Gm. Borowie: Wójt przeciwny budowie wiatraków

Opublikowano: 25 wrzesień 2014, 07:07 Kategoria Aktualności
borowiewiesław gąskawiatraki

Wójt gminy Borowie odmówił zgody na budowę elektrowni wiatrowej w Borowiu. Wiesław Gąska jest pierwszy włodarzem z powiatu, który tak stanowczo opowiada się przeciw tego typu inwestycjom.

Temat budowy wiatraka w Głoskowie, na północ od trasy krajowej nr 76, wypłynął w 2011 roku. Wówczas to urzędu gminy wpłynął wniosek prywatnego przedsiębiorcy o wydanie stosownej decyzji. Regionalny Dyrektor  Ochrony Środowiska w Warszawie potwierdził w swojej opinii konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania elektrowni wiatrowej na środowisko. Podobnego zdania był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie. Opracowywanie raportów przez wnioskodawcę trwało do końca ubiegłego roku.

Mieszkańcy mówią: Nie!

W międzyczasie do borowieckiego urzędu wpłynął protest mieszkańców Głoskowa. 156 osób opowiedziało się przeciw inwestycji. W argumentacji podali zbyt bliską odległość planowanego masztu od zabudowań (430 metrów) oraz zablokowanie możliwości rozbudowy mieszkaniowej w tej okolicy. Zanim sprawa wiatraków nabrała tempa, mieszkańcy Głoskowa złożyli wniosek o wydłużenie drogi gminnej i przekazując w tym celu nieodpłatnie grunt. Trakt jest położony przy planowanej elektrowni.

Zarzucili też że budowa tego typu inwestycji doprowadzi do spadku wartości ich nieruchomości  a także zagraża zdrowiu. W toku trwania postępowania dwukrotnie doszło do publicznej rozprawy, które odbyły się w miejscowej remizie. Mieszkańcy mieli możliwość wypowiadania się i zgłaszania swoich zastrzeżeń i wątpliwości.

Dodatkowe wpływy do budżetu czy dobro społeczeństwa?

Ostatecznie wójt gminy Borowie wydał decyzję o odmowie zgody na budowę elektrowni o mocy do 500 KW. Jak przyznaje Wiesław Gąska, wybór nie był łatwy. - Z jednej strony trzeba widzieć rozwój gminy, ewentualne  zwiększenie dochodów gminy co ma niebagatelne znaczenie, ale z drugiej strony trzeba widzieć ludzi, mieszkańców gminy której jestem wójtem. Mam świadomość, że tego typu decyzjami można wyrządzić ludziom niepowetowaną krzywdę i straty finansowe na wiele dziesiątek lat – przyznaje włodarz.

Pieniądze z tytułu wpływów podatkowych od elektrowni mogły wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Nie bez znaczenia dla wójta była także bliska odległość planowanego masztu od zabudowań. – 430 metrów do zdecydowanie za mało. W mojej ocenie taka lokalizacja wpływa negatywnie na zdrowie człowieka głównie ze względu na uciążliwość wynikającą z emisji energii w tym hałasu i promieniowania – zaznacza.

Wiesław Gąska zwraca uwagę, że w polskim prawie nie ma jednoznacznych sformułowań mówiących o odpowiedniej odległości elektrowni wiatrowej od zabudowań. Ponadto liczne opracowania naukowe nie rozwiewają wątpliwości co do szkodliwego wpływu konstrukcji na ludzkie zdrowie.

Zamiast elektrowni nowe domy

Drugim argumentem odmowy wójta był fakt, że okoliczny teren w którym lokalizowana jest inwestycja, jest wysoko zurbanizowany. Samorząd Borowia wybudował tam wodociąg, kanalizację. Jest gaz ziemny i energia elektryczna. - Wieś Głosków jest jedną z największych miejscowość w gminie, ma zwartą zabudowę brakuje terenów na budowę nowych budynków mieszkalnych. Wieś ta jest prorozwojowa, bo stale przybywa mieszkańców. To właśnie w tamtym terenie zmuszeni jesteśmy zarezerwować tereny na budownictwo jednorodzinne i zagrodowe – argumentuje włodarz gminy.

Gmina Borowie jest pierwszą, która tak stanowczo podeszła do kwestii elektrowni wiatrowych na swoim terenie. Pierwszy wiatrak powstał w tym roku w Sokole (gm. Sobolew), w planach są kolejne. Zielone światło do inwestycji początkowo dała gmina Parysów. Ostatecznie rada gminy unieważniła stosowne uchwały. Batalia o elektrownie wiatrowe trwa również w gminie Trojanów.

Łukasz Korycki

Komentarze  

+2 #14 Głosujta znów na PSLGospodyni 2014-09-28 20:32
Chłopy budujcie wiatraki niech wam sie w głowach kreci pod rzadami waszej partii PSL. Na pewno nie bedzie lepiej ale pokrecono na pewno. Przyjedzie do was przedstawiciel władz powiatowych po klepie po ramieniu po obiecuje i chłopskie społeczeństwo do głosowania na PSL tak jak w miastach nie dawno stali za papierem do d..y
Cytować
+1 #13 do koniarolnik 2014-09-28 10:59
Cytuję konio:
Ale masz pojęcie .jasne rolnik weźmie piłkę i młoteczek i będzie roabierał wiatrak cztery lata ,a najpierw podłączy rureczkę ,żeby spuścić olej ,to wszystko będzie robił bagatela na wysokości 30 -40 metrów ,gdzie jak wiadomo skowronki będą mu śpiewać .Zdrowia życzę i więcej bezstronności ,chyba ,że jesteś bezpośrednio zainteresowany stąd takie głupoty wypisujesz .Pozdrawiam!!!!konio

Piłką i młoteczkiem to pewnie ty byś demontował wiatrak. Rolnicy do cięcia stali używają palników ale skąd ty miał byś to wiedzieć. Głupoty to ty wypisujesz i to nie tylko w tym wpisie.
Cytować
-9 #12 pytanieegon 2014-09-27 20:43
Po co te wiatraki i o co tyle krzyku .Dziś kombajny mają klimatyzację i nikt z kosą na pole nie chodzi aby stawiać wiatraki i chłodzić rolników .No nie pojęte.
Cytować
+1 #11 Do rolnikkonio 2014-09-27 18:38
Ale masz pojęcie .jasne rolnik weźmie piłkę i młoteczek i będzie roabierał wiatrak cztery lata ,a najpierw podłączy rureczkę ,żeby spuścić olej ,to wszystko będzie robił bagatela na wysokości 30 -40 metrów ,gdzie jak wiadomo skowronki będą mu śpiewać .Zdrowia życzę i więcej bezstronności ,chyba ,że jesteś bezpośrednio zainteresowany stąd takie głupoty wypisujesz .Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
+6 #10 Wiatrwyboryjerzy 2014-09-27 12:06
Od pewnego czasu w powiecie garwolińskim z niewyjaśnionych przyczyn zabrakło kiełbasy wyborczej. Na pólkach umysłów tych wszystkich dla których władza więcej znaczy od seksu, pojawiły się elektrownie napędzane wiatrem, którego siła na naszym terenie, jak to starsze kobiety powiadają jest na poziomie pierdzenia w kij. Być może w niedługim czasie wiatraki zastąpią baśniowe kije samobije, które niektórych nauczą szacunku dla wyborców.
Cytować
+4 #9 Spokojna twoja rozczochranarolnik 2014-09-27 08:57
[quote name="konio.Z tego co wiem to większość "uszczęśliwiony ch " rolników w umowie z firmą stawiającą wiatrak sprawdza zwrot kosztów za przygotowanie terenu po ten "obiekt inżynieryjny" jak to by pięknie powiedział nasz pan starosta, a nie podpisuje umowy na ROZBIÓRKĘ GÓRNEJ CZĘŚCI po skończeniu okresu eksploatacji .Tymczasem tak się składa,,że wiatrak ma również okres używalności i to nie stu i więcej letni jak te które mełły zboże ale znacznie krótszy.Wyobraź cie sobie teraz drodzy dzierżawcy którzy myślicie ,że chwyciliście Pana Boga za nogi mając pięć czy dziesięć tysięcy złotych rocznie jaki będzie koszt rozbiórki tego "obiektu" kiedy firma która go postawiła zwinie d..ę w troki a wam zostawi w spadku "wiatraczek do utylizacji" w tym kilka tysięcy litrów oleju..szczęść Boże na robotę ..w takim przypadku wypadało by powiedzieć ,choć zabrzmi to wtedy jak żart,kiepski żart.To tylko jedna z min na polu "wiatrakowym".Pozdrawiam!!!!konio
Olej to wykorzystają do ogrzewania albo sprzedadzą tak jak obecnie sprzedają przepracowane oleje z traktorów czy innych pojazdów. To są spore pieniądze. W generatorze jest pewnie kilkaset kilo miedzi a miedź jest droga a reszta to złom stalowy który też da się sprzedać. Jak widzisz same dodatkowe zyski a nie kłopot. Znając pracowitość rolników to nawet i fundamenty są w stanie rozkruszyć a gruz wykorzystać do utwardzenia terenu.
Cytować
+6 #8 wiatrakisobolewiak 2014-09-27 08:31
o widać ze niektórym nie w smak treść tego artykułu. Ale aby do wyborów i zwolennicy wiatraków odejdą do lamusa.
Cytować
-3 #7 kasabór 2014-09-26 21:38
Czy to jest ta najbardziej zadłużona gmina?
Cytować
+7 #6 WIATRAKICarola 2014-09-26 20:22
A W SOBOLEWIE WÓJT I KAZIMIERZ AŻ PISZCZY ZA WIATRAKAMI. Nawet jednego już z PISu usunęli za wiatraki
Cytować
+5 #5 ?Jurek 2014-09-26 14:41
Co na to państwo Sionkowie?
Cytować
+2 #4 Górna część .....konio 2014-09-26 13:44
I nie chodzi mi bynajmniej o kobiece piersi w których może się schować ,głowa dorosłego mężczyzny a ni mniej ni więcej tylko o Wiatrak.Z tego co wiem to większość "uszczęśliwiony ch " rolników w umowie z firmą stawiającą wiatrak sprawdza zwrot kosztów za przygotowanie terenu po ten "obiekt inżynieryjny" jak to by pięknie powiedział nasz pan starosta, a nie podpisuje umowy na ROZBIÓRKĘ GÓRNEJ CZĘŚCI po skończeniu okresu eksploatacji .Tymczasem tak się składa,,że wiatrak ma również okres używalności i to nie stu i więcej letni jak te które mełły zboże ale znacznie krótszy.Wyobraź cie sobie teraz drodzy dzierżawcy którzy myślicie ,że chwyciliście Pana Boga za nogi mając pięć czy dziesięć tysięcy złotych rocznie jaki będzie koszt rozbiórki tego "obiektu" kiedy firma która go postawiła zwinie d..ę w troki a wam zostawi w spadku "wiatraczek do utylizacji" w tym kilka tysięcy litrów oleju..szczęść Boże na robotę ..w takim przypadku wypadało by powiedzieć ,choć zabrzmi to wtedy jak żart,kiepski żart.To tylko jedna z min na polu "wiatrakowym".P ozdrawiam!!!!ko nio
Cytować
+1 #3 Wiatraki okJ 2014-09-26 12:42
Ludzie wy macie jakieś chore przekonania z przez 100 lat. Wolicie elektrownie atomową?
Cytować
-1 #2 ooooegon 2014-09-25 13:46
no to w końcu brawa dla wójta bo z reguły nie zgadzam się z nim
Cytować
+7 #1 WiatrakiPaweł 2014-09-25 13:08
Nie łatwa decyzja ale moje gratulację za stanowczość i za słuchanie ludzi. Włodarz jakich mało....
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież