko pod slupem i pozostaną miedzy latarniami t.z. martwe pola (niedoświetlenie) pzdr


Ok. Żeby wysnuć takie wnioski musisz posiadać wiedzę jaką moc dokładnie będą miały pojedyncze latarnie, a czuję, że takowej nie posiadasz. Jeśli moc będzie mała to rzeczywiście LEDy mogą sobie nie poradzić, ale jeśli zrobi się to z głową i da odpowiednio szeroko ukierunkowane światło to tego problemu nie będzie. Wszystko zależy od konstrukcji lampy. W dzisiejszych czasach oświetlenie LED nie musi dawać punktowego, wąskiego światła. :) Przykład ulicy oświetlonej w technologii LED http://www.brasit.pl/wp-content/uploads/2013/01/17.jpg
Cytować
-8 #2 marcinkrollmarcinkroll 2015-02-13 09:14
Jako stary elektryk, wypowiem się. Te żarówki będą świecić tylko pod slupem i pozostaną miedzy latarniami t.z. martwe pola (niedoświetleni e) pzdr
Cytować
+18 #1 Proszę bardzoMichał 2015-02-13 08:28
Taka niby niepozorna gmina a dzieje się tam więcej niż w wielu innych gminach naszego powiatu. Zaoszczędzą na oświetleniu i będzie kasa na coś innego.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież