Borowie: W cztery lata 21 mln zł na inwestycje

Opublikowano: 03 wrzesień 2014, 07:43 Kategoria Aktualności
borowiewiesław gąskainwestycje

Zapewnienie mieszkańcom coraz nowocześniejszych i godziwych warunków pracy i życia – to cel, który udało się zrealizować władzom gminy Borowie w mijającej kadencji.

- Czteroletnia kadencja wójta i rady gminy należeć będzie do udanych – podkreślał podczas niedawnych dożynek gminnych wójt Borowia Wiesław Gąska. Do najważniejszych tegorocznych inwestycji włodarz zaliczył budowę kanalizacja w Głoskowie, Chrominie i Łopaciance (kosz ok. 5 mln zł), modernizację i rozbudowę gminnej oczyszczalni ścieków (3,8 mln zł), rekultywację wysypiska odpadów w Słupie Pierwszym (300 tys. zł). Wkrótce do użytku zostanie oddanych kilometrowy odcinek drogi w Jaźwinach, który został pokryty asfaltem.

Odpowiedzialnego podejścia do gminnych pieniędzy mieszkańcy uczą się dzięki funduszowi sołeckiemu. – Rady sołeckie uczą się samodzielności i odpowiedniego podejmowania decyzji co do rozdysponowania środków finansowych otrzymanych z budżetu gminy – zaznaczał wójt.

Gminne święto plonów było okazją do podsumowań mijającej kadencji. W ostatnich czterech latach udało się wybudować 25 km kanalizacji, do której przyłączyło się ponad 400 gospodarstw (kosz 12 mln zł). Za 6 mln zł poprawiono stan ulic i chodników w Borowiu, Głoskowie, Gościewiczu i Kamionce. Gmina dołożyła się kwotą 300 tys. zł do remontów dróg powiatowych.

Do zrealizowanych inwestycji czterolecia trzeba zaliczyć także remont zabytkowych budynków kościoła i urzędu gminy. W Dudce wybudowano świetlicę wiejską, tego typu obiekty zmodernizowano w Iwowem, Nowej Brzuzie i Łętowie. Ponadto zmodernizowano Gminną Izbę Tradycji w Lalinach oraz borowiecki Dom Kultury. - Na inwestycje w gminie Borowie w ciągu czterech lat wydaliśmy ponad 21 mln zł, z czego ponad 11 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej – informował Wiesław Gąska.

Zadowoleni z efektów pracy samorządu powinni być uczniowie i nauczyciele. Szkoły w Głoskowie, Brzuskowoli i Iwowem zyskały place zabaw. W Głoskowie oddano do użytku boisko Orlik 2012. W szkołach realizowane są projekty edukacyjne z środków unijnych. - Wszystkie nasze dzieci od trzeciego roku życia objęte są opieką przedszkolną. Od tego roku szkolnego prowadzona będzie w przedszkolach obowiązkowa nauka języka angielskiego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo – mówił włodarz.

Jak dodał, wielu inwestycji nie udałoby się zrealizować bez pomocy przyjaznych instytucji i urzędów.– Wszystkim, którzy wspomagali nas w budowaniu lepszego jutra, serdecznie dziękuję – zakończył Wiesław Gąska.

Łukasz Korycki

Komentarze  

+1 #3 OdpowiedźJanek4000 2014-09-08 18:42
Cytuję ale jaja...........:
rodzinka obsadzona w komplecie na dogodnych stanowiskach, u synka na działce pracują nawet wychowankowie synowej - i wszystko leci po myśli pana włodarza - do gminy Górzno brakuje 1000 lat borowiu

Jak zwykle zazdrość kogoś zrzera:-)Przeci eż Ty również możesz kandydować na wójta czy burmistrza,a wtedy będzie możliwość do wykazania się.Zawsze najwięcej mają do powiedzenia osoby które same nic nie robią.Po tym co widzę ,jak Borowie się rozwija,ile młodych ludzi buduje tam swoje domy i postanawia tam osiedlić się ze swoimi najbliższymi to chyba jednak coś tych ludzi tam przyciąga.Racze j nie piękne morze i wysokie góry:-).Mieszka m w jednej z pobliskich miejscowości,al e nie w Gminie Borowie i chętnie z mieszkańcami mojego terenu zamienimy się na "gospodarza".
Cytować
-14 #2 udana kadencjaale jaja........... 2014-09-04 07:09
rodzinka obsadzona w komplecie na dogodnych stanowiskach, u synka na działce pracują nawet wychowankowie synowej - i wszystko leci po myśli pana włodarza - do gminy Górzno brakuje 1000 lat borowiu
Cytować
-6 #1 podpismba 2014-09-03 20:17
a gdzie podpis, że artykuł sponsorowany??? ??
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

czmrcozek podpis