reklama

reklama

1000 90 portal 

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

  reklama

  Sport

  reklama

  Opublikowano: 30 październik 2013, 07:00
  borowiewiesław gąskazabytki
  Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

  1,5 miliona złotych wydała gmina Borowie na remonty zabytkowych budynków miejscowego urzędu i nieużytkowanego kościoła. Wszystko po to, by petenci sprawy załatwiali w przyjaznym otoczeniu, a mieszkańcy mogli zażyć solidnej dawki kultury.

  Modernizacja zabytkowego urzędu gminy, który powstał na początku XIX wieku, trwała dwa lata. Na projekt gmina pozyskała pieniądze z Unii Europejskiej. Koszty prac budowlanych (806 tys. zł) wzięła w całości na swoje barki.

  Przebudowa polegała m.in. na wymianie dachu, elewacji, filarów, zaaranżowaniu poddasza na salę konferencyjną. Przy recepcji wydzielono pomieszczenie, które wkrótce zostanie zaadaptowane na kącik zabaw dla dzieci. Maluchy nie będą się nudziły, podczas załatwiania przez rodziców spraw w urzędzie.

  - Ta inwestycja z pewnością wpłynie na poprawę wizerunku gminy. Chcieliśmy stworzyć urzędnikom, a przede wszystkim mieszkańcom, godne warunki do pracy i załatwiania spraw ? mówi wójt gminy Wiesław Gąska.

  Na tym nie koniec inwestycji związanych z zabytkami. Niemal równolegle z pracami przy urzędzie zakończył się pierwszy etap remontu nieużytkowanego budynku kościoła w stolicy gminy. Od ponad 20 lat świątynia nie spełnia swojej pierwotniej roli. Ząb czasu zrobił swoje, na dalszą dewastację nie można było pozwolić. ? Na mocy użyczenia od kurii siedleckiej otrzymaliśmy do 2021 w zarządzanie ten budynek. Po dwóch latach udało nam się zakończyć pierwszy etap remontu kościółka, który powstał w 1831 roku ? wyjaśnia włodarz.

  Koszt prac wyniósł 776 tys. zł, z czego 500 tys. zł to dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Prace polegały na wymianie poszycia dachu, elewacji, okien. Budynek został ocieplony, a wnętrze oprócz nowej podłogi, zyskało dawno blask. W środku zainstalowano także gazowe centralne ogrzewanie. Wnętrze zmieni się także dzięki dodatkowym pieniądzom pozyskanych przez Lokalną Grupę Działania Forum Powiatu Garwolińskiego. Kwoty po 50 tys. zł będą przeznaczone na odnowienie bocznych ołtarzy oraz wymianę miechów zabytkowych organów z 1880 roku.

  ? Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury na drugi etap remontu, polegający na odrestaurowaniu dzwonnicy ? podkreśla Wiesław Gąska. Jak dodaje, na listopad zaplanowano uroczyste otwarcie byłego kościoła. ? W porozumieniu z Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowujemy kalendarz imprez kulturalnych, które cyklicznie będą odbywały się w budynku nieużytkowanego kościoła ? dodaje wójt.

  łk

  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz