reklama

Żelechowscy geodeci w krajowej czołówce

Opublikowano: 24 kwiecień 2017, 06:53 Kategoria Edukacja
żelechówgeodezjazsp żelechów
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W dniach 20-22 kwietnia odbył się w Lublinie finał centralny XXXIX Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Olbrzymi sukces odnieśli uczniowie z Technikum Geodezyjnego w Żelechowie. Reprezentacja  w składzie:  Agnieszka Fic, Dominika Kosińska i Cezary Kondej, pod opieką nauczycielki Hanny Szaniawskiej, zajęła II miejsce drużynowo w Polsce. Indywidualnie cała trójka awansowała do najlepszej dziesiątki, uzyskując tytuły finalistów olimpiady i indeksy na wyższe uczelnie.

Do finału Komitet Główny Olimpiady zakwalifikował 25 drużyn, spośród 71 szkół, które zgłosiły się do eliminacji szkolnych. Oprócz drużyny z Żelechowa, czołówkę szkół geodezyjnych z Polski stanowiły w tym roku szkoły z: Łodzi, Bydgoszczy, Redy, Wrocławia, Rzeszowa, Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego, Białegostoku, Wielunia, Krakowa, Ostrołęki, Jarosławia, Włoszczowej, Olkusza, Konina, Bielsko Białej, Warszawy, Mielca, Tarnobrzega, Żywca, Ostrowca Wielkopolskiego, Racoboża, Bełżyc i Szczecina.

Zgodnie z regulaminem Olimpiada obejmuje  wiadomości teoretyczne i umiejętności praktyczne uczniów ponadgimnazjalnych szkół geodezyjnych z przedmiotów specjalistycznych w dziedzinie geodezja i kartografia, określone w odpowiednich przepisach Ministra Edukacji Narodowej.

reklama


Sprawdzanie posiadanej wiedzy w zawodach drugiego stopnia Olimpiady polega na rozwiązaniu: w pierwszym dniu zawodów: 4. zadań tekstowych w czasie 180 min. oraz  80. pytań  testowych w czasie 90 min. W drugim dniu zawodów: zadań praktycznych  (drużynowych) w czasie 240 min. Na podstawie liczby zdobytych punktów w etapie międzyszkolnym Jury Olimpiady ustala klasyfikację drużynową. Do zawodów trzeciego stopnia ? etapu centralnego zostaje zakwalifikowanych 20 uczestników etapu międzyszkolnego, którzy uzyskali największą liczbę punktów za rozwiązanie zadań tekstowych i pytań testowych w zawodach drugiego stopnia określonych według kryteriów regulaminowych.

Sprawdzanie posiadanej wiedzy w zawodach trzeciego stopnia Olimpiady odbywa się w dwóch etapach. W pierwszej części zawodów uczestnicy rozwiązują 30 pytań testowych w czasie 30 min. Na podstawie zdobytych punktów jury ustala 10 najlepszych uczestników zawodów, kwalifikując ich, jako finalistów Olimpiady. W drugiej części zawodów każdy finalista odpowiada na cztery pytania z wylosowanego przez siebie zestawu w łącznym czasie 15 min. Uczestnik (finalista) oceniany jest przez zespół pięciu członków jury w ten sposób, że każdy z członków zespołu przyznaje za odpowiedź na pytanie z zestawu od 0 do 5 punktów. Trzej uczestnicy etapu centralnego, którzy uzyskali kolejno największą liczbę punktów według kryteriów określonych w regulaminie uzyskują tytuł laureata Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej.

Geodeci z Żelechowa w klasyfikacji drużynowej zajęli w tej edycji II miejsce w kraju. W finale indywidualnym uczniowie ZSP zajęli: Cezary Kondej ? VI miejsce Dominika Kosińska ? VIII miejsce, Agnieszka Fic ? X miejsce. Wszyscy uzyskali tytuł finalisty Olimpiady oraz indeksy na uczelnie wyższe.

Uczniów z Żelechowa do Olimpiady przygotowały Beata Długaszek, Elżbieta Gula, Hanna Szaniawska oraz Małgorzata Zagórska.

Klasyfikacja drużynowa

miejsce

szkoła

miasto

punkty

1

Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji

Lublin

402

2

Zespół Szkół Pomadgimnazjalnych
im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego

Żelechów

359

3

Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego

Rzeszów

351

4

Zespół Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina

Bydgoszcz

340

5

Zespół Szkół Geodezyjno - Technicznych im. Sybiraków

Łódź

322

6

Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego

Szczecin

318

7

Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych
im. A.Witkowskiego

Jarosław

309

8

Zespół Szkół Budowlanych im. Gen.S.Maczka

Bielsko Biała

307

9

Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowe
im. prof. S. Kluźniaka

Warszawa

292

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama