Patriotyczne uroczystości w Borowiu

Opublikowano: 13 listopad 2014, 08:22 Kategoria Aktualności
borowie11 listopada

Mszą świętą sprawowaną przez proboszcza parafii ks. Dariusza Parafiniuka w intencji Ojczyzny rozpoczęły się w Borowiu obchody 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe szkół w Głoskowie i Borowiu, a także z OSP w Borowiu i Chrominie. W uroczystej mszy uczestniczy licznie  mieszkańcy gminy Borowie, młodzież i nauczyciele z borowieckich szkół i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, wójt gminy Wiesław Gąska, przewodnicząca Rady Gminy Alicja Szaniawska, sekretarz Gminy Marta Serzysko, delegacje z zakładów pracy.

Święto radości

Po zakończeniu mszy świętej chór szkolny „Orchidea” z Zespołu Oświatowego w Borowiu przedstawił montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej. Dalsza część uroczystości miała miejsce przy Figurze Najświętszego Serca Jezusowego w parku w centrum Borowia.

Na  początku tej uroczystości po odśpiewaniu hymnu, Wójt Gminy Wiesław Gąska wygłosił okolicznościowe przemówienie.- 11 Listopada to dzień radości z odzyskania umiłowanej ojczyzny, to dzień, w którym naród powstał z kolan, to dzień powrotu nadziei wielu milionów Polaków. Na ten dzień czekały pokolenia. Na ten dzień czekali nasi przodkowie nieustannie modląc się do Boga tymi słowami: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. To, co wydawało się niemożliwe – stało się. Przyszła nagle, pełna nadziei, pełna wiary, wolna, niepodległa Polska – podkreślał włodarz.

Współczesny patriotyzm

Wójt mówił także o współczesnym wymiarze patriotyzmu. - Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca oraz przyzwoite życie bez cynizmu i zakłamania, to patriotyzm XXI wieku. Patriotyzmem jest też udział w życiu publicznym, wywieszenie flagi biało czerwonej w takim dniu jak dzisiejszy. Patriotyzmem możemy także nazwać udział w wyborach i wrzucenie kartki na odpowiednich ludzi, którzy w następnych latach będą nas reprezentować, dokonywać w naszym imieniu wyborów – zaznaczał.

Następnie  delegacje samorządu gminy Borowie i parafii, jednostek organizacyjnych i zakładów  pracy, instytucji, zespołów ludowych, a także mieszkańcy złożyli kwiaty. Po mszy przed kościołem wśród uczestników uroczystości rozdano 150 biało–czerwonych goździków, które zostały złożone pod figurą.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestniczy uroczystości zwiedzili wystawę znajdującą się w zabytkowym kościele poświęconą osobą deportowanym Sybirakom. Uczestników uroczystości Gminny Ośrodek Kultury częstował gorącą kawą, herbatą i pączkami.

mat. pras./opr. łk

fot. UG Borowie

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

czmrcozek podpis